بلاک چین می تواند به گیمیفیکیشن کمک کند

cryptokitties e1529512824466FILEminimizer - بلاک چین می تواند به گیمیفیکیشن کمک کند

کلکسیون داشتن از قرنهای پیش تا الان در بین مردم طرفدارانی داشته و دارد. کلکسیون داشتن می تواند مجموعه ای شامل سنگ های مختلف باشد و یا ماشین های کلاسیک، تکنولوژی های قدیمی و یا تکنولوژی های جدید، تمبر یا کتاب های قدیمی و … . یکی از ویژگی های مشترک کلکسیون ها ارزش چیزهای جمع آوری شده است. معمولاً این اشیاء به نحوی یا برای خود کلکسیونر ارزشمندند و یا شی کمیاب و ارزشمند در دنیا به حساب می آیند.

در حال حاضر در قلمرو فضای دیجیتال، قواعد و قوانین مالکیت فیزیکی تبدیل شده به فایل های آرشیو شده در فضای ابری. به این ترتیب به جای اینکه آلبوم های محبوب موسیقی خود را به صورت فیزیکی خریداری کنید، می توانید به صورت فایل در فضای ابری Cloud خود داشته باشید. به این ترتیب یک سری از هزینه ها کاسته می شود.

اما آیا می توان در دنیای دیجیتال هم کلکسیون داشت؟ برند های مختلفی برای تبلیغات محصول یا خدمت جدید خود و یا جذب بیشتر مخاطب از روش های مختلف گیمیفیکیشن استفاده کرده اند. برای مثال می توان به بازی جمع آوری کارتهای تیم ملی در زمان جام جهانی توسط شرکت پچ پچ اشاره کرد. اما آیا می توان همین کار را به صورت دیجیتال انجام داد؟ 

یکی از ابزارهایی که می تواند به این کار کمک کند، بلاک چین است. فناوری بلاک چین را می توان، بعد از اینترنت مهم ترین اختراع بشر به شمار آورد. بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. به طور کلی بلاک چین را می توان یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش دانست. این سیستم به شما اجازه می دهد تا بدون وجود یک نهاد مرکزی بتوانید تبادل ارزش کنید.

همانطور که در ابتدای متن هم گفته شد، جمع آوری چیزهای با ارزش می تواند بازی جالبی برای مردم باشد. به این ترتیب برندها می توانند از این بازی قدیمی به عنوان یک گیمیفیکیشن مناسب برای خود استفاده کنند. با استفاده از بلاک چین می توان این بازی ها را وارد فضای دیجیتال کرد و به این ترتیب از برخی هزینه ها صرفه جویی کرد.

بنابراین به جای چاپ کردن کارتهای خاص یا ساخت تکه های وسایل مختلف برای بازی می توان در فضای بلاک چین با استفاده از ERC 721 این کار را انجام داد. به این ترتیب نشانه هایی کاملاً منحصر به فرد ایجاد شده و در بلوک های خاصی قرار می گیرند. در واقع این ها نسخه های دیجیتالی همان اشیاء یا کارتها خواهد بود. این نشانه ها قابلیت تبادل و معاوضه نیز دارند.

در حال حاضر بازی CryptoKitties در بسیاری از کشورهای دنیا با استفاده از همین فناوری مشغول به فعالیت بوده و درآمدزایی می کند. به این ترتیب با ساخت یک بلاک چین برای خود با استفاده از Dapper می توان در این بازی Kittie های مختلف را خریداری و جمع کرد. این بازی را می توان یکی از قوی ترین بازی های فعال در این حوزه دانست.

ایجاد بازی ها در فضای بلاک چین می تواند یک جهش رو به جلو در صنعت باشد، زیرا درهای آشنایی و ارتباط بیشتر مردم با این فضا را باز می کند. همچنین توجه متخصصان بیشتری را به این زمینه جلب کرده و همین باعث توسعه بیشتر این فضا می شود.

بنابراین اگر می خواهید در این زمینه پیشگام باشید، الان بهترین زمان برای ورود به این حوزه و جذب متخصصانی است که بتوانند نام برند شما را به عنوان اولین ها در این صنعت ثبت کنند.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

تئوری بازی ها

مک دونالد، شناخته شده ترین برند استفاده کننده از گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن پچ پچ برای استقبال از نوروز

0

دیدگاه شما

یازده − هشت =

بدون دیدگاه