تفاوت مدیریت و رهبری

تفاوت مدیریت و رهبری

ترفیع گرفتن و رسیدن به مقام “مدیریت” (Manager) یک واحد یا مجموعه الزاماً فرد را به یک “رهبر” (Leader) تبدیل نمی کند. شاید این دو واژه در مکالمات روزانه به جای یکدیگر استفاده شوند، اما از نظر معنا، دو مفهوم جداگانه را مطرح می کنند. در این مقاله 9 اختلاف مهم بین این دو واژه و نقش را بررسی می کنیم:

1 . رهبران برای روند کارها چشم انداز ایجاد می کنند، مدیران هدف گذاری می کنند.

رهبر یک تیم یا واحد یک چشم انداز کلی از روند انجام کارها را ترسیم کرده و با ایجاد انگیزه در سایرین تلاش می کند تا آنچه که به عنوان هدف مشخص کرده را محقق سازد. رهبران عموماً برای سایرین الهام بخش بوده و سعی بر این دارند که کارایی تیم را بالا ببرند. افراد را برای پیشرفت تشویق می کنند تا بتوانند مستقل کار کنند. اما مدیران نقش کنترل کننده را ایفا می کنند. آنها با تحلیل اتفاقات و اطلاعات موجود سعی می کنند بر رسیدن به اهداف تمرکز کنند.

2 . رهبران پذیرای تغییرات هستند، مدیران سعی در حفظ وضعیت موجود را دارند.

رهبران از تغییر واهمه ای ندارند. برای بهبود وضعیت و عملکرد تیم، تغییرات سازنده را می پذیرند و از آن استقبال می کنند. مدیران اما با توجه به دید نظارتی خود، چندان از تغییرات در ساختارها و فرآیندها استقبال نمی کنند و به همان روندی که در پیش داشته اند معتقد باقی می مانند.

3 . رهبران روحیه ای منحصر به فرد دارند، مدیران غالباً از یک استایل پیروی می کنند.

رهبران عموماً خود واقعی شان را در معرض نمایش قرار می دهند. آنها آگاهانه استایل خود را به برند شخصی خود تبدیل می کنند. استقامت و ایستادگی بیشتری دارند و در ابراز نظرات و عقاید شفاف تر عمل می کنند. مدیران اما این احساس را ندارند و بر این باورند که مدیریت استایلی ثابت دارد و باید رفتارهای مدیریتی را یاد بگیرند و رفتار یا استایلی خارج از چهارچوب در مدیریت جایی ندارد.

4 . رهبران ریسک پذیرند، مدیران ریسک را کنترل می کنند.

رهبر را می توان ماجراجو تر از مدیر دانست. آنها از تجربه ی چیزهای جدید هراسی ندارند و معتقدند در مسیر موفقیت، شکست نیز وجود دارد. اما کار مدیران کاهش و کنترل ریسک است. آنها بیشتر به پیشگیری مشکلات فکر می کنند تا اینکه با آن مواجه شوند.

5 . رهبران دیدگاهی بلندمدت دارند، مدیران اهداف کوتاه مدت را دنبال می کنند.

برای رهبران رسیدن به اهداف بزرگتر می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد، وسعت نگاه آنها بسیار دورتر از یک مدیر است. بنابراین آنها حتی بدون دریافت پاداش کافی برمبنای تلاش مضاعفشان بازهم به کارخود ادامه داده و تلاش می کنند. مدیران درپی برنامه ریزی و دستیابی به اهدافی با بازه های زمانی کوتاه ترند. اگر این اهداف جوابگوی نیاز باشند، ترجیح می دهند که آنها را منظم تر کرده و تکرار کنند.

6 . رهبران به یادگیری بیشتر علاقه دارند، مدیران بر مهارت های موجود تکیه می کنند.

رهبران می دانند که هرچیزی که امروز یاد بگیرند می تواند بعداً به آنها کمک کند. علاقه ی آنها به یادگیری بسیار بالاست و از هر فرصتی برای یادگیری بیشتر استقبال می کنند. آنها به دنبال معاشرت با افرادی هستند که می توانند وسعت نگرش و تفکر آنها را گسترش دهند. اما مدیران اغلب بر مهارتهایی که قبلاً برای آنها عامل موفقیت بوده تکیه کرده و چندان تمایلی برای تغییر رفتار و رویه ندارند.

7 . رهبران روابط ایجاد می کنند، مدیران سیستم ها و فرآیند ها را ایجاد می کنند.

رهبران بر افراد تمرکز دارند. آنها می دانند که کارمندان گردانندگان اصلی کارها هستند و باید از کارکردن احساس خوبی داشته باشند، تا هم به کار متعهد باشند و هم نسبت به مجموعه وفاداری و اعتماد داشته باشند. بنابراین سعی در برقراری ارتباط و تسهیل این روند دارند. مدیران اما بر ساختارهای لازم برای دستیابی به اهداف تمرکز دارند و سیستم های تحلیلی و نظارتی و کنترل خود را دارند.

8 . رهبران نقش مربی دارند، مدیران نقش نظارتی دارند.

رهبران می دانند که افراد نیازها و مسائلی دارند که باید به آنها رسیدگی شود. رهبران خود را مسئول رسیدگی می دانند و به دیگران مشورت می دهند. اما مدیران توصیه های لازم را نسبت به انجام کارها ارائه می کنند.

9 . رهبران هوادار و طرفدار دارند، مدیران کارمندان دارند.

رهبران بنابر ارتباط و روابطی که با کارکنان دارند، به مرور افراد به آنها احساس بهتری پیدا کرده و از ماهیت کارمند به هوادار تبدیل می شوند. طرفداران به نقش رهبری اعتبار و ارزش می دهد. اما ارتباط مدیران با کارمندان تنها در قالب کارمندی و رئیسی است و اتفاق دیگری به همراه ندارد.

 

باتوجه به آنچه که خواندید، فکر می کنید کدام نقش می تواند تأثیرگذارتر باشد و کدام می تواند موفق تر عمل کند؟ آیا به عنوان یک مدیر می توان نقش رهبر را هم همزمان ایفا کرد؟

 

پیشنهاد آیقوبلی : 

مدیریت زنجیره تأمین SCM

0

دیدگاه شما

دوازده + ده =

بدون دیدگاه