برنامه ریزی مالی در طرح اقتصادی

برنامه ریزی مالی در طرح اقتصادی

برنامه ریزی مالی همانطور که برای وام دهنده و سرمایه گذار اهمیت دارد برای شما نیز مهم است و بخش کلیدی طرح اقتصادی شما به شمار می رود.

برنامه ریزی مالی بخش بسیار مهمی از مفهوم کسب و کار کلی شما محسوب می شود. تمام تصمیمات و مفروضاتی که اتخاذ می کنید، در پیش بینی های مالی ای که باید در طرح شما گنجانده شود منعکس خواهد شد. اگر تصمیم دارید کالاهایی جدید تولید کنید، توجه خود را به بازارهای جدید معطوف نمایید، ماشین آلات خود را به سازی کنید، سیاست های مربوط به نیروی انسانی را تغییر دهید، نحوه تبلیغ و ترویج کالایتان را تغییر دهید و موارد دیگر، هر کدام از این اقدامات سرانجام تأثیری بر صورت حساب های مالی شما خواهند داشت. دو ویژگی بسیار مهم برنامه ریزی مالی شما عبارتند از:

 • تعیین میزان سود آوری کسب و کارتان که در آینده توقع دارید و مخاطرات مالی احتمالی در این زمینه.
 • تعیین منابع مالی اضافی مورد نیاز برای توسعه کسب و کارتان؛ یعنی این که چقدر پول نیاز دارید، چه موقع آن را نیاز دارید و چه موقع آن را بازپرداخت خواهید کرد.

صورت حساب های مالی که در طرح شما منعکس می شوند (قبلی و آینده) ابزاری اساسی هستند که برای تجزیه و تحلیل عملکرد کسب و کار شما به کار می روند. وام دهنده یا سرمایه گذار شما به ویژه می خواهد بداند که شما با پولی که به دست می آورید چه می کنید و آیا پول نقد لازم را برای باز پرداخت آن به دست خواهید آورد. تصمیم مبنی بر این که آیا کسب و کار شما قابل سرمایه گذاری است یا نه و اگر قابل سرمایه گذاری است با چه شرایط و ضوابطی، بستگی دارد به این که نتایج مالی پیش بینی شده کسب و کار شما چقدر جذاب و متقاعد کننده باشد.

هنگام تهیه برنامه مالی خود باید ملاحظات مهمی را در نظر بگیرید که عبارتند از:

 • ذخایر احتیاطی کافی

چه مشغول ایجاد کسب و کار جدیدی باشید و چه مشغول گسترش کسب و کار کنونی خود، به احتمال زیاد دوره ای را تجربه خواهید کرد که طی آن میزان خروجی نقدینگی شما بیش از ورودی آن است. بدون ذخایر نقدی کافی، ایجاد ظرفیت کافی برای قرض گرفتن یا سایر راه های تأمین هزینه ها، کمبود نقدینگی می تواند موجب از میان رفتن زود هنگام کسب و کار شما شود. صرف نظر از این که ایده ایجاد کسب و کار چقدر عالی خوب باشد، بدون سرمایه کافی احتمال این که کسب و کار با موفقیت مواجه نشود زیاد خواهد بود.

 • زمان بندی گردش وجوه نقد

زمان بندی میزان درآمدها و هزینه ها برای تمام کسب و کارها چه جدید و چه قدیمی امری حیاتی است. گرچه درآمدهای ناشی از فروش، از هزینه ها بیشتر هستند ولی دریافت واقعی پول نقد باید در زمان مقتضی صورت گیرد یا بتواند هزینه های احتمالی را پوشش دهد. عدم توانایی در پرداخت در زمان مقرر موجب وارد شدن لطمه به اعتبار و شهرت شما نزد کارمندان، فروشندگان تجهیزات، قطعات، بانک ها و غیره می شود. برآورد هزینه ها چه آنهایی که قطعاً باید پرداخت شوند (مانند اجاره بها، دست مزدها، پرداخت تجهیزات خریداری شده) و چه آنهایی که قطعی نیستند (مثلاً تعمیرات غیر منتظره) امری حیاتی به شمار می رود. آمار و اطلاعات مربوط به دلایل عدم موفقیت کسب و کارها (ورشکستگی) نشان می دهد که رایج ترین دلیل این ورشکستگی ها کمبود نقدینگی است. عدم توانایی در عمل به تعهدات سبب ورشکستگی شرکت ها می شود.

 • طرح احتیاطی برای هزینه های پیش بینی نشده

فرض کنید می خواهید کسب و کاری را در زمینه کشت آناناس شروع کنید. شما پیش بینی های مالی را برای مطالعه اثر تغییرات در قیمت کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات و غیره به کار برده اید. پیش بینی های شما نشان می دهد که اگر این هزینه ها بیش از 25 درصد افزایش یابد و در صورتی که نتوانید قیمت آناناس را در زمان مقتضی افزایش دهید، درآمدهای ماهیانه شما کفاف پرداخت بهای لوازم و تجهیزات خریداری شده و حقوق کارمندتان را نخواهد داد. بنابراین باید یک طرح احتیاطی داشته باشید که می توانید شامل تأمین اعتبار لازم از یک بانک تا کاهش هزینه ها به صورت مجدد یا افزایش قیمت آناناس در بازار باشد.

 • مبنایی برای شروع کسب و کار

نوع اطلاعات مالی مورد نیاز برای تهیه طرح اقتصادی بستگی به این دارد که کسب و کار شما جدید یا قدیمی است. اگر مشغول نوشتن طرحی برای کسب و کار جدید باشید، باید میزان دارایی ها و میزان وامی را که می خواهید قرض کنید مشخص کنید. با این حال به دلیل این که کسب و کار شما دارایی های کمی دارد، بنابراین وام دهنده یا سرمایه گذار شما بیشترین تأکیدرا بر پیش بینی های مالی انجام شده خواهد داشت. شروع کسب و کار یا گسترش آن اغلب مستلزم هزینه هایی است که کسب و کارهای قدیمی با آن ها مواجه نمی باشند. این نوع هزینه ها باید در صورت حساب های مالی شما پیش بینی شوند.

 • استاندارد کردن صورت حساب های مالی

استاندارد و قاعده مند کردن صورت حساب های مالی مزیت بسیار بزرگی به شمار می رود. استاندارد کردن صورت حساب ها بدین معنی است که هیچ گونه عمل غیر منتظره و محاسبات مشکل و ابتکاری در تهیه آن ها دخیل نیست. این اسناد شامل مجموعه ای از اصطلاحات استاندارد هستند که تنها باید برای هرکسب و کاری عملیات ریاضی مربوط به آنها انجام پذیرد. استاندارد کردن صورت حساب ها به این معنی است که شکل اسناد مالی شما تا حد زیادی به وسیله عرف های حسابداری در کشورتان و الزامات ویژه حسابرس های شما تعیین خواهد شد. خوشبختانه استفاده از استاندارد های بین المللی حسابداری (IAS) در اکثر کشورهای جهان در حال فراگیری است.

در پایان فهرستی از موارد مهمی که باید در بخش مالی طرح شما گنجانده شود، ذکر می شود:

 • سوابق مالی/ اطلاعات مربوط به شروع کسب و کار
 • بودجه/ پیش بینی های مربوط به صورت درآمدها
 • پیش بینی ها در ترازنامه
 • پیش بینی های مربوط به گردش وجوه نقد
 • نسبت های مالی مهم
 • در خواست وام و سایر اطلاعات پشتیبانی کننده

پیشنهاد آیفوبلی :

روند تأمین مالی در استارتاپ ها

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سه + نوزده =

بدون دیدگاه