تئوری بازی ها

games theory - تئوری بازی ها

تئوری بازی ها (Game Theory) زیرمجوعه ای از علم ریاضیات است که به مطالعه مدل های ریاضی مذاکره، درگیری و همکاری بین افراد و سازمان ها می پردازد. این علم با استفاده از طراحی و تحلیل سناریوها، رفتار و نتایج تصمیم گیری های مختلف، با تشخیص گزینه‌های موجود، منابعی که کمیاب هستند، اهداف و اولویت‌های کسانی که درگیر بازی هستند و قواعد بازی، دستاورد‌های بازی احتمال وقوع هر کدام را در فضای تعاملی پیش بینی می کند.

ساده ترین مثالی که می توان برای تئوری بازی ها ارائه کرد، بازی سنگ، کاغذ، قیچی است. در این مثال به خوبی فضای تعاملی و نتایج و سناریو ها را می توان دید: چند بازیگر – چند قانون – حق انتخاب و نتایج مشخص برای هر وضعیت

تئوری بازی ها در زمینه های مختلف مطالعات مورد استفاده قرار می گیرد تا بفهمد که چرا یک فرد تصمیم خاصی می گیرد؟ چگونه تصمیمات یک فرد می تواند بر دیگران اثر بگذارد؟ استفاده از مفاهیم و تکنیک های تئوری بازی به شاخه های دیگری از جمله بازی سازی (Gamification) نیز کمک می کند.

عناصر بازی:

  1. بازیکن ها (Players): همان عوامل اقتصادی رقیب همدیگر هستند.
  2. قواعد بازی (Rules of Game): نحوه ی استفاده از فرصت ها و منابع و نیز ضوابط حاکم بر بازی
  3. نتایج بازی (Outcomes): آن چیزی که هدف بازیکنان بعد از بازی است.
  4. بهره مندی بازیکن ها (Pay off): از قراردادن نتایج در تابع مطلوبیت هر یک از بازیکنان
  5. استراتژی (Strategy): توصیف کاملی از تصمیماتی که بازیکن تحت هر رخداد می گیرد.

حوزه های تحقیقاتی تئوری بازی ها

تحقیقات تئوری بازی شامل بررسی تعاملات میان افراد یا گروه های افراد می شود. از آنجایی که مردم از تکنولوژی های متنوع برای دستیابی به اهداف مورد نظر استفاده می کنند، نظریه ی بازی می تواند به طور مستقیم در زمینه هایی که ریشه ی  مذاکره ای دارند، مانند نظریه قرارداد و به طور غیر مستقیم در حوزه های عملی مانند مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم رایانه مورد استفاده قرار گیرد.

بازی ها می توانند از روبه رو شدن یک فرد تا تقابل شرکت ها باهم شکل بگیرند. یکی از اهداف اصلی نظریه بازی ها، تعیین استراتژی بهینه برای مواجه شدن با وضعیت های خاص است. این استراتژی ها شامل به حداکثر رساندن سود، به حداکثر رساندن امکان دستیابی به یک هدف خاص، به حداقل رساندن خطرات و ریسک ها می شوند.

برخی از کاربردهای تئوری بازی ها

باتوجه به آنچه که گفته شد، هر جا که با منابع محدود، گزینه های مختلف تصمیم گیری،امکان همکاری یا رقابت با سایر بازیکنان و … مواجه باشیم، تئوری بازی ها برای تجزیه و تحلیل شرایط مورد استفاده قرار می گیرد. چند مورد از کاربرد تئوری بازی ها را در ادامه خواهیم دید:

  • علوم اجتماعی:  از جمله سیاست، جامعه شناسی، روانشناسی
  • زیست شناسی: توضیح تکامل و ثبات- تحلیل رفتار تنازع و بقا
  • کامپیوتر: به عنوان پایه ی نظری برای سیستم های چند عاملی و مدل سازی الگوریتم ها
  • فلسفه و اخلاق: توصیف و تحلیل برخی رفتار ها
  • اقتصاد: خاستگاه اصلی ایجاد این نظریه بوده است

امروزه تئوری بازی ها در تحلیل شبکه های اجتماعی هم جایگاه خاصی پیدا کرده است و به عنوان ابزار بررسی و پیش بینی تعاملات اجتماعی از آن استفاده می شود.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

نورومارکتینگ (بازاریابی عصبی) چیست؟

گیمیفیکیشن چیست ؟

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

2 × چهار =

بدون دیدگاه