مدیر موفق از نظر گوگل

مدیر موفق از نظر گوگل

اگر شرکتی که در آن کار می کنید مدیرانی با این 10 ویژگی دارد و یا به آموزش این ویژگی ها اهمیت می دهد، بدانید که در یک محیط ایده آل مشغول به کار هستید و به مدیران خود اعتماد کنید و از آنها در کار خود الهام بگیرید. کمپانی بزرگ گوگل معتقد است، بهترین مدیران 10 ویژگی کلی و مهم دارند که در این مقاله با یکدیگر آنها را می خوانیم.

فرض کنید یک شرکت هزینه های زیادی را صرف استخدام افرادی با بیشترین و بهترین مهارت های ممکن کرده باشد. در صورتی که این افراد با مدیری ناشایست مواجه شوند، در همان ابتدا دیگر با مجموعه همکاری خود را ادامه نخواهند داد. اما در شرایطی که برعکس این مسئله پیش بیاید، یک مدیر توانمند و موفق می تواند تیم خود را به خوبی مدیریت کرده و برای آنها الهام بخش باشد.

بیش از 10 سال است که شرکت گوگل بر روی پروژه ای به اسم “Project Oxygen” مشغول مطالعه و بررسی است. هدف این پروژه این است که المان های یک مدیر موفق و خوب را نشان دهد که می تواند رهبران یا Team Lead های خود را آموزش داده و رفتار را توسعه دهد. در نهایت گوگل در روند این تحقیق شاهد بهبود گردش کارها، رضایت و عمکلرد کارکنان بوده است.

این تحقیق نشان داد که مهارت های هوش هیجانی و توانایی مدیریت احساسات (هم احساس مدیر هم پرسنل) بیشتر از مهارت های تکنیکی و تخصصی در موفق عمل کردن یک مدیر نقش دارد.

از نطر گوگل 10 رفتار یا ویژگی یک مدیر موفق با عملکردی عالی را می سازد:

1 . مدیر موفق یک مربی Coach خوب است.

مدیر موفق با مهارت کوچینگ آشناست و آن را برای حل مشکلات به کار می گیرد. او می داند که در اولین فرصت و زمان مناسب باید برای مشکلات پیش آمده به فکر راهکار باشد. از طرفی دیگر می داند که می تواند از مشکلات به عنوان راهکار های تکنیکی استفاده کرده و از آنها نکات تازه بیاموزد.

آنها افراد تیم خود را راهنمایی کرده و بینش خود را با آنها به اشتراک می گذارند. به این ترتیب اعضای تیم می توانند از تجربه های گران قیمت مدیر برای مسیرشغلی آینده ی خود استفاده کنند.

2 . تیم را مورد ارزیابی قرار می دهد اما زیر ذره بین قرار نمی دهد.

هیچ کارمندی را نمی بینید که بگوید: “من از اینکه مدیرمان ما را زیر ذره بین گذاشته و در هر لحظه کنترل و چک می کند راضی هستیم و لذت می بریم”. مدیر موفق به پرسنل خود آزادی عمل می دهد تا:

  • ایده های خود را کشف کنند و بشناسند.
  • تا (هوشمندانه) ریسک کنند.
  • (کنترل شده توسط مدیر) اشتباه کنند.

به این ترتیب با ایجاد این فضا افراد می توانند هویت کاری خود را پیدا کرده و شخصیت و رفتارهای خود را به خوبی شکل دهند. از طرفی دیگر یک مدیر موفق هر آنچه که اعضای تیم خود برای کار نیاز دارند را فراهم کرده و یا تلاش می کند تا در حد امکانات بهترین شرایط را ایجاد کند. همچنین در صورت امکان به افراد اجازه می دهد تا برنامه کاری انعطاف پذیر داشته باشند.

3 . ایجاد یک محیط کاری مناسب و ابراز نگرانی برای رفاه و موفقیت افراد

در یکی دیگر از پروژه های تحقیقاتی، گوگل کشف کرد که بزرگ ترین کلید برای عملکرد تیم ایجاد یک محیط “روان شناختی” است. در یک تیم با ضریب امنیت روانی بالا، اعضای تیم احساس امنیت و اعتماد بیشتری داشته و می توانند بهتر کار کنند. زیرا می دانند که قرار نیست کسی به خاطر اشتباه یا پرسیدن سوال یا ارائه ایده ی جدید تنبیه یا توبیخ شود. به عبارت دیگر، تیم های بزرگ اعتماد را افزایش می دهند و مدیران بزرگ به ایجاد اعتماد کمک می کنند. این مدیران همواره به فکر ایجاد شرایطی مناسب برای رفاه و امنیت و آرامش اعضای تیم خود هستند.

4 . تولید کننده و هدفمند است.

بهترین مدیران، نقشی بیش از ستاره ی یک تیم دارند. آنها به تمام اعضای تیم کمک می کنند تا ستاره باشند. آنها ترسی از پایین آمدن یا سختی ها ندارند و تلاش می کنند تا هر زمان که می توانند به اعضای تیم کمک کرده و پشتیبانی کنند. هدف آنها علاوه بر تحقق اهداف مجموعه، پیشرفت کارمندان است. پس آنها آستین خود را بالا زده و به تیم کمک می کنند و به آنها انگیزه می دهند.

5 . در برقراری ارتباط موفق اند، شنونده خوبی هستند و اطلاعاتشان را به اشتراک می گذارند.

بهترین مدیران، شنونده های خوبی هستند. این مورد به آنها کمک می کند تا اعضای تیم خود را بهتر درک کرده و احساس همدلی در آنها ایجاد کنند. علاوه بر این مدیران موفق می دانند که “دانش” قدرت محسوب می شود. به همین دلیل در به اشتراک گذاری آنها شفافند و مایلند اطلاعاتی که دارند را با تیم خود به اشتراک بگذارند. تیمی که دانش بیشتری داشته باشد، می تواند قدرتمندتر عمل کند. 

6 . پشتیبانی از توسعه حرفه ای و بحث درباره عملکرد

مدیران بزرگ اعضای تیم خود را صادقانه مورد تشویق قرار می دهند. بنابراین فضای ایجاد شده به نحوی است که آنها از ارائه فیدبک یا بازخورد ترسی ندارند و می دانند نقطه نظراتی که به آنها ابلاغ می شود در راستای بهبود عملکرد آنها است. این موارد در کارکرد آنها تأثیر گذاشته و سازنده و کارآمد خواهد بود. همچنین به اعضای تیم خود کمک می کنند تا در مسیر شغلی شخصی خود نیز بتوانند بهتر عمل کنند.

7 . دیدگاه و استراتژی های شفافی برای تیم دارند.

مدیران بزرگ براساس ارتباط خوب و قوی ای که با تیم خود دارند، می دانند در حال حاضر تیم در چه وضعیتی قرار دارد. چه زمانی به هدایت بیشتر نیاز دارد و چه زمانی باید راهکارهای تازه به تیم ارائه کرد. همچنین از اینکه هر یک از اعضای تیم دقیقاً بداند که چه نقشی در تیم دارد اطمینان حاصل می کنند. این مدیران استراتژی ها و دیدگاه های خود را به خوبی برای اعضای تیم مشخص کرده اند.

8 . مهارت های کلیدی لازم برای هدایت و کمک به تیم را دارند.

یک مدیر توانمند و موفق، کارها و چالش ها و مسائل روزمره اعضای تیم خود را می شناسد و آنها را درک می کند. در نتیجه می داند که چطور باید تیم خود را هدایت کند. اگر مدیری به یک دپارتمان تازه وارد شده باشد، زمان لازم دارد تا بتواند این ارتباط را شکل دهد. بنابراین باید بر مهارت های کلیدی برقراری ارتباط و هدایت اعضای تیم مسلط باشد. همچنین پیش از تمام این موارد لازم است اعتماد اعضا را جلب کند.

9 . همکاری موثری داشته باشد.

مدیرانی که عملکرد خوبی ندارند، خود را در برابر تیم های دیگر می دانند و حتی دربرابر اعضای تیم خود نیز همین حالت را دارند. اما مدیران موفق دیدگاه بزرگتری داشته و رفتار کلی آنها براساس منافع شرکت پیش می رود. به این ترتیب با هر دپارتمانی که قرار باشد با او کار کند به خوبی همکاری کرده و اعضای تیم خود را نیز به همان جهت هدایت و راهنمایی می کند.

10 . تصمیم گیرنده ی بسیار خوبی است.

مدیران بزرگ پس از شناخت حقایق و در نظر گرفتن افکار و دیدگاه ها قاطعانه تصمیم می گیرند و به تصمیمات خود متعهد می شوند. یعنی اگر در روند انجام کاری تصمیم می گیرند که از روند مشخصی استفاده کنند، قاطعانه آنها را ابراز و پیاده سازی کرده و تبعات آن را نیز به عهده می گیرند.

به این ترتیب 10 ویژگی کلی مدیران بزرگ و موفق در مجموعه ها را که تحقیقات گوگل نشان داده بررسی کردیم. اگر با مدیری با این ویژگی کار می کنید، به او اطمینان کرده و از او هرآنچه که ممکن است بیاموزید. اگر هم در جایگاه مدیر هستید، سعی کنید این مهارت ها را در خود تقویت کنید.

 

پیشنهاد آیفوبلی:

قوانین ایلان ماسک برای موفقیت

تیم سازی! رمز موفقیت کسب و کارها

نگاهی به حادثه چرنوبیل از دیدگاه مدیریت و کسب و کار

0

دیدگاه شما

چهارده − 1 =

بدون دیدگاه