چگونه به ۲۴ سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم – قسمت دوم

interview part two - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت دوم

در چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم – قسمت اول در خصوص 12 سوال رابج در مصاحبه های استخدامی صحبت کردیم.در ادامه به موارد دیگری که معمولا هنگام مصاحبه از شما پرسیده می شود، می پردازیم :

 

         13) دوست دارید فضای محیط کاری شما چگونه باشد؟

بهترین پاسخ به این سوال توصیف محیطی نزدیک به فضای جایی است که برای مصاحبه رفته اید. پس چندان حاشیه نروید و مختصر و مفید این پاسخ دهید.

 

        14) اگر در محل کار با تصمیمی خلاف نظر خود مواجه شوید، چه می کنید؟

هیچکس با تمام تصمیماتی که در محیط کار گرفته می شود همواره موافق نیست و همیشه اختلاف نظراتی وجود خواهد داشت. مصاحبه کننده می خواهد بداند که آیا شما هنگام مواجه شدن با این وضعیت، حرفه ای رفتار می کنید یا نه!

قرار نیست از رفتار بد مدیر شکایت کنید یا بحث را به سمت اختلاف نظرهای شخصی بکشانید و هم چنین قرار نیست که خود را در موقعیتی قرار دهید که در مقام یک مخالف با نظر، اشتباه فکر می کنید. در این حالت بهتر است به ارائه نقطه نظرات مثبت خود درباره ی آن تصمیم بپردازید و علت مخالفت خود را بیان کنید. نقطه نظرات شما باید موثر و با حداکثر کارایی باشد تا قابل قبول بنظر برسد.

 

         15) مدیر و همکارانتان در توصیف شما چه می گویند؟

اگر برای مدتی وقفه ی کاری داشته اید و مشغول به کار نبودید، حتما به این نکته در ابتدا اشاره کنید. بد نیست دلیل قابل قبول و صادقانه ای نیز ارائه دهید و در ادامه آمادگی مجدد خود برای کار کردن را حتما ابراز کنید. اگر مصاحبه کننده بر پاسخ به این سوال تاکید داشت از سوابق پیشین خود بگویید که نظرات سایرین نسبت به شما چگونه بوده است. اگر شاغل هستید یا وقفه ی کاری شما چندان طولانی نبوده بازهم فراخور شرایط درباره نقطه نظرات سایرین صحبت کنید. در نظر داشته باشید آنچه را مطرح کنید که با شرایط کاری در محیط جدید سنخیت داشته باشد.

 

         16) می توانید علت تغییر مسیر شغلی خود را بیان کنید؟

با مطرح شدن این سوال تمرکز خود را از دست ندهید و درباره علت اصلی تغییر مسیر شغلی خود صحبت کنید. در ادامه به بیان این نکته بپردازید که چگونه تجربیات گذشته تان در مسیر شغلی قبلی به راه جدیدی که انتخاب کرده اید می تواند کمک کند و راهنمای کاربردی برای شما خواهد بود. گاهی همین تجربیات شما که بنظر چندان مرتبط نمی رسد غیر مستقیم می تواند اثرات بسیار خوبی در کار جدید شما داشته باشد.

 

         17) در برابر فشار و استرس کاری چه عکس العملی خواهید داشت؟

پاسخی را انتخاب کنید که نشان دهد، با استرس  و فشار کاری می توانید خود را تطبیق دهید و از آن برای تلاش بیشتر و دست یابی به اهداف خود استفاده کنید. همچنین اگر نقطه نظر یا رویکردی برای کاهش استرس دارید یا در شرایطی مشابه اگر توانسته اید فشار و استرس را کم کنید بیان کنید.

 

stress 1024x512 - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت دوم

 

         18) وضعیت و برنامه ی شما در 30- 60 – 90 روز اول کاری تان چگونه خواهد بود و فکر می کنید ما چه انتظاراتی از شما در این بازه زمانی خواهیم داشت؟

ابتدا درباره اینکه برای شروع به کار به چه مواردی نیاز دارید صحبت کنید. اطلاعات مورد نیاز خود را چگونه باید بدست آورید؟ با چه کسانی باید کار کنید و نیاز است با چه کسانی برای آغاز به کار آشنا شوید؟ سپس برای دسته بندی کارهای خود و نحوه بهینه انجام آنها چه برنامه ای می توانید داشته باشید صحبت کنید. در واقع گفتمان خود را به سمتی هدایت کنید که مخاطب متوجه شود برای این بازه زمانی برنامه ریزی و زمانبندی دارید.

 

        19) حقوق و دستمزد پیشنهادی شما چقدر است؟

برای پاسخ به این سوال پیش از مصاحبه در سایت های کاریابی به دنبال موقعیت های شغلی مشابه سایر شرکتها که با مهارت های شما مطابقت دارد باشید. در این جستجو با یک بازه عددی مواجه خواهید شد. بنابراین براساس میزان توانمدی خود عددی در محدوده همین بازه اعلام کنید.

 

       20) در خارج از محیط چه فعالیت هایی انجام می دهید؟

انتظار این را داشته باشید که از شما سوالات شخصی هم پرسیده شود. مصاحبه کننده با پرسش چنین سوالاتی می تواند با جنبه های مختلف اخلاق و روحیات شما آشنا شود و ببیند که آیا شما با شرایط و فرهنگ مجموعه می توانید هماهنگ شوید یا نه؟ در واقع اگر کسی از شما درباره سرگرمی های غیر کاری شما سوال کند، اشکالی ندارد که این واقعیت را که چه چیزهایی به شما حس بهتری می دهد را بازگو کنید.

 

       21) اگر حیوان بودید، دوست داشتید چه حیوانی می بودید؟

از شنیدن این سوال تعجب نکنید! و مطمئن باشید پشت هر سوالی، مصاحبه کننده فکر و قصدی دارد. در پاسخ به این تیپ سوالات پاسخ درست یا غلط وجود ندارد و جوابهای شما در واقع به نوعی بیانگر صفات و نقاط قوت یا ضعف شما خواهد بود. مصاحبه کننده با اینگونه سوالات به طور غیرمستقیم شخصیت شما را مجدد مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد.

 

       22) چند تا توپ تنیس می توانید در یک لیموزین جا بدهید؟

عموما در مصاحبه های روتین کشور خودمان کمتر با این تیپ سوالات روبه رو می شویم! اما سوالاتی از این قبیل و حتی سوال پیشین در مصاحبه های کشورهای پیشرفته تر پرسیده می شوند و مصاحبه کننده با بررسی پاسخ به این سوالات می تواند با روحیات و توانایی های شما بیشتر و بهتر آشنا شود. شاید این سوال به نظرتان خنده دار برسد! مصاحبه کننده هم از شما عدد دقیقی نمی خواهد. او با طرح این سوال در می یابد که آیا شما منظور او را درست متوجه شدید و می توانید به روشی منطقی این سوال را استدلال کرده و پاسخ دهید؟! بنابراین یک نفس عمیق بکشید و از طریق منطق ریاضی به این تیپ سوالات فکر کنید.

 

       23) فکر می کنید چگونه می توانیم بهتر و یا متفاوت تر عمل کنیم؟

این یک سوال رایج در مصاحبه های شرکت های استارتاپی است. مصاحبه کننده می خواهد بداند که آیا شما در پیش زمینه ی ذهن خود فقط درباره شرکت اطلاعات دارید یا ایده های بهتر و خلاقانه تری هم در ذهن شما وجود دارد؟ بنابراین از بیان ایده ها و روش های نوین نترسید و با اعتماد به نفس افکار خود را به اشتراک بگذارید. ایده هایی را که می خواهید بیان کنید را بر حسب نفع شرکت و تخصص خود اولویت بندی کنید.

 

      24) سوالی هست که بخواهید از ما بپرسید؟

معمولا زمانی که مصاحبه کننده می خواهد سوالات خود را به اتمام برساند این سوال را به عنوان حسن ختام از شما می پرسد. این نکته را فراموش نکنید که مصاحبه تنها یک فرصت برای مصاحبه کننده نیست! بلکه شما هم در جلسه ی مصاحبه می توانید به این موضوع پی ببرید که آیا برای این کار  مناسب هستید یا خیر؟ آیا محیط کاری یا تیم شرایط مناسبی دارند؟

 

در یک مصاحبه استاندارد با بسیاری از این سوالات روبه رو خواهید شد. اما در مقاله های بعدی سوالات دیگری را نیز مطرح خواهیم کرد.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

۱۰ اشتباه رایج هنگام استخدام

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

یک × 3 =

بدون دیدگاه