تیم سازی! رمز موفقیت کسب و کارها

تیم سازی! رمز موفقیت کسب و کارها

استارتاپ ها بر پایه ی یک ایده مناسب، جذب سرمایه برای تحقق آن، تشکیل تیم اجرایی و کسب سهم بازار شکل می گیرد. اما در همین 4 اصل کلی اشتباهات متعددی پیش می آید که بقای استارتاپ را عملاً غیر ممکن می کند. در این متن به بررسی مورد تیم سازی خواهیم پرداخت.

تیم سازی می تواند باعث کاهش نرخ شکست در استارتاپ ها شود.

در چند سال اخیر استارتاپ های مختلفی بوجود آمد. تعداد زیادی از آنها در همان ابتدای کار یا کمی جلوتر با شکست رو به رو شده و دیگر نتوانستند کار خود را ادامه دهند. اغلب این استارتاپ ها با ایده های خوبی کار خود را شروع کردند، اما کسب موفقیت تنها با داشتن ایده ی خوب بدست نمی آید. تحقیقات در دنیا نیز نشان داده که تقریباً 75% سرمایه گذاری های انجام شده روی استارتاپ ها با شکست روبه رو می شود. مطالعه ی دیگری که توسط Harvard Business Review  انجام داده نیر نشان داد که حدود 50% استارتاپ ها در 5 سال اول در آمریکا با شکست رو به رو شده و در 10 سال این عدد به 70 درصد نیز می رسد. چه مشکلاتی برای استارتاپ ها پیش می آید که نمی توانند اهداف خود را محقق سازند و در نهایت با شکست بازار را ترک می کنند؟

تیم سازی یکی از اصلی ترین موارد موفقیت یک کسب و کار تازه تأسیس به حساب می آید که عموماً هم از دید بیانگذاران مهجور می ماند. شاید محدود بودن بودجه یکی از دلایل عمده به حساب بیاید. هر ایده ای که می خواهد به کسب و کار تبدیل شود، باید هر آنچه که برای تحقق آن نیاز است در نظر گرفته شود. مثلاً فرض کنید می خواهیم خدمات تعمیرات سبک خودرو را در قالب یک اپلیکیشن موبایلی ایجاد کنیم. برای این کار داشتن تیم برنامه نویسی جزء ملزومات کار درنظر گرفته می شود. اما برای اینکه کار به خوبی پیش برود، به متخصصان دیگری نیز برای کار نیاز است. برای اینکه خدمت به مردم به خوبی معرفی شود، تیم مارکتینگ باید فعالیت خود را به خوبی دنبال کند. برای پاسخگویی به مشتریان، تیم پشتیبانی و برای تحلیل رفتار مشتری تیم تجربه مشتری باید حتماً درنظر گرفته شود. اگر مشتری در استفاده از خدمت اپ دچار مشکل شده و پاسخ درستی از مجموعه بدست نیاورد، اولین ضربه به دومینوی شکست مجموعه وارد می شود. همین مورد حتی برای یک یا تعداد کمی از مشتریان می تواند برنامه را برای سایرین ناکارآمد جلوه دهد.

اخبار و اتفاقات درباره مشکلات استارتاپ ها یا اپلیکیشن های مختلف خدماتی به سرعت در فضای مجازی پخش شده و می تواند به یک باره تصور مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه ای که ممکن بود جذب آن شوند را تخریب کند.

بنابراین تیم سازی جزء ملزومات راه اندازی کسب و کار به حساب می آید. علاوه برآن کیفیت تیم نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. فرض کنید توانسته اید با افرادی که تخصص کافی را دارند ارتباط برقرار کرده و در مجموعه خود از آنها استفاده کنید. اما این افراد نتوانند با فرهنگ کسب و کار شما سازگاری لازم را داشته باشند. به این ترتیب بازهم موفقیت برای مجموعه دچار اختلال می شود. 

نمونه ی این مورد را می توان در تیم فروش به خوبی مشاهده کرد. ممکن است برای فروش کارشناسان ماهری را استخدام کرده باشید، اما مدیر یا سرپرست تیم مهارت و تجربه کافی برای هدایت آن را نداشته باشد. تحقیقات نشان داده که تیم یک مدیر حرفه ای با کارشناسان در حد تجربه معمولی بهتر از تیمی که کارشناسان حرفه ای اما مدیر کم تجربه دارد می تواند عمل کند. 

تیم سازی، بیشتر بر جذب افراد توانمند و با تجربه در رده های اصلی مجموعه تمرکز دارد. وقتی نفرات اصلی مجموعه به خوبی انتخاب شوند، خودشان می توانند مسئولیتی که به آنها سپرده شده را به خوبی در پیش بگیرند. اما مسئله اصلی اینجاست که استارتاپ ها با جوان گرایی و هزینه کمتر برای جذب نیروی متخصص عملاً این مورد را نادیده می گیرند.

تیم سازی تنها محدود به درون مجموعه نیست.

از طرفی دیگر تیم سازی تنها محدود به درون مجموعه نشده و شامل ارتباطات بین مجموعه ها و افراد متخصص در بیرون مجموعه نیز می شود. امروزه فضای کاری از قالب کارکرد تک محوری به کارکرد با گروه های مختلف تغییر کرده است. بنابراین گاهاً برای تحقق یک ایده یا یک هدف همکاری چند مجموعه باهم می تواند نتیجه ی بهتری را در پی داشته باشد.

شبکه سازی هم در برخی از موارد با این مسئله شباهت دارد. بنیانگذاران موفق با استفاده از همین شبکه های ارتباطی می توانند کسب و کار خود را به دیگران در رده های بالاتر نیز معرفی کنند. در همین ارتباطات ممکن است مشتریان بزرگتری در اندازه شرکت ها و مجموعه های دیگر از خدمات یا محصول شما استقبال کنند.

به این ترتیب باید بیشتر بر این مسئله در کار اهمیت داده شود و حتی نیاز است برای آن هزینه شود. هرچند که برای شروع برای کسب و کار امری سخت بنظر بیاید.

پیشنهاد آیفوبلی:

8 راه برای خوشامدگویی به کارمند جدیدی که به تیمتان ملحق شده

0

دیدگاه شما

4 × 4 =

بدون دیدگاه