آیا وقت آن رسیده که کسی را از تیم حذف کنیم؟

fired - آیا وقت آن رسیده که کسی را از تیم حذف کنیم؟

پتی مک کورد (Patty McCord) یکی از مدیران به نام منابع انسانی (HR) است. شاید نام او را شنیده باشید و یا او را بشناسید. او را می توان سازنده ی فرهنگ کلی شرکت نتفلیکس (Netflix) دانست. با این کار نیرو افراد و نیروهایی را جذب مجموعه کرد که کارایی و پرفورمنس خوبی دارند. بنابراین این شرکت را می توان یکی از مطلوب ترین فضاهای کاری در سیلیکون ولی دانست.

حال از زبان مک کورد می خواهیم ببینیم اگر قرار شد کارمندی که عملکرد مناسبی ندارد و یا با وجود کارکرد خوب، رفتارهای ناهنجاری از خود نشان نمی دهد را اخراج کنیم، چگونه باید برخورد کنیم.

بنابراین باید در نظر داشت که: “کار و محیط کار را نمی توان خانواده دانست! محیط کار و مجموعه یک تیم است.”

شاید بتوان گفت در یک مجموعه مسئولیت مدیر منابع انسانی از بقیه افراد بسیار سخت است. زیرا او به نوعی تعیین کننده ی فرهنگ شرکت است و با نیروها برخورد مستقیم دارد. در واقع می توان گفت مدیر منابع انسانی، اولین و آخرین نفری است که نیروی استخدامی با آن مواجه می شود. چه هنگام استخدام و چه هنگام خداحافظی فردی از مجموعه.

محیط کار و اعضای یک مجموعه را نمی توان یک خانواده دانست. شاید این تفکر برای شما خوشایند بنظر نرسد. اما باید این نکته را مد نظر قرار داد که اگر قرار باشد تیم خود را خانواده بدانیم، پس دیگر نمی توان افرادی که کم کاری می کنند و یا به نحوی مشکل ساز هستند را از مجموعه حذف کرد.

مک کورد در یک بازه زمانی مجبور شد یک سوم جمعیت نتفلیکس را تعدیل نیرو کند. حتی این روند در زمانی که نتفلیکس رشد عظیمی را تجربه کرد وجود داشت.

مک کورد معتقد است که باید این سوالات را هر از چند گاهی درباره تیم خود مطرح کرده و پاسخ دهید:

  • آیا فردی که دارد در حال حاضر کار می کند، همان نیازهای شرکت هنگام استخدام را هنوز به خوبی برطرف می کند؟
  • آیا عملکرد او هنوز در همان حد قابل قبول قرار دارد؟
  • آیا هنوز با شرایط و فرهنگ شرکت سازگاری دارد؟

در کسب و کارهای روبه رشد و تکامل یافته نیازهای نیروی انسانی رو به تغییر می رود و لازم است افراد با مهارت های مختلف جذب مجموعه شوند. ممکن است فردی را استخدام کنید که به خوبی کار خود را انجام می دهد. اما با تغییرات شرایط و کارها نتواند همراه شرکت شود. یعنی مهارت دیگری برای انجام کارهای جدید نداشته باشد. بنابراین لازم است با این نیرو خداحافظی کرده و در صورت نیاز با فرد جدیدی جایگزینی صورت پذیرد. در چنین شرایطی برنامه ریزی برای بهبود عملکرد فایده ندارد و بهترین کار خداحافظی با نیروست. در چنین شرایطی نیروی کار هم مقصر نیست. و به رزومه ی او هم لطمه ای نمی خورد.

مک کورد می گوید برنامه های بهبود عملکرد معمولاً دوره های 90 روزه است. یعنی به فرد 90 روز مهلت داده می شود تا روند کاری خود را بهبود بخشد. (یادتان باشد به فردی که رفتار مناسب مجموعه ندارد نباید فرصت بهبود عملکرد داد، زیرا این رفتار درست شدنی نیست.) اما اگر می دانید شخص قابلیت بهبود خود و یا تطابق با روند جدید را ندارد، بهتر است امیدواری واهی به او ندهید و صراحتاً وضعیت را به او گوشزد کنید. تا بتواند در فرصتی مناسب به دنبال شغل جدید و مناسبی برای خود باشد.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

۸ نشانه غیرمنتظره ای که با دیدن آن باید کارمند اخراج شود

 

0

دیدگاه شما

6 − شش =

بدون دیدگاه