ترک کردن شغل در کمتر از یک سال چقدر می تواند بد باشد؟

resign - ترک کردن شغل در کمتر از یک سال چقدر می تواند بد باشد؟

قطعا دوست ندارید که Job-Hop باشید!

Job-Hop به کسی می گویند که هر موقعیت شغلی خود را در کمتر از یک سال ترک می کند. برای اینکه در موقعیت شغلی خود به خوبی جا بیفتید و دوام بیاورید لازم نیست کارهای خیلی خارق العاده ای انجام دهید. بهتر است این مورد را با بررسی موقعیت یک شخص در شرایط کاری اش بررسی کنیم.

کمتر از یک سال پیش، Jessica کار جدید را پیدا کرد و برای مشغول شدن در این موقعیت شغلی به شدت هیجان زده بود. همین احساس هیجان زدگی باعث چشم پوشی او بر حقوق ومزایای پایین این شغل شد و او صرفا به خاطر اسم بزرگ آن شرکت قبول کرده بود در آنجا کار کند.

از همان روزهای اول متوجه شد که درباره انتخاب این شغل اشتباه کرده است. همکاران با او ارتباط برقرار نکردند و در کارش هیچ هم تیمی وجود نداشت. در واقع فضای کاری او به یک فضای ایزوله تبدیل شده بود. حتی جلوتر متوجه شد که فرهنگ جایی که مشغول به کار شده با او نیز مطابقت ندارد. احترامی که باید در فضای کاری وجود داشته باشد، در این محیط رعایت نمی شود. در نتیجه بیشتر و بیشتر از کارکردن در آن محیط ناامید شد.

او به مدت 10 ماه در آن شرکت کار کرده و تمام تلاش خود را انجام داده تا موقعیت را بهتر کند. اما نتیجه ی خوبی حاصل نشده است. سال گذشته نیز شغل دیگری را بعد از یک سال ترک کرده است. در چنین شرایطی آیا باید در موقعیت شغلی خود مانده و مجدد تلاش برای هماهنگ شدن با مجموعه را داشته باشد، یا باید به دنبال فرصت های جدید کاری باشد؟

بسیاری از افراد بر این باورند که نباید در کمتر از یک سال از یک مجموعه و کار خود بیرون بیایند، اما از نظر الیسون گرین (بلاگر و و مشاور کاری هم برای کارمند و هم کارفرما) این نظر همیشه درست نیست!

زمانی که دلایل خروج شما منطقی بنظر برسد، ترک یک شغل در کمتر از یک سال گناه یا یک کار خطا نیست . فرض کنید شرایط کاری به یک باره تغییر کند. مثلا محل کار جابه جا شود، میزان پرداختی به شما تغییر کند و یا اینکه از نظر سلامتی و ایمنی کاری شرایط جوری دچار تغییر شده باشد که دیگر احساس امنیت نکنید. شاید اتفاقی در خانواده شما رخ دهد که قادر به همکاری نباشید و یا مجبور باشید به شهر دیگری نقل مکان کنید. این موارد و اتفاقات دیگر همه می تواند باعث شود تا شما قبل از یک سال از کار خود بیرون بیایید.

اما این قبیل اتفاقات مگر چندبار در سابقه کاری یک شخص رخ می دهد؟! در نظر داشته باشید که تکرار این مورد برای کارفرمایی که قرار است رزومه ی شما را بررسی کند، این سوال را ایجاد می کند که این چرا این شخص دائما شغل خود را عوض می کند؟! چرا برای مدت طولانی نمی تواند در یک مجموعه مشغول به کار باشد؟!

” خروج از کار زیر یک سال در صورتی که دلایل منطقی وجود داشته باشد، کار اشتباهی نیست”

این نکته را باید متذکر شد که برخی از موقعیت های شغلی به خودی خود کار طولانی مدتی نیستند! مثلا فرض کنید شما در کارگاهی کار می کنید که کلا مدت زمان پروژه یک سال و یا در همین حدود است. صحبت ما درباره مشاغلی است که مسیر شغلی مشخصی در مجموعه داشته و اگر کارمند در مسیر درستی خود را قرار دهد، می تواند تا مدتهای طولانی با مجموعه همکاری کرده و موقعیت شغلی خود را ارتقا بخشد و یا به بخش های قوی تری منتقل شود.

در طول سابقه ی کاری ممکن است بالاخره با این اتفاق روبه رو شوید، چه دلایل منطقی برای خروج داشته و چه نداشته باشید، این اتفاق افتاده و باید به فکر آینده ی مسیر شغلی خود باشید. زیرا همین اتفاق ساده می تواند برنامه ها و مسیر شغلی شما را دچار مشکل کند. پس بهتر است به فکر رفع این مشکل باشید.

  • در ابتدا لازم است با خود رو راست بوده و علت عدم موفقیت خود را شناسایی کنید. گاهی مشکل اصلی در عدم ثبات در کارکردن، بخاطر موقعیت و مشکلات محیط کاری نیست و این خود شما هستید که نمی توانید با شرایط کنار بیایید. پس مجدد آن دوران را مرور کرده و به دنبال پیدا کردن دلیل اصلی باشید.
  • حال که از کار خود خارج شده اید، و علت اصلی خروج خود از کار را پیدا کرده اید، باید به دنبال موقعیت شغلی جدید و مناسب باشید. در حال حاضر علل عدم موفقیت خود را در کار قبلی می دانید، پس  با دید بهتر و بررسی های بیشتر به دنبال شغل جدید باشید. هر موردی که در کار قبلی باعث عدم موفقیت شما شده را این بار تکرار نکنید.
  • فرض کنید که شغل مناسب را پیدا کردید، هنگام مصاحبه اگر به سابقه ی خروج شما زیر یک سال اشاره شد، حول نشوید و صادقانه درباره علت خروج خود از کار صحبت کنید. صداقت در هنگام مصاحبه اثر بهتری دارد تا اینکه شما درباره ی یک شرایط غیر واقعی بخواهید صحبت کنید (برای آشنایی بیشتر با سوالات متداول مصاحبه می توانید مطلب چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم مراجعه کنید). بهترین حالت برای پاسخ به این سوال استفاده از روش S-T-A-R است.

 

بنابر آنچه در این مقاله خواندید، خروج از کار در کمتر از یک سال نباید امری رایج در سابقه کاری شما بشود. اگر برای خود برنامه ریزی شغلی و یک مسیر شغلی مناسب داشته باشید، باید بدانید که از این شاخه به آن شاخه پریدن، نه تنها اثر بدی بر  روحیه کاری شما دارد، بلکه سابقه و رزومه کاریتان را نیز به نوعی زیرسوال می برد. پس لازم است پیش از آنکه وارد مجموعه ای برای کار بشوید، سعی کنید تمام جوانب را بررسی کنید. این کار سخت است و نمی توان به راحتی همه چیز را پیش از ورود پیش بینی کرد. اما در کل می توان یک دید جامع پیدا کرد.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

آیا ۴۴ ساعت کار در هفته بازده مناسبی دارد؟

روش S-T-A-R چیست؟

چگونه به ۲۴ سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم – قسمت اول

0

دیدگاه شما

یک × 4 =

بدون دیدگاه