چگونه محیط کاری سالم و کارآمدتر داشته باشیم؟

iStock 000020675760SmallFILEminimizer - چگونه محیط کاری سالم و کارآمدتر داشته باشیم؟

کارمندان ارکان اساسی برای جلورفتن کارها در تمام مجموعه ها هستند. اگر افراد از نظر سلامتی و روحیه وضعیت بهتری داشته باشند، کارایی مجموعه نیز بالاتر می رود.بنابراین می توان گفت: “کارمندان سالم تر و شادتر کم هزینه ترند.” زیرا هزینه درمان و مرخصی برای درمان و غیبت در محل کار پایین می آید.

برخی از شرکت ها در تلاشند تا برنامه ای برای سلامت کارکنان تدارک ببینند. برای این کار برخی از شرکت ها قراردادهای تخفیفی با باشگاه های ورزشی یا مراکز تفریحی می بندند که اگر کارکنان این شرکت در آنجا حاضر شدند، با تخفیف بتوانند از خدمات مجموعه استفاده کنند.

در این مقاله 6 پیشنهاد برنامه ریزی برای سلامت کارمندان را باهم مرور می کنیم:

1 . اطلاعات مفید در زمینه های سلامتی در اختیار کارمندان قرار دهید.

می توانید در زمینه های مختلف مثل تغذیه مناسب، ورزش هایی که می توان در محل کار انجام داد، اطلاعات مربوط به مراقبت های بهداشتی و درمانی و استراتژی های پیشگیرانه و … به صورت ایمیل و فایل و یا بروشورهای چاپ شده در اختیار کارمندان قرار دهید. این اطلاعات می تواند به صورت منظم برای کارمندان ارسال شود.

2 . بر نشستن و وضعیت کلی کارمندان در مجموعه تمرکز کنید.

اغلب کارمندان با مشکلاتی مثل کمر درد و پا درد مواجه اند. این مشکل به خاطر مدت زمانی طولانی پشت میز نشستن و یا بد نشستن رخ می دهد. این دردها به مرور آزاردهنده تر شده و مشکلات فراوان و پرهزینه ای را برای افراد می تواند ایجاد کند. بنابراین در درجه اول بهتر است مبلمان و میز و صندلی های استاندارد در مجموعه استفاده شود. سپس همان طور که در مورد اول هم گفته شد، اطلاعاتی مبنی بر درست نشستن و عوارض طولانی مدت پشت میز بودن به کارمندان ارائه شود.

3 . شرایطی فراهم کنید که کارمندان به باشگاه بروند.

شاید خودتان تا الان از سایت ها و برنامه های تخفیفی برای خرید کالا یا خدمات استفاده کرده باشید. همچنین خود مجموعه ها گاهاً در طول سال پیشنهادهای تخفیفی ارائه می کنند. به عنوان کارفرما می توانید با یکی از باشگاه های نزدیک محل کار یا محلی که برای اکثریت پرسنل دسترسی مناسبی داشته باشد، هماهنگ کنید و قراردادهای درصد تخفیفی ببندید (برخی از باشگاه ها قرارداد های عضویتی نیز دارند، به این ترتیب برای 1 ماه می توانید برای مثلاً 30 نفر حق عضویت با قیمتی پایین تر بگیرید). به این ترتیب اگر پرسنل شما بخواهند در این باشگاه ها ثبت نام کنند می توانند هزینه کمتری پرداخت کنند. به این ترتیب شاید برایشان باشگاه رفتن ساده تر شود.

4 . برنامه های پیاده روی، کوهنوردی، دوچرخه سواری و… دسته جمعی ترتیب دهید.

شاید در ابتدا استقبال چندانی از این برنامه ها نشود، اما به مرور که فرهنگ آن جا بیفتد، افراد بیشتری در این برنامه های هفتگی حضور پیدا خواهند کرد. این برنامه ها علاوه بر تأثیر مثبت بر سلامت افراد می تواند روحیه آنها را نیز بهتر کند و روابط افراد در مجموعه نیز تقویت شود.

5 . برنامه ای برای استراحت و ورزش نیمروز ترتیب دهید.

یکی از ورزش های مناسبی که می توان در محل کار انجام داد، یوگاست. برای زمان های استراحت کارکنان برنامه ای انعطاف پذیر در نظر بگیرید. اگر برایتان مقدور است این زمان ها را دسته جمعی برنامه ریزی کنید. تا افراد بتوانند در کنار هم این تایم را بگذرانند. این مورد در مراکز تماس بسیار مهم و ضروری است.

6 . ارائه خوراکی و رژیم های سالم در اتاق استراحت 

اگر مجموعه شما غذاخوری دارد و امکان قراردادن میوه و خوراکی های مختلف هم هست (حتی به صورت فروشی)، در این فضا مواد غذایی سالم و مناسب قرار دهید. در اغلب شرکت ها چای و نهایتاً بیسکوییت جز خوراکی های روزمره است. اما می توان با صرف هزینه ای معقول این رژیم را بهبود بخشید.

 

برای اینکه محیط کار مناسب تر شود راه های بسیاری وجود دارد. می توان برنامه ای بلند مدت برای آن درنظر گرفت و در طول زمان قدم به قدم هر یک از موارد بالا و راه های دیگری که فکر می کنید می تواند موثر باشد را پیاده کنید.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

۱۸ راهکار برای تأثیرگذاری بیشتر در محیط کار

0

دیدگاه شما

19 − 16 =

بدون دیدگاه