ویژگی های هکر رشد

ویژگی های هکر رشد

در مقالات پیشین با اصطلاح هک رشد یا Growth Hacking آشنا شدید. همچنین در همین مقاله تعریف کلی از هکر رشد ارائه شد. در این مقاله می خواهیم ویژگی های هکر رشد و مهارت های لازمه این سمت شغلی را بیشتر بشناسیم.

در سال 2010 توسط Sean Ellis که عملاً نتوانسته بود فرد مناسبی بجای خود در سمت شغلی اش به عنوان رشد دهنده استارتاپ ها جایگزین کند، مفهوم هک رشد را ارائه کرد و به دنبال جذب افرادی با قابلیت های هکر رشد شدن بود.

باورهای نادرست درباره مهارت های لازم هکر رشد

باورهای نادرستی درباره ویژگی ها و مهارت های لازم هکر رشد وجود دارد. اما لزومی ندارد که یک هکر رشد حتماً مهارت های زیر را داشته باشد:

  • باور نادرست اول: هکر رشد حتماً باید برنامه نویس باشد.

درست است که برای دستیابی به اهداف هک رشد، ترفندهای برنامه نویسی استفاده می شود. اما لازم نیست هکر رشد حتماً یک برنامه نویس حرفه ای باشد. هکر رشد در تیم خود معمولاً به یک برنامه نویس نیاز دارد اما الزامی وجود ندارد که خودش نیز برنامه نویس باشد.

فرض کنید یک تیم سه نفره متشکل از هکر رشد، یک برنامه‌نویس Front-End و یک برنامه نویس Back-End وجود دارد. هر دو برنامه نویس تا به امروز هیچ سابقه ی کاری در زمینه هک رشد نداشته اند. هکر رشد می تواند نقش لیدر این دو برنامه نویس را داشته و جهت دهی لازم را انجام دهد. اما برخی از برنامه نویسان نیز هستند که خود با مهارتها، ایده ها و نوآوری های لازم برای هکر رشد بودن آشنا هستند و می توانند این نقش را ایفا کنند.

  • باور نادرست دوم: بازاریاب سنتی نمی تواند هکر رشد شود.

عده ای معتقدند که بازاریابان سنتی و هکرهای رشد نمی توانند با یکدیگر متحد باشند و شاید برخی دیگر آنها را دشمنان هم بپندارند. اما در حقیقت هکر رشد نیر خود یک بازاریاب است که فعالیت هایش صرفاً مربوط به رشد می شود. در عمل بازاریاب های سنتی، در مقایسه با افراد عادی، کاملاً پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به یک هکر رشد را دارند. همچنین بسیاری از بهترین هکرهای رشد که امروزه در این زمینه فعال هستند، همچنان با عنوان شغلی مدیر ارشد بازاریابی یا نایب رییس بخش بازاریابی مشغول به فعالیتند.

  • باور نادرست سوم: هکر رشد از راه های اخلاق گرایانه نمی تواند کار خود را انجام دهد و باید آن را زیر پا بگذارد.

تمرکز بر هدفی واحد، ریسک اتخاذ تصمیمات دیگری که می تواند به نفع سایرین نباشد را بالا می برد. بنابراین لازم است هر هکر رشدی از جایی به بعد برای خود خط قرمزهایی داشته باشد. اخیراً، استارتاپ Path هم متهم شد به اینکه در هک رشد زیاده روی کرده و از شیوه هایی تهاجمی برای به دست آوردن شماره تماس کاربرانش استفاده کرده است. بیشتر انتقادات مربوط به ارسال پیام هایی بوده که این اپلیکیشن اشتراک گذاری تصاویر برای کاربرانش ارسال کرده است. زیرا کاربران نمی توانستند پیام اسپمی را که از جانب آنها برای لیست مخاطبین شان فرستاده می شد، حذف کنند.

نکته ی اصلی این است که اکثر هکرهای رشد حتی لزومی نمی بینند که ماهیت اخلاقی کار خود را بسنجند. در بیشتر مواقع، آنها ویژگی ها و امکاناتی سالم را برای محصولات می سازند که موجب افزایش نرخ تبدیل می‌شود. هکرهای رشد با دانشی که از کانال های توزیع دارند، محصول را بیش از پیش در چشم مردم برجسته می کنند. این کاری هوشمندانه است، نه غیراخلاقی! اما بازهم روش های دیگری ممکن است مورد استفاده هکرها قرار بگیرد که از دید دیگران غیر اخلاقی شمرده شود.

ویژگی های کلی هکر رشد

هکرهای رشد با توجه به ماهیت کاری خود به شدت با عدد و ارقام و تجزیه و تحلیل ها سر و کار دارند. بنابراین افرادی با تمرکز بالا و علاقمند به حرفه خود هستند. اما اگر بخواهیم ویژگی های کلی آن را دسته بندی کنیم می توان موارد زیر را درنظر گرفت:

  • هکر رشد به شدت اهل تجزیه و تحلیل است.

اساس کاری یک هکر رشد، تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده هاست. او می تواند با بررسی آمار و ارقام بر اثربخش بودن یا نبودن ایده ها پی ببرد. 

  • هکر رشد باید به مهارت های مشخص خود عمق دهد.

هکر رشد بهتر است مهارت های مختلفی را بشناسد و تا حد امکان در یک یا دو مهارت اطلاعات خود را عمیق تر کند. به مرور هرچه بتواند مهارت های خود را عمیق تر کند می تواند موفق تر عمل کند.

  • هکرهای رشد قدرت خلاقیت و نوآوری بالایی دارد.

بخش خلاقیت و نوآوری و تجزیه تحلیل بیشتر در نیم کره راست مغز صورت می گیرد. بنابراین هکرهای رشد عموماً راست مغز هستند. هکر رشد همواره مِیلی سیری ناپذیر به افکار جدید و امتحان کردن چیزهای جدید دارد.

  • هکر رشد نسبت به رشد، وسواس و عزم راسخ دارد.

با توجه به وسعت حطیه ی کاری و تحلیلی، هکر رشد باید پشتکار و عزمی راسخ برای دستیابی به هدف خود داشته باشد و از امتحان روش های مختلف و بررسی آن ناامید نشود. ممکن است راه حل دهم اثربخش باشد و در برخی مواقع راهکار صدم! بنابراین هکر رشد باید توان تحمل داشته باشد.

در نظر داشته باشید که برای اینکه یک هکر رشد موفق باشید، مهارتهای مختلف بسیاری وجود دارد که لازم است با آن آشنا باشید و بتوانید در کار از آن استفاده کنید. باید همواره به روز باشید و از تمام فرصت های ممکن بهترین استفاده را کنید.

پیشنهاد آیفوبلی :

هک رشد و آینده‌ی کسب‌و‌کارهای اینترنتی

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

4 + 11 =

بدون دیدگاه