فناوری بلاک چین Blockchain چیست؟

blockchain - فناوری بلاک چین Blockchain چیست؟

درحال حاضر توجه خیلی از مدارس کسب و کار و دانشگاه ها به سمت فناوری بلاک چین معطوف شده است. استنفورد در حال بررسی های همه جانبه درباره نقش این فناوری در اجتماع و پتانسیل های دیگر آن برای دربرگرفتن سایر تکنولوژی هاست.

تکنولوژی بلاک چین بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کاربران معتقدند، این تکنولوژی دنیای تراکنش ها و مبادلات امروز را به شدت دست خوش تغییر خواهد کرد. با قوت گرفتن آن، تمرکز مردم از بانک ها و مؤسسات کاهش پیدا کرده و می تواند از خیلی از جوانب دنیای امروز را با تغییرات فراوان مواجه کند. مثلاً می تواند برای مشکلات اجتماعی خصوصاً فقر و خطرات بهداشتی و تغییرات اقلیمی راهکارهایی را پیش رو قرار دهد. دانشگاه استنفورد درحال مطالعه این تکنولوژی جدید است.

بلاک چین چیست؟

شاید بتوان گفت که فناوری بلاک چین، بعد از اینترنت مهم ترین اختراع است. بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. به طور کلی بلاک چین را می توان یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش دانست. این سیستم به شما اجازه می دهد تا بدون وجود یک نهاد مرکزی بتوانید تبادل ارزش کنید.

بلاک چین از چندین بلاک تشکیل شده که هر کدام مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را در خود نگهداری می‌کند که به صورت رمزنگاری شده به بلاک دیگر متصل می‌شود. همه اینها با هم یک دفتر کل را شکل می‌دهند. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریباً غیرممکن است.

محققان تاکنون 193 پروژه بلاک چین در زمینه های کشاورزی، دموکراسی، سیاست، ارزهای دیجیتال، آب و هوا، محیط زیست، مشارکت مالی، بهداشت، فعالیت های بشر دوستانه، آموزش و … مورد بررسی قرار داده اند.به گفته آنها بسیاری از این پروژه ها در مراحل ابتدایی هستند و نیاز به زمان بیشتری دارند تا بتوان تأثیر قابل ملاحظه ی آنها را (که پتانسیلش را دارند) مشاهده کرد.

نمونه هایی از کارایی بلاک چین در دنیای امروز

براساس گزارش های بدست آمده، شرکتی به نام SOL Share در بنگلادش به دنبال این است که انرژی خورشیدی را بتواند به نقاط دور افتاده برساند. SOL Share یک شبکه ی کوچک انرژی محلی ایجاد کرده که در آن خانواده ها می توانند الکتریسیته ی تولیدی خود را بدون نیاز به یک شرکت یا واسطه عرضه کنند. این کار از طریق SOL Box ها که در واقع نوعی توکن هستند انجام می شود که به وسیله ی آن صاحب خانه ها که توانسته اند الکتریسته بوسیله ی سلولهای خورشیدی تولید کنند، آن را از طریق SMS و تلفن های هوشمند به فروش برسانند. مشتریان نیز روند پرداخت خود را می توانند به صورت اقساط 24 تا 26 ماهه برنامه ریزی کنند. تکنولوژی بلاک چین به این افراد اجازه می دهد که تجارت غیر متمرکز انرژی و پرداختها را خودشان بدون نیاز به قدرت های برتر و شرکت های بزرگ انجام دهند. مقرون به صرفه بودن انرژی پاک و عرضه آسان می تواند سودآوری را برای تولید کنندگان افزایش دهد. در واقع این خانواده های محلی به میکروتولیدکنندگانی در این بازار تبدیل شده و یک منبع درآمد جدید پیدا کرده اند.

در مثالی دیگر می توان از  BanQu نام برد. BanQu برنامه ای است که کشاورزان، کارگران و میکرو بیزینس ها در مناطق فقیر  بدون داشتن حساب های بانکی، می توانند معاملات مالی خود را ثبت کنند. بنابراین از معامله ی آنها رکورد وجود داشته و می توانند ثابت کنن که باید این مبالغ را از یکدیگر دریافت کرده و یا به هم پرداخت کنند.

بلاک چین می تواند به ثبات در معاملات کمک کند. به کاربران اجازه می دهد تا افرادی که به اطلاعات دسترسی دارند را کنترل کنند و به افرادی که هویت فردی ندارند مانند پناهندگان یا مهاجران کمک می کند تا با ساخت هویت دیجیتال بتوانند معاملات خود را انجام دهند. بنابراین افراد جدیدتری وارد بازار اقتصاد جهانی می شوند.

بلاک چین اغلب به عنوان راهی برای ردیابی زنجیره تأمین نیز پیشنهاد می شود. یک شرکت تعاونی در آرکانزاس برای کمک به مردم محلی به عنوان مشتری و کشاورزان استفاده کرد. مشتریان می توانند با اسکن بارکد محصولی که نیاز دارند، مسیر تولید آن را نیز در تلفن همراه خود که از مغازه های محلی میخرند ببینند. و مطمئن باشند که در خرید خود هیچ مشکل یا تقلبی وجود ندارد.

شرکت Walmart اعلام کرد که می خواهد اطلاعات مربوط به سبزی های برگ سبز نظیر کاهو، اسفناج و … را به پایگاه داده های IBM Blockchain منتقل کند. همچنین در سال 2018 کوکاکولا هم اعلام کرد که برای مبارزه با کار اجباری کارگران در بلاک چین رجیستر خواهد کرد. Levi Strauss اعلام کرد که با استفاده از بلاک چین می توان درباره شرایط کاری کارگران در کارخانه ها اطلاعاتی جمع کرد و از صحت داده ها نیز اطمینان داشت که کسی نمی تواند آنها را دستکاری کند.

ردیابی مواد اولیه ای که کارخانه ها برای تولیدات خود از آن استفاده می کنند نیز از چالش های امروزه است که با استفاده از بلاک چین می توان این چالش را نیز حل کرد. بدین ترتیب اطلاعات موادی که در زنجیره تأمین قرار دارند، در پایگاه داده قرار گرفته و تولید کنندگانی که از این مواد به عنوان ماده اولیه استفاده می کنند می توانند ببینند که محصول چگونه در پروسه تولید قرار گرفته است.

در گزارش استنفورد حتی این مطلب آمده که بلاک چین می تواند بر نحوه توزیع کمک های خیرخواهانه و پیگیری اثرات آن کمک ها نیز اثرگذار باشد.

Nydia Zhang بنیان گذار بنیاد اجتماعی آلفا مستقر در هنگ کنگ که از مشتاقان استفاده از تکنولوژی باک چین نیز هست می خواهد از این طریق جهان را متحول سازد. او به سیستم های بزرگ و تأثیرات آنها نگاه کرده و به تنوع محصولات در یک کشور و سالم بودن رژیم غذایی افراد فکر می کند. و اینکه دولت ها چگونه می توانند با استفاده از سیستم توزیع در بلاک چین بتوانند مردم را در زمینه ی تولید و عرضه محصولات خود راغب کرده و درآمدزا کنند و رفتارهای سالم را در بین مردم پایه ریزی کنند. نادیا سیستم بنیاد خود را در بلاک چین رجیستر کرده تا از این طریق بتوانند روند رسیدگی به پروژه های خود و تأثیرات آنها را آنلاین مشاهده و بررسی کند.

نگاه ژانگ به این تکونولوژی و تغییراتی که از طریق آن می تواند در دنیا ایجاد کند جالب است. و باید این نکته را متذکر شویم که این تکونولوژی کارکردهای بیشتر و پیچیده تری نسبت به دیدگاه ژانگ هم دارد. ساده ترین آن ایجاد هویت دیجیتال برای افرادی بود که تاکنون نمی توانستند در سیستم مبادلات به راحتی حضور داشته باشند.

بنابراین بهتر است با شرایط کنونی در مورد کارکرد این تکنولوژی در اکوسیستم و کسب و کار خود بیشتر مطالعه و تحقیق کنید. در دنیای کسب و کار برنده کسی است که از تکنولوژی های روز به موقع استفاده کند.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

بلاک چین تا چه حد ناشناس است؟

تراکنش‌‌‌‌ها چگونه در بلاک چین تأیید می‌‌‌‌شوند

بیت کوین چیست ؟

 

0

دیدگاه شما

چهار × یک =

بدون دیدگاه