کوچ مسیر شغلی یا Career Coach کیست؟

کوچ مسیر شغلی یا Career Coach کیست؟

کوچینگ حرفه و مهارت جدیدی است که درحال حاضر در جوامع پیشرفته نقش به سزایی در جامعه و سازمان ها دارد. کوچینگ را می توان مجموعه ای از مطالب مدیریت، رواشناسی، فلسفله و ورزش دانست و کوچ با استفاده از این دانش و اطلاعات، به افراد کمک می کند تا درگیری های ذهنی، مسائل کاری و یا زندگی خود را پشت سر بگذارند. کوچ یک مشوق، همراه مطمئن، شونده ای آگاه و فعال و حامی است که فرد را به چالش کشیده و صادقانه موارد و مسائل مربوط به فرد را به او گوشزد می کند. کوچ فعالیت خود را با گفتگو برای رساندن فرد به شرایط مطلوب آغاز کرده و کمک می کند تا فرد برای اهداف ارزشمند تلاش کند. در این مقاله می خواهیم با کوچ مسیر شغلی بیشتر آشنا شویم.

کوچ مسیر شغلی Career Coach کیست؟

در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال شغلی مناسب با مهارت ها و دانش خود هستند و یا می خواهند در مسیر شغلی خود تغییراتی را به سمت بهبود انجام دهند. اما با مسائل و دغدغه های متفاوتی رو به رو هستند. کوچ مسیر شغلی در این مسیر به فرد کمک می کند تا بتواند دغدغه ها و مسائلی که وجود دارد را پشت سر گذاشته و از بین گزینه های مناسب بهترین انتخاب را انجام دهد.

کوچ با روشن کردن اهداف، بررسی دانش و مهارت های شخص، مشخص کردن ارزش های شغلی و هماهنگ کردن جنبه های مختلف زندگی سعی می کند صادقانه و شفاف هر آنچه که در فرد و در راه انتخاب شغل وجود دارد را به او نشان داده تا فرد بتواند در انتخاب خود تمام جوانب را درنظر بگیرد.

هنگامی که با کوچ همراه می شوید، ایده ها و استراتژی های خود را با او در میان می گذارید. کوچ به شما نمی گوید که چه کاری را انجام دهید و چه کاری را انجام ندهید! بلکه با استفاده از  تکنیک های گوش دادن و طرح سوالاتی سعی می کند جزییات بیشتری را از خودتان به نمایش بگذارد. گاهی اوقات ممکن است کوچ از شما حتی بخواهد تا برای اینکه بتوانید شغل بهتری را انتخاب کنید، دوره های آموزشی خاصی را نیز طی کنید. این آموزش ها الزاماً کلاس های حضوری نیست و می تواند از طریق ویدیوها و پادکست های آموزشی باشد.

به طور میانگین هر شخص در طول مدت زمان اشتغال خود بین 10تا 15 شغل مختلف را تجربه می­کند. پس در این مسیر، تغییر شغل حتی تغییر در حوزه و محیط کاری امری طبیعی ست و حتی این امکان وجود دارد که تغییر همواره رو به بهبود و پیشرفت نباشد. بعضی از مسیرهای شغلی فراز و نشیب­­ های خاص خود را دارد. حتی در برخی موارد افراد برنامه­ ریزی مسیر شغلی خود را به شکلی ترتیب می­دهند که به مرور کار خود را سبک­تر و یا حتی پایین تر بیاورند. کوچ مسیر شغلی به شما کمک می کند تا این فراز و نشیب ها را کنترل کرده و از این شاخه به آن شاخه پریدن جلوگیری شود.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

چگونه کوچ مسیر شغلی (Career Coach) انتخاب کنید؟

0

دیدگاه شما

4 × چهار =

بدون دیدگاه