چگونه کوچ مسیر شغلی (Career Coach) انتخاب کنید؟

چگونه کوچ مسیر شغلی (Career Coach) انتخاب کنید؟

در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال شغلی مناسب با مهارت ها و دانش خود هستند و یا می خواهند در مسیر شغلی خود تغییراتی را به سمت بهبود انجام دهند. اما با مسائل و دغدغه های متفاوتی رو به رو هستند. کوچ مسیر شغلی در این مسیر به فرد کمک می کند تا بتواند دغدغه ها و مسائلی که وجود دارد را پشت سر گذاشته و از بین گزینه های مناسب بهترین انتخاب را انجام دهد.

کوچ با روشن کردن اهداف، بررسی دانش و مهارت های شخص، مشخص کردن ارزش های شغلی و هماهنگ کردن جنبه های مختلف زندگی سعی می کند صادقانه و شفاف هر آنچه که در فرد و در راه انتخاب شغل وجود دارد را به او نشان داده تا فرد بتواند در انتخاب خود تمام جوانب را درنظر بگیرد.

چگونه کوچ مسیر شغلی انتخاب کنیم؟

اگر تصمیم گرفته اید که در این مسیر از همراهی کوچ بهره مند شوید، باید معیارهایی را برای انتخاب این فرد در نظر بگیرید. صرف داشتن گواهینامه دوره های کوچینگ برای اینکه فرد متعهد و همراهی شما توانمند باشند، نیست! البته این صحبت دلیل بر این نیست که گواهینامه های اعطا شده اعتبار نداشته باشند.

بنابراین سعی کنید از طریق سایت های معتبر و مراکز آموزشی معتبر اقدام به انتخاب فردی مناسب که دوره های مرتبط با نیاز شما را نیز گذرانده باشد انتخاب کنید. کوچینگ دوره های مختلفی دارد. از شناخته شده ترین شاخه های آن می توان به کوچینگ سازمانی (Organizational Coaching)، کوچینگ رهبری (Leadership Coaching)، کوچینگ مسیر شغلی (Career Coaching)، کوچینگ زندگی (Life Coaching) و کوچینگ اجرایی (Executive Coaching) اشاره کرد. مسلماً کوچ اجرایی نمی تواند به اندازه کوچ مسیر شغلی به شما در مسیر شغلی تان کمک کند.

ویژگی های کوچ 

همراه شدن کوچ در این مسیر با شما به این معناست که بتوانید دغدغه ها و مشکلات خود را به کمک او پشت سر گذاشته و بهترین تصمیم گیری ها را انجام دهید. بنابراین کوچ باید ویژگی های زیر را به صورت عمومی در تمام شاخه ها داشته باشد:

  • متعهد Committed
  • قابل اتکا Reliable
  • همسو و هماهنگ Aligned
  • روشن فکر Coachable
  • دست و دلباز و بخشنده Generous
  • دلسوز Compassionate
  • مشوق و اشتیاق برانگیز Enthusing

در حوزه تخصصی مسیر شغلی نیز، باید دوره های آموزشی لازم و تجربه کافی را داشته باشد.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

کوچ مسیر شغلی یا Career Coach کیست؟

0

دیدگاه شما

1 + نوزده =

بدون دیدگاه