۶ نکته در روش های ارزیابی عملکرد در سال ۲۰۱۹

6 نکته در روش های ارزیابی عملکرد در سال 2019

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی از مهم ترین اقداماتی است که به موفقیت سازمان ها کمک می کند. در عین حال این کار می تواند برای کارکنان استرس زا هم باشد. بنابراین مدیران باید بهترین روش هایی که با فضای کاری و تیم تطابق دارد، از طرفی هم ارزیابی دقیقی انجام می دهد را پیاده سازی کنند. اگر این روش درست اجرا شود، نه تنها کارکنان را دلسرد نمی کند، بلکه یک فضای رقابتی سالم را ایجاد کرده و باعث پیشرفت تیم می شود. هم چنین کارمندان نیز برای بهبود عملکرد خود به دنبال یادگیری مهارت های بیشتر می افتند.

تحقیقات نشان داده که در اغلب موارد ارزیابی برای عملکرد کارکنان یک فرمول و یک اندازه مناسب نیست و لازم است مواردی را برای کارکرد بهتر این روش ها در نظر بگیریم:

1 . همیشه برای توضیحات روش، آماده باشید.

اگر روشی را برای ارزیابی عملکرد در نظر گرفتید، حتماً طی جلسه یا جلساتی روش و کارکرد آن را برای کارکنان توضیح دهید. در چنین جلساتی و یا خارج از آن قطعاً کارکنان سوالاتی را مطرح می کنند که همیشه باید برای پاسخگویی به آنها آماده باشید و جواب های کامل و درستی از کارکرد روش ارائه دهید. هر سوالی که جواب قابل قبول و مفیدی نداشته باشد بعداً می تواند اثر بدی بر روحیه کارکنان داشته باشد. فرض کنید کارمندی از شما سوالی بپرسد و به عنوان مدیر نتوانید جواب قابل قبولی بدهید، در ذهن کارمند این مورد نقش می بندد که مدیری که روش ارزیابی عملکرد مرا پایه ریزی کرده و قرار است شایستگی مرا با آن بسنجد خودش نمی داند این روش چگونه قرار است کار کند.

2 . بازخورد ها و فیدبک ها باید در دوره های زمانی مناسب اعلام شوند.

بازه های زمانی ارائه فیدبک و اعلام نتایج ارزیابی عملکرد مهم است به طور منظم و زمانبندی مناسب به کارکنان ارائه شود. یک کارمند باید نقاط قوت و ضعف خود را در این روش بتواند مشاهده کند تا به تقویت نقاط قوت و بهبود نقاط ضعف خود بپردازد. به این ترتیب از ایجاد هرگونه مشکل برای خود کارمند، تیم و مجموعه پیشگیری می شود. همچنین فرهنگی در مجموعه ساخته می شود که تیم و اشخاص باید برای بهبود عملکرد خود تلاش کنند.

3 . شفاف عمل کنید.

اکثر کارمندان به این امر واقف نیستند که عملکرد آنها چگونه می تواند بر موفقیت سازمان اثر بگذارد. با کارمندان خود درباره نقش آنها و اثرگذاریشان بر مجموعه شفاف باشید. اگر افراد میزان مفید بودن خود در مجموعه را بدانند برای کار بیشتر انگیزه پیدا می کنند. همچنین در کنار پیاده سازی روش های ارزیابی عملکرد به فکر کارهای جانبی برای ایجاد روحیه بیشتر در کارکنان خود باشید.

4 . هدف گذاری کنید.

روش های ارزیابی عملکرد برای یک تیم یا مجموعه باید برای رسیدن به هدف یا اهدافی ایجاد شده باشد. صرف اینکه ببینیم اشخاص دارند چطور کار می کنند نمی تواند توجیه منطقی برای پیاده سازی این روش باشد. سیستم ارزیابی عملکرد در خود هدف بهبود کارکرد را به دنبال دارد اما می توان برای اهداف دیگری نیز از آن استفاده کرد. بنابراین هدف گذاری کنید و آنها را برای کارکنان شرح دهید.

5 . فضایی برای ارائه پیشنهادات ایجاد کنید.

به عنوان یک مدیر مهم است که مسائل و مشکلات کارمندان را بدانید و درک کنید. بنابراین بهتر است فضایی برای کارمندان ایجاد کنید تا بتوانند پیشنهادات خود را در روش ارائه کنند، تا کارکرد تیم بهبود یابد. با یک روش ارزیابی عملکرد مناسب می توانید نیاز کارشناسان خود را نیز شناسایی کنید. به طور مثال عملکرد کارمندان می تواند با برگزاری یک دوره آموزشی ساده تا حد قابل قبولی بالا برود. بررسی کنید که آیا کارکنان نیاز به کمک شما دارند تا بهتر عمل کنند. در اغلب موارد عدم وجود ابزار مناسب یا برنامه های کاربردی فنی بر عملکرد کارکنان تأثیر می گذارد. بنابراین از کارکنان خود بیاموزید و به آنها کمک کنید.

6 . پیگیری های لازم را داشته باشید.

پس از پایان ارزیابی کارکنان، مسئولیت شما هنوز تمام نشده است. ارزیابی عملکرد یک کار بسیار پر تنش و مسئولانه است. بنابراین، راهی برای نظارت و پیگیری پیشرفت کارکنان پیدا کنید. این کار، کارکنان را تشویق می کند تا از اهدافشان خارج نشوند و تمرکز کافی را برای دستیابی به آنها بدست آورند.

تحقیقاتی که در سال های اخیر صورت گرفته نشان داده است که این 6 راه می تواند اثرات مثبتی در روند پیاده سازی و کارکرد روش های ارزیابی عملکرد داشته باشد. بنابراین سعی کنید مواردی که گفته شد را رعایت کنید. داشتن این سیستم می تواند در پروسه های ارتقای شغلی هم استفاده شود اما در نظر داشته باشید که صرف اینکه فردی در موقعیت شغلی خود بهترین عملکرد را داشته باشد الزامی بر این نیست که در موقعیت های شغلی بالاتر هم بتواند به همین خوبی عمل کند و لازم است موارد دیگری نیز در کنار آن مورد بررسی قرار بگیرد.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

شاخص کلیدی عملکرد

1

دیدگاه شما

15 + دو =

یک دیدگاه