می خواهید در خودتان تحول ایجاد کنید؟! ۸ راهکار برایتان داریم!

Stop bad habits - می خواهید در خودتان تحول ایجاد کنید؟! 8 راهکار برایتان داریم!

اگر واقعاً تصمیم دارید در خودتان تحول ایجاد کنید، در ادامه 8 راهکار ساده را به شما خواهیم گفت. ممکن است در ابتدا فکر کنید که با یک چالش بزرگ روبه رو شدید، اما اگر بتوانید این توصیه ها را در زندگی روزانه ی خود به کار ببرید، به خوبی در مسیر پیشرفت قرار خواهید گرفت.

با دست روی دست گذاشتن و شکایت کردن از زندگی، هیچ کاری پیش نمی رود. در ناامیدی ها هم باز امید و راه برای نجات وجود دارد. بنابراین در درجه ی اول تا خودتان نخواهید و تصمیم قطعی برای تغییر و بهبود خود نداشته باشید، هیچ کسی و هیچ راه حلی نمی تواند به شما کمک کند.

باهم 8 راهکار ساده را مرور می کنیم! سعی کنید هرروز این موارد را با خود تمرین کنید. تمرین و تکرار باعث می شود تا این راهکارها جزیی از رفتار شما شده و مسیر پیشرفت را برایتان هموارتر سازد.

  • 1) به موقع از خواب بیدار شوی و روزت را شروع کنید!

بهترین راه برای شروع یک روز مفید و خوب، زود و به موقع بیدار شدن از خواب است. اگر زود از خواب بیدار شوید، در طول روز زمان بیشتری برای انجام کارهای بیشتر خواهید داشت. وقتی به موقع بیدار شوید، زمان کافی برای صرف یک صبحانه سالم و خوب را دارید. می توانید کمی ورزش کنید تا روحیه ی بهتری برای شروع روز داشته باشید. این نظم می تواند باعث شود که برای بقیه طول روز خود بتوانید برنامه ریزی مناسبی انجام دهید. بنابراین کارایی بیشتری خواهید داشت. با تمرکز بیشتری می توانید وظایف خود را انجام داده و چالش های پیش رو در محل کار یا حتی زندگی شخصی تان را پشت سر بذارید.

  • 2) مهربان و سخاوتمند باشید!

فرض کنید می خواهید وارد یک اتاق شوید و همزمان با شما نیز فرد دیگری قصد ورود دارد، چه احساسی دارید اگر او در را برای شما باز کند؟! شاید این ساده ترین مثال برای ابراز محبت باشد. حال اگر بخواهیم همین مثال را به محیط کاری یا زندگی شخصی تعمیم دهیم، خواهید دید که چقدر واکنش های مثبت می توان از ابراز محبت گرفت (البته در نظر داشته باشید که هر رفتار باید متناسب با فضای خاص خود قابل انعطاف باشد).

خوش رو باشید و اگر خصوصاً در محیط کاری کسی به کمک تان نیاز داشت که وقت انجام آن را داشتید، سعی کنید زمانی را به آن اختصاص دهید. جمع این رفتارها شخصیت شما را در ذهن سایرین می سازد.

  • 3) خود واقعی تان را بپذیرید!

هرکس در ذهن خود یک یا چند شخص موفق را به عنوان الگو دارد و می خواهد جای آنها باشد یا به موفقیت آنها برسد. الگو داشتن خوب است اما در درجه اول باید خودتان را بشناسید و متوجه شوید که آیا توانایی و قابلیت های آن فرد را دارید؟! آیا رفتاری که سعی دارید از خود بروز دهید اصلاً جزیی از شخصیت واقعی شما هست؟! بهتر است به جای تلاش برای آنکه کسی باشید که واقعاً نیستید، تمرکز خود را ابتدا بر پذیرفتن خود و سپس شناسایی قابلیت های خود بگذارید، نتیجه ی بهتری دارد.

شما ممکن است با وجود تلاش های بسیار هرگز نتوانید مثل آن مدیر موفقی که در ذهن دارید بشوید، اما با تمرکز و تلاش برای بهبود مهارت ها و استعدادهای خود می توانید بهترین خودتان باشید.

  • 4) به دنبال یادگیری چیزهای جدید و تازه باشید!

یادگیری چیزهای تازه از آموختن یک زبان جدید، تا کدنویسی، امتحان یک دستور پخت تازه، یک ورزش جدید، یادگیری یک مهارت جدید در کار یکی از موثرترین راه های بهبود خود است. یادگیری باعث می شود تا ذهن شما بازتر شده و بهتر عمل کند. قدرت حافظه شما را بالا می برد در نتیجه در بخاطر سپاری کارهای خود می توانید بهتر باشید. همین که از روزمرگی و ناخودآگهی ذهن بیرون بیایید و قدرت تفکر و کارایی مغز خود را بالا ببرید، می توانید فراتر از قبل خود عمل کنید. از هر زمان کوچکی برای یادگیری استفاده کنید. صرفاً نیاز به کلاس رفتن و زمان اضافی اختصاص دادن هم نیست. در راه رفت و برگشت خود از محل کار می توانید از پادکست های آموزشی و کلاس های رایگان استفاده کنید. یادگیری چیزهای جدید و تازه در ابتدا اصلاً ساده نیست. دلسرد نشوید و دست از تلاش برندارید.

  • 5) داشتن ترس ایرادی ندارد، گاهی لازم است از چیزهایی بترسید!

همه ما در زندگی از چیزهایی می ترسیم! مثل ترس از صحبت کردن در جمع، ترس از شکست، ترس از بیان نقطه نظرات و موارد دیگر. ترس می تواند مانع رشد و پیشرفت شما باشد! اما از طرفی داشتن ترس می تواند انگیزه ای برای مواجه شدن با مسائل و در واقع محرک شما برای تلاش بیشتر باشد. پس ترس های خود را بشناسید و به دنبال تلاش برای مواجه شدن با آنها باشید. از طرفی دیگر ترس گاهاً از انجام کارهای با ریسک و درصد شکست بالا جلوگیری می کند.

  • 6) عادت های بد خود را کنار بگذارید یا سعی کنید تغییر دهید!

عادت های خودتان را مرور کنید. همه ی ما یک سری عادت های خوب و یک سری عادت های بد داریم. از عادت های بد می توان به سریع غذا خوردن، تند صحبت کردن، زود جوش آوردن و … اشاره کرد. ادامه ی عادت های بد به مرور و گاهی حتی با شتاب زیاد نه تنها مانع پیشرفت شما شده، بلکه باعث پسرفت از جایگاه فعلی تان نیز می شود.

از طرفی ترک عادت هم می تواند چالش بزرگی باشد. به جای اینکه خود را در شرایط بسیار سخت مقابله با عادت های بد قرار دهید، به دنبال رفتارهایی جایگزین آن باشید. مثلاً اگر سیگار می کشید، پیاده روی را جایگزین اینکار بکنید. با همین تغییر عادت و کلاً فضا ممکن است با اتفاقات جدیدتری مواجه شوید که خود می تواند فرصت های تازه ای را پیش روی شما قرار دهد و تجریبات جدیدی را برایتان به ارمغان آورد که از آن لذت بیشتری ببرید.

  • 7) خودتان را باور داشته باشید!

باور و اعتقادی که از خود دارید را با خود واقعی تان تطبیق دهید. همه ی ما دوست داریم مثلاً استیو جابز باشیم! اما چند درصد از ویژگی های او را داریم؟! توقع بیش از حد از خود داشتن همان قدر می تواند مخرب باشد که دست کم گرفتن! پس اهدافتان را واقع بینانه و براساس خودتان تعیین کنید. تا بتوانید شادتر زندگی کنید.

برای تعیین اهداف واقع بینانه ی خود، هرآنچه را که می خواهید تغییر دهید بنویسید و از قابل دسترس بودن و مثبت بودن آن اطمینان حاصل کنید.

  • 8) گاهی لازم است به خودتان استراحت دهید!

فکر می کنید تا کجا می توانید به فعالیت های خود ادامه دهید، زندگی شاد و خوشایندی داشته باشید، در کار بهترین بازده و عملکرد را داشته باشید « بدون آنکه به خودتان زمان کافی برای استراحت و ریکاوری بدهید» ؟!

کار و تلاش به جای خود، استراحت و لذت بردن از زندگی هم به جای خود. یک نفر با سفر کردن احساس بهتری پیدا می کند، یک نفر دیگر با وقت گذاشتن با دوستان! هرکسی در زمان استراحت خود از یک چیز لذت می برد. اما در کل ماهیت تمام این اتفاقات به این دلیل شکل می گیرد که مدتی شما را از فضای بدو بدو های روزمره رها سازد. تا با انرژی بیشتر مجدد بتوانید راه خود را ادامه دهید. یادتان باشد حتی کامپیوتر شما نمی تواند تمام مدت روشن بماند و کار کند بدون آنکه ایرادی پیدا کند.

 

با رعایت این 8 مورد می توانید در زندگی و دنیای کاری خود موفق تر عمل کنید. به یاد داشته باشید که کلیدی ترین نکته، شناخت خود است. تا زمانی که خودتان را نتوانید آنالیز کنید، بقیه مراحل رو به رشد را بدون برخورد با مشکلات و چالش های بزرگ نمی توانید طی کنید و عملاً دستیابی به موفقیت غیر ممکن می شود.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

۱۷ جمله الهام بخش از برترین های دنیا برای زندگی بهتر

۵ نکته کلیدی برای برقراری ارتباط قوی

 

0

دیدگاه شما

4 × 1 =

بدون دیدگاه