مسیر شغلی (Career Path)

career path - مسیر شغلی (Career Path)

مسیر شغلی (Career Path) روند رو به جلوی موقعیت کاری شما را در طول دوره­ اشتغال تان نشان می دهد. این مسیر متشکل از توالی کارها و موقعیت هایی است که بر مبنای عملکرد و مهارت­هایتان در این جایگاه ها قرار می­گیرد. برنامه ریزی شغلی (Career Plan) بر اساس مسیر شغلی شکل و معنا پیدا می کند. مسیر شغلی و برنامه ­ریزی شغلی بنظر می­رسد که به یک معنا باشد اما در همین ابتدا باید این نکته را متذکر شد که این دو اصطلاح دو معنای مجزا از هم دارند.

زمانی که شما از آینده­ مسیر شغلی خود باخبر باشید، می توانید برای دستیابی به جایگاه­ های مشخص شده، برنامه­ ریزی کنید. در واقع برنامه ریزی پس از مشخص شدن مسیر شغلی معنا و مفهوم پیدا می کند. برنامه­ ریزی شغلی بر مبنای اهداف کوتاه مدت برای یادگیری یا دستیابی یک مهارت یا حرفه تنظیم می­گردد. در صورتی که مسیر شغلی شامل موقعیت­ های شغلی مختلفی می­شود که شما را به اهداف بلند مدت خود می رساند.

حتما این سوال برایتان پیش آمده که کارکرد مسیر شغلی چگونه است؟!

مسیر شغلی الزاما یک خط راست صعودی تعریف نمی­شود. در واقع شکل ساختاری مسیر شغلی نردبانی نیست و بر مبنای اهداف بلند مدت تعریف می­شود. مسیر شغلی شما با همکارتان ممکن است متفاوت جلو برود اما در نهایت هر دو در یک نقطه قرار بگیرید.

تغییرات مسیر شغلی

به طور میانگین هر شخص در طول مدت زمان اشتغال خود بین 10تا 15 شغل مختلف را تجربه می­کند. پس در این مسیر، تغییر شغل حتی تغییر در حوزه و محیط کاری امری طبیعی ست و حتی این امکان وجود دارد که  تغییر همواره رو به بهبود و پیشرفت نباشد. بعضی از مسیرهای شغلی فراز و نشیب­­ های خاص خود را دارد. حتی در برخی موارد افراد برنامه­ ریزی مسیر شغلی خود را به شکلی ترتیب می­دهند که به مرور کار خود را سبک­تر و یا حتی پایین تر بیاورند.

این گروه از افراد کسانی هستند که اصطلاحاً به دوره­ میانسالی مسیر شغلی خود رسیده­ اند و گاهی یک یا دو سطح از جایگاه خود پایین می­ آیند تا در این زمان که حجم کارشان سبک تر شده، آموزش­های لازم برای ادامه­ مسیر شغلی خود را ببینند. در بهترین حالت مسیر شغلی افراد باید جوری شکل بگیرد که احساس رضایت شغلی را در فرد پاسخگو باشد.

 

مسیر شغلی در سازمان

مسیر شغلی در یک سازمان، مسیری که یک کارمند برای پیشرفت درجه شغلی باید طی کند را نشان می­دهد. مسیر شغلی درون سازمان را معمولا واحد منابع انسانی با بررسی و صحبت با کارکنان و مدیران مجموعه تدوین می­کند. پس از تدوین مسیر شغلی برای کارمندان، بحث ارزیابی عملکرد کارمندان مطرح می­شود. واحد منابع انسانی هنگام نوشتن مسیر شغلی، استاندارد هایی را برای عملکرد کارمند درنظر می­ گیرد و براساس همین استانداردها کارمند می تواند به درجات بالاتر از مسیر شغلی خود دست پیدا کنید.

بنابراین لازمه­ پیشبرد مسیر شغلی در سازمان داشتن KPI مناسب برای کارمندان است. در کنار بحث ارزیابی عملکرد، آموزش کارمندان نیز در طول مسیر شغلی نکته­ ای حائز اهمیت است. ممکن است کارمند شما در ارزیابی عملکرد تمام امتیاز قابل قبول را داشته باشد اما برای جایگاه بعدی که در مسیر شغلی او مشخص شده، دانش یا مهارت کافی را نداشته باشد. در چنین حالتی واحد منابع انسانی یا باید خود مسئولیت آموزش نیرو را بر عهده بگیرد و یا خود کارمند برحسب مسیر شغلی، برای کسب مهارت های لازم از قبل برنامه­ ریزی کرده باشد.

چند نکته برای پیدا کردن مناسب­ترین مسیر شغلی:

همیشه دنبال آموزش چیزها و مطالب جدید باشید: این روزها بازار کار با سرعت زیادی روبه جلو حرکت می­کند. برای همراه ماندن با این روند باید آمادگی این را داشته باشید که به طور مداوم بر مهارت ها و دانش خود اضافه کنید.اگر با مهارت­ ها و دانش مرتبط با مسیر شغلی خود چندان آشنا نیستید و یا اصلا نمی­دانید از کجا باید شروع کنید، می­توانید به اکانت Linkedin همتایان و یا کسانی که در مسیر شغلی مشابه در رده­ های بعدی و بالاتر از شما قرار دارند، مراجعه کنید و ببینید آنها بر چه مواردی مسلط­ هستند. این افراد می­توانند کارمندان مؤسسات مشابه داخلی یا کشورهای دیگر باشند. در این صورت با لیستی از مهارت های مورد نیاز برای پیشبرد اهداف خود مواجه خواهید شد.

به اخبار صنایع و مشاغل مختلف توجه داشته باشید: شغل شما در 5 یا 10 سال آینده چه می­تواند باشد؟! با توجه به پیشرفت سریع صنایع ممکن است تا 10 سال آینده شغل شما حتی به یک ربات واگذار شود. بنابراین برای ترسیم یک مسیر شغلی مناسب باید همواره از اخبار روز صنایع مطلع باشید و چشم انداز حرفه و کار خود را در حداقل 5 سال آینده زیر نظر داشته باشید.

سعی کنید شبکه ارتباطی قوی­ ای برای خود بسازید: داشتن شبکه ارتباطی قوی مختص افراد شاغل نیست. ارتباط با همتایان و یا افرادی که رتبه کاری بالاتری نسبت به شما دارند، می تواند به شما در تعیین مسیرهای جدید شغلیتان کمک کند، حتی اگر در حال حاضر شاغل نباشید.

برنامه­ ریزی کنید اما برنامه­ ای قابل انعطاف: پس از تعیین مسیر شغلی نوبت به برنامه­ ریزی شغلی است. اما این نکته را به یاد داشته باشید که برنامه کاریتان باید تا حدی قابل تغییر و انعطاف باشد. تنها در این صورت است که شما می­ توانید از فرصت های پیش آمده استفاده کنید. شغل و حرفه­ مورد نظر خود را بشناسید و انتظارات خود را برآورده کنید.

برای تغییر شغل آماده باشید: ممکن است روزی به این نتیجه برسید که شغل کنونی شما در آینده­ ای نه چندان دور کنار گذاشته می­شود. پس باید برای تغییر حرفه و حوزه­ کاری همواره آماده باشید تا غافلگیر تغییرات نشوید.

از عقب ­نشینی ها نترسید: گاهی لازم است در مسیر شغلی خود اندکی عقب نشینی کرده و به اصطلاح تجدید قوا کنید. گاهی این عقب نشینی­ ها برای آموزش و کسب مهارت های بیشتر بسیار لازم و ضروریست. پس از این دوران شما مجدد می­توانید به مسیر رو به جلوی خود ادامه دهید.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

مذاکره برد – برد

 

1
برچسب ها :

دیدگاه شما

4 × چهار =

یک دیدگاه