چرا احترام به حقوق کارمندان منجر به پیشرفت کسب و کار میشود؟!

respect - چرا احترام به حقوق کارمندان منجر به پیشرفت کسب و کار میشود؟!

امروزه با توجه به فشار کاری زیادی که کارفرمایان بر کارمندان و کارگران وارد میکنند، فعالان حقوق بشر وارد این عرصه شده و مشغول فعالیت هایی جهت مبارزه با برده داری مدرن شده اند. آنها معتقدند که در اصل شکل برده داری قدیمی به برده داری مدرن تغییر یافته و کارفرمایان بیش از توان کارمندان از آنها کار می کشند یا حقوق و مزایای دریافتی آنها نسبت به کارکردشان خیلی کم است. اخیراً در استرالیا قانون مبارزه با برده داری مدرن تصویب شده و براساس آن کسب و کارها باید پاسخگوی شرایط کاری که برای کارمندان پیش آورده اند، باشند.
بر اساس این قانون، کسب و کارها و سازمان هایی با درآمد سالانه بیش از 100 میلیون دلار موظفند که از عملکرد زنجیره تأمین خود، فرآیند انجام کار پرسنل گزارش کامل و شفافی تهیه کنند. تا برخورد سازمان با کارمندان به خوبی مشخص شود.
با وجود پیشرفت در زمینه  مقابله با برده داری مدرن، شاخص جهانی در سال 2018 نشان داد که بیش از 15000 نفر در استرالیا در شرایط بدی در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، ساخت و ساز، مهمانداری و خدمات نظافتی کار می کنند. این قانون راهی برای مقابله با بارزترین نقض حقوق بشر به شدت در حال پیگیری و اجراست. مدیر عامل شرکت Konica Minolta در استرالیا میگوید: اگر شرکت ها براساس این قانون به تعهدات خود عمل کنند، به مرور زمان تغییرات گسترده ای در صنایع رخ خواهد داد و در نهایت شرایط برای کارگران بهتر خواهد شد و کیفیت زندگی آنها بالاتر خواهد رفت.
شرکت Konica Minolta در سال 2016 تصمیم گرفت تا نقشه راه خود را براساس رعایت اصول اخلاقی ترسیم کند. بنابراین یک برنامه استراتژیک مناسب برای درک بهتر شرایط از زنجیره تأمین تا تأمین کنندگان و نحوه همکاری آنها برطبق اصول احترام و حفظ ارزشهای انسانی تدوین کرد و به اجرا گذاشت. همین امر باعث شد تا کمیسیون حقوق بشر استرالیا این شرکت را نامزد دریافت جایزه Business Human Rights Award اعلام کند.
کوک معتقد است امروزه مصرف کنندگانی که تمایل دارند کالا یا خدمت خود را از شرکت هایی که به حقوق کارکنان خود اهمیت داده و ارزش قائلند، دریافت کنند، رو به افزایش است. این حس در سرمایه گذاران نیز رو به افزایش است و آنها مایلند سرمایه خود را در شرکت های این چنینی سرمایه گذاری کنند. کوک می گوید: « ارزش قائل شدن به حقوق کارمندان، علاوه بر ایجاد انگیزه برای پرسنل، برای مشتری و سرمایه گذار نیز احساس خوبی ایجاد می کند و همین امر باعث پیشرفت کسب و کار میشود».
نیکول گیلسپی، استاد مدیریت در مدرسه کسب و کار دانشگاه کوئینزلند نیز با نظر کوک موافق است و در ادامه میگوید: «کسب و کارهایی که احترام به حقوق کارمندانشان را سرلوحه کار خود قرار داده اند، از مزایای این امر بهره مند می شوند. یکی از مهمترین مزایای این کار، ایجاد اعتماد در سهامداران، کارمندان، مشتریان، سرمایه گذاران و تأمین کنندگان است».
چگونه یک کسب و کار میتواند رفتار اجتماعی خوب خود را نشان دهد؟!
نیکول گیلسپی سه کارکتر اصلی که باعث ایجاد اعتماد متقابل شده و شهرت در اخلاق مداری تجاری را برای مجموعه به ارمغان می آورد، معرفی میکند:
اخلاق مداری : پیروی از اصول اخلاقی و استانداردهای عمومی پذیرفته شده مانند صداقت، انصاف، اجرای قرارداد و وعده های خود.
خیرخواهی : مراقبت از کارمندان و ایجاد احساس مثبت در آنها، رسیدگی به نگرانی های آنها
شایستگی : توجه موثر و کارا به اهداف مجموعه و انجام درست کارها برای دستیابی به هدف اصلی شرکت
با توجه به افزایش آگاهی مردم در سراسر جهان و انتظارات آنها نسبت به مسئولیت های اجتماعی شرکتی، به مرور تنها کسب و کارهایی امکان بقا را دارند که بتوانند هم در واقعیت به حقوق کارکنان خود احترام بگذارند و هم بتوانند در جامعه این نکته مثبت و قوی خود را به نمایش بگذارند.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

با مدیرتان که شما را از کار کنار گذاشته چگونه باید برخورد کنید؟!

 

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

2 − دو =

بدون دیدگاه