۵ مزیت کار کردن با منتور

mentor - 5 مزیت کار کردن با منتور

منتور به چه کسی گفته می شود؟

منتور کسی است که پیش از شما تجربیاتی در زمینه ی کار پیدا کرده، با اتفاقات مثبت و منفی مواجه شده و یک چشم انداز کلی نسبت به راه های موفقیت و شکست در کار دارد. با وجود منتور می توانید تمام سوالات خود را که با کار و محیط مرتبط است از او بپرسید. از آنجایی که تجربه ی کاری آنها در مجموعه از شما بیشتر است می توانند به خوبی به سوالات شما پاسخ دهند و به شما برای برقراری ارتباط با سایرین کمک کنند.

* نکته کلیدی برای اینکه یک منتور خوب باشید این است که بتوانید افراد را بیشتر به آنچه که هستند تبدیل کنید تا اینکه بخواهید آنها را شبیه خود کنید. (Suze Orman)

 

5 مزیت کار کردن با منتور

 

1 . منتور سوالات مفید و سازنده ای مطرح می کند

قالب این سوالات به گونه ای است که شما را به فکر فرو می برد و باعث می شود که بخواهید بیشتر در مورد کسب و کاری که در آن کار می کنید اطلاعات بدست آورید. عموما هنگامی که وارد یک مجموعه می شوید برای اینکه بتوانید قابلیت و مهارت های خود را نشان دهید بر کاری که از شما خواسته اند متمرکز می شوید. اما منتور می تواند به شما کمک کند تا به کل مجموعه هم نگاهی داشته باشید و کل را ببینید. او می تواند به شما در درک مفاهیم گسترده تر کسب و کار کمک کند.

2 . منتور به شما کمک می کند تا یک چشم انداز مناسبی نسبت به کار و مجموعه داشته باشید

منتور مثل زوم دوربین عمل می کند. فرض کنید می خواهید از منظره عکس بگیرید. هرچه زوم را کمتر کنید فضای بیشتری در کادر تصویر شما جا خواهد گرفت. منتور هم به شما کمک می کند تا در قاب تصویرتان چشم انداز وسیع تری از کسب و کار و رویاهای خود در کسب و کار داشته باشید. همچنین در مواجه با مشکلات که نیاز هست دقیق تر به جزییات توجه کنید، او به شما کمک می کند تا بر مسئله دقیق تر شوید. پس منتور می تواند در هر دو حالت توجه شما را به آنچه که واقعا نیاز است معطوف کند.

3 . منتور به شما کمک می کند تا خودِ واقعی تان باشید

خیلی سخت است که به واسطه جدید بودن در مجموعه احساس آسیب پذیر بودن داشته باشید. یک منتور با تجربه می تواند این احساس را در شما بوجود آورد که با ترسهای خود مقابله کرده و خود واقعی تان باشید. او به شما کمک می کند تا درباره ی خود فکر کنید و سعی کنید از حس آسیب پذیر بودن فاصله بگیرید. این حالت حتی برای رهبران کسب و کار نیز ممکن است پیش بیاید و صرفا یک شرایط خاص برای نیروی تازه وارد به یک مجموعه نیست.

4 . منتور به شما کمک می کند تا ظرفیت خود را افزایش دهید

شما به یک منتور احتیاج دارید که استعداد و توامندی های شما را ببیند. کسی که بتواند به شما کمک کند تا به بهترینِ خودتان دست پیدا کنید. در این صورت می تواند به شما کمک کند تا پتانسیل و توانایی های خود را بشناسید و بتوانید آنها را شکوفا کنید. او کمتر احساسات را در کار دخیل می کند تا صادقانه بتواند به شما کاستی هایتان را گوشزد کند و یا هنگامی که عملکرد خوبی داشته اید تشویقتان کند.

5 . منتور به شما کمک می کند تا بتوانید از پس مسئولیتهای واگذار شده بربیایید و  دیگران روی شما حساب کنند

بهترین منتورها به شما کمک می کنند تا عمیق تر به مسائل نگاه کرده و فکر کنید. در شرایطی که تصمیم گیری سخت است، راحت تر می توانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید و از پس مکالمات و بحث های دشوار به خوبی بربیایید. بنابراین می توانید احساس کنید که در مسیر درستی قرار گرفته و همین احساس برای سایرین نیز بوجود می آید و می توانند روی شما به عنوان فردی موثر و کارا حساب کنند. در واقع منتور غیر مستقیم می تواند به شکل گیری ذهنیت سایرین درباره  شما نیز کمک شایانی کند.

چه کسانی وجود منتور را تأیید می کنند؟

تقریبا تمام افراد موفق در کسب و کارهای روز دنیا وجود منتور را چه برای نیروهای جدید چه حتی سایر افراد در رده های مختلف مجموعه را تأیید می کنند. زیرا وجود یک منتور با تجربه و موفق می تواند اثرات قابل توجهی در نگرش و برخورد افراد بگذارد و باعث ایجاد انگیزه و شکوفایی استعدادها و توانمندی های آنها شود. مایکل بلومبرگ (کارآفرین و سه بار شهردار نیویورک)، مری بارا (مدیر عامل شرکت جنرال موتورز)، سوز اورمن (مجری تلویزیون، نویسنده و مشاور مالی) از جمله کسانی هستند که مهر تأییدی بر این مورد می گذارند.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

۸ راه برای بهبود استراتژی تجربه مشتری

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

چهار × سه =

بدون دیدگاه