قرارداد عدم افشای اطلاعات (NDA) چیست؟

NDA - قرارداد عدم افشای اطلاعات (NDA) چیست؟

با توجه به تغییرات کلی در کسب و کارهای امروزی و فعالیت چشم گیر استارتاپ ها در این روزها، احتمالا با قرارداد عدم افشای اطلاعات (NDA) مواجه شده و یا اسم این قرارداد به گوشتان خورده است (گاها NDA را قرارداد محرمانگی و یا محرمانگی اطلاعات نیز می نامند). این واژه معادل کلمه ی  Non-disclosure agreement است که به اختصار NDA نیز گفته می شود و بر اساس ماده 10 قانون مدنی (قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد،نافذ است) قراردادی کاملا قانونی است.

قرارداد عدم افشای اطلاعات عموما هنگام شروع همکاری با افراد بسته می شود. کسب و کارها بر اساس نوع کارایی اطلاعات خود، موقعیت شغلی فردی که استخدام می کنند و میزان دسترسی او به اطلاعات پیش از استخدام، مفاد این قرارداد را بررسی و تنظیم کرده و زمان عقد قرارداد همکاری به عنوان بندی از قرارداد و یا به صورت جداگانه و به پیوست، توسط نیروی جدید امضا می شود. بنابراین فردی که استخدام شده متعهد می شود که اطلاعات و اسرار تجاری شرکت را با اشخاص ثالث در میان نگذارد (این افراد حتی سایر همکاران شرکت نیز می توانند باشند).

NDA معمولا حداقل بین 2 طرف که در تبادل دانش و اطلاعات خاصی هستند، بسته می شود که درز اطلاعات می تواند روند انجام کارها را به شدت تحت شعاع قرار دهد. به همین منظور این قرارداد دسترسی به اطلاعات را به طور مشخصی محدود کرده و یا تبعاتی را در صورت افشای اطلاعات در نظر می گیرد. در واقع نقش اصلی این قرارداد حفاظت از اسرار تجاری و اطلاعاتی از قبیل طراحی تولیدات جدید، گزارش های سازمانی، لیست مشتریان، ارقام فروش یا تبادلات اقتصادی و … می باشد. شرکت ها و کسب و کارهایی که با اطلاعات الکترونیکی سروکار دارند، از NDA بیشتر استفاده می کنند.

تعریف اسرار تجاری بر اساس ماده 65 قانون تجارت الکترونیکی:

اسرار تجاری الکترونیکی «‌داده پیام»ی است که شامل اطلاعات،‌فرمولها، الگوها، نرم‌افزارها و برنامه‌ها، ابزار و روشها، تکنیک‌ها و فرایندها، تألیفات منتشر‌ نشده، روشهای انجام تجارت و داد و ستد، فنون، نقشه‌ها و فراگردها، اطلاعات مالی،‌فهرست مشتریان، طرحهای تجاری و امثال اینها است، که به طور مستقل دارای ارزش‌ اقتصادی بوده و در دسترس عموم قرار ندارد و تلاش های معقولانه‌ای برای حفظ و حراست‌ از آنها انجام شده است.

کسب و کارها خود نیز در هنگام تنظیم قرارداد مواردی را برای تخلف از آن از قبیل به اجرا گذاشتن سفته ی ضمانت رعایت NDA و … مد نظر قرار می دهند.

عناصر کلیدی قرارداد NDA:

  • مدارک شناسایی معتبر اشخاص

به طور کلی هنگام استخدام، واحد منابع انسانی از پرسنل جدید درخواست ارائه مدارک شناسایی دارد و صحت سنجی نیز صورت می گیرد. اما اگر موقعیت استخدامی حساسیت بیشتری داشته باشد، لازم است درخواست ارائه مدارک و صحت سنجی آن با حساسیت بیشتری پیش برود.

  • شرح کامل مواردی که محرمانه محسوب می شود (همچنین توضیح مواردی که شامل این قرارداد نیست)

اطلاعاتی که در قالب قرارداد NDA می تواند قرار بگیرد، محدود نیست. لذا لازم است مشخصا مواردی که افشای آن می تواند بر کسب و کار تاثیر داشته باشد در همان ابتدای کار به خوبی مشخص شود. در حال حاضر برخی از استارتاپ های فعال در ایران، علاوه بر موارد افشای اطلاعات تعهدی مبنی بر عدم همکاری تا مدت زمان مشخص با شرکت رقیب را نیز درنظر می گیرند.

  • مدت زمان تعهد به قرارداد NDA

مدت زمان این قرارداد می تواند تا تاریخ پایان قرارداد اصلی و یا مدت زمانی بیشتر از قرارداد همکاری باشد. در برخی از کسب و کارها خصوصا استارتاپ ها، اطلاعاتی که در دسترس پرسنل قرار می گیرد تا مدتها بعد از همکاری نیز می تواند از جانب سایرین مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

  • ضمانت اجرایی قرارداد در صورت تخلف

در برخی قراردادها مبلغی تحت عنوان وجه التزام ذکر می‌شود که متعهد در صورت افشای اطلاعات باید این مبلغ را به‌عنوان خسارت به طرف دیگر قرارداد پرداخت نماید. عموما در همان ابتدای کار این وجه در قالب سفته از شخص دریافت می شود. همچنین براساس ماده 75 قانون تجارت الکترونیکی متخلفین و هرکس دیگری که در بستر مبادلات الکترونیکی‌ به منظور رقابت، منفعت و یا ورود خسارت به بنگاه‌های تجاری، صنعتی، اقتصادی و‌خدماتی، با نقض حقوق قراردادهای استخدام مبنی بر عدم افشای اسرار شغلی و یا‌دستیابی غیرمجاز، اسرار تجاری آنان را برای خود تحصیل نموده و یا برای اشخاص ثالث‌افشاء نماید به حبس از شش ماه تا دو سال و نیم، و جزای نقدی معادل پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

اگر به عنوان یک کسب و کار می خواهید این قرارداد را تنظیم کنید،  4 موردی که ذکر شد را درنظر داشته باشید. اگر هم به عنوان فردی که قرار است در شرکتی استخدام شده و این قرارداد را امضا کند این متن را مطالعه کردید لازم است این نکته را متذکر شوم که حتما تمامی مفاد این قرارداد را به دقت مورد بررسی قرار دهید. گاهی مدت زمان تعهد به این قرارداد می تواند شما را از مسیر شغلی که در نظر دارید دور کند.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

۱۰ اشتباه رایج هنگام استخدام

مسیر شغلی (Career Path)

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سیزده − هشت =

بدون دیدگاه