مدیریت کیفیت جامع یا TQM چیست؟

مدیریت کیفیت جامع یا TQM چیست؟

یکی از مفاهیم مهم در علم کیفیت، مدیریت کیفیت جامع یا Total Quality Management – TQM است. امروزه کیفیت محصول یا خدمت جزء اولویت های اصلی برای شرکت هاست. زیرا اگر محصول یا خدمت درحد انتظار مشتری نباشد نمی تواند اقبال خوبی در بازار داشته باشد.

تعریف مدیریت کیفیت جامع TQM

اگر بخواهیم یک تعریف مناسب از مدیریت کیفیت جامع ارائه کنیم، می توان گفت TQM عبارت است از رویکردی مستمر برای بهبود کیفیت محصول یا خدمت از طریق مشارکت تمام سطوح مجموعه و ارتباط خوب با مشتری. این رویکرد زمانی تحقق پیدا می کند که تمام سطوح مجموعه باهم برای دستیابی به این هدف همکاری لازم را داشته باشند. بنابراین تمام واحدها در تمام رده ها تلاش می کنند تا در کیفیت محصولات، موارد فرهنگی درون و بیرون سازمان و … بهبود ایجاد کنند.

عناصر اصلی مدیریت کیفیت جامع TQM

مدیریت کیفیت را می توان یک سیستم جامع و متمرکز بر مشتری برای بهبود مستمر کیفیت محصول یا خدمت دانست. این سیستم شامل استراتژی ها، داده ها و ارتباطات موثر سطوح مختلف سازمان می شود. در این سیستم 8 اصل کلی وجود دارد که در ادامه هریک را بررسی می کنیم:

1 . تمرکز بر مشتری

این مشتری است که در نهایت کیفیت محصول را تعیین می کند. مهم نیست که سازمان چه سطحی از کیفیت را برای محصول یا خدمت خود قابل قبول می داند. در نهایت کیفیت باید از نظر مشتری قابل قبول باشد. البته تلاش واحدهای مختلف برای بهبود کیفیت ارزشمند است اما تمام این کارها بهتر است با تمرکز بر مشتری صورت پذیرد.

2 . مشارکت تمام کارکنان

تعهد کلی تمام کارکنان یک مجموعه رسیدن به اهداف کلی سازمان است. برای اینکه بتوان مدیریت کیفیت را به طور موثری پیاده سازی کرد باید تمام کارکنان در راستای تحقق این هدف همراه باشند، تا سیستم با بیشترین کارایی بتواند برای بهبود کیفیت محصول و خدمت اقدام کند. مشارکت کارکنان زمانی بدست می آید که توانسته باشید در مجموعه فرهنگ همکاری را به خوبی شکل داده باشید و کارکنان احساس بهتری داشته باشند.

3 . فرآیند محوری

یک بخش اساسی از TQM تمرکز بر فرآیندهاست. فرآیندها از ارتباط با تأمین کنندگان داخلی و خارجی آغاز و تا تحویل به مشتری ادامه می یابد. بنابراین باید تمام این مراحل به خوبی مورد بررسی و نظارت قرار بگیرد. به این ترتیب در هر قسمتی که نیاز باشد می توان بهبود ایجاد کرد و این کار بر کیفیت محصول نهایی نیز تأثیر خواهد داشت.

4 . سیستم یکپارچه

همان طور که پیشتر در مقاله های مربوط به سیستم اطلاعات مدیریتی MIS خواندید، یکی مهمترین اجزای یک مجموعه داشتن یک سیستم اطلاعات یکپارچه است. به این ترتیب هر واحدی براساس دسترسی خود می تواند به اطلاعاتی که نیاز دارد دست پیدا کند. بنابراین برای کنترل کیفیت نیز لازم است این سیستم یکپارچه وجود داشته باشد.

5 . رویکردهای استراتژیک و سیستماتیک

بخش مهمی از مدیریت کیفیت، رویکردهای استراتژیک . سیستماتیک برای دستیابی به اهداف مجموعه است. سلسه تصمیم ها و برنامه ریزی هایی که صورت می گیرد هر یک می تواند تأثیر فراوانی بر روند انجام فرآیندها داشته باشد. بنابراین باید برنامه ریزی ها بر مبنای استراتژی های درست و قوی ای صورت پذیرد.

6 . بررسی روند پیشرفت

مدیریت کیفیت جامع برای بهبود کیفیت راه اندازه شده است. بنابراین روند پیشرفت کیفیت نشان می دهد که تا چه اندازه برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها به خوبی صورت گرفته است یا خیر. 

7 . تصمیم گیری براساس واقعیت ها

برای اینکه یک مجموعه درست عمل کند لازم است دیتا و اطلاعات واقعی در دسترس تصمیم گیرندگان و مدیران قرار بگیرد. بنابراین در یک سازمان باید همواره به روند جمع آوری داده ها نظارت کافی داشت تا اطلاعات دقیق و درستی در سیستم ثبت شود. زمانی می توان کیفیت را بهبود داد که اطلاعات درستی در دسترس باشد.

8 . ارتباطات 

در دنیای کسب و کاری امروزی ارتباطات حرف اول را می زند. به عنوان یک مجموعه باید هم با تأمین کنندگان خود ارتباط خوبی داشته باشید و هم با مشتریان زیرا نظرات هریک می تواند بر کیفیت محصول یا خدمت شما تأثیرگذار باشد. همچنین کارکنان مجموعه که در واقع رابط شما با هر دو گروهی که نام برده شد هستند، پل ارتباطی شما با این دو گروه اند. بنابراین باید روحیه و انگیزه را در کارکنان همیشه بالا و خوب نگه داشت تا بتوانند با تعهد بیشتری وظایف خود را انجام دهند.

تمام مواردی که در بالا ذکر شد، برای TQM ضروری و مهم به شمار می رود و بسیاری از سازمان ها این موارد را جزء ارزش ها و اصول کلی مجموعه خود تلقی می کنند.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

بهینه کاوی یا بنچ مارکینگ Benchmarking چیست؟

2

دیدگاه شما

پنج × 3 =

2 دیدگاه

 • سجاد
  1 سال پیش

  سلام.من دانشجو هستم و با اجازتون از یه پاراگراف مطلبتون توی پروژم استفاده کردم.
  اسم و فامیل و سال نشر این مطلب رو برای پروژم میخوام.

  • sohrab_smch
   10 ماه پیش

   حتما…ممنون از اینکه موارد مربوط کپی رایت رو مراعات می کنید.
   پاینده باشید