آیا ۴۴ ساعت کار در هفته بازده مناسبی دارد؟

ساعت کاری

چند ساعت در هفته کار می کنید؟! فرقی نمی کند مدیر باشید یا کارمند، آیا بازده کاری شما با میزان ساعت کاریتان مطابقت دارد؟! در ایران طبق قانون وزارت کار هر کارمند باید در ماه باید حداقل 166 ساعت کاری را پر کند. اگر بخواهیم این عدد را هفتگی در نظر بگیریم، در اصل باید 44 ساعت در هفته پر شده باشد. اما اینکه چقدر از این زمان برای شرکت مفید واقع شده را می توان براساس KPI های تعریف شده توسط واحد منابع انسانی یا مدیریت دپارتمان آن را بررسی کرد.

ذهن و افکار هر شخص مرزبندی ندارد. شخص می تواند پشت میزکاری خود نشسته باشد اما ذهنش کیلومترها از فضای کار دور باشد. آنچه که به عنوان ساعت کاری در نظر گرفته می شود، عملاً حضور فیزیکی فرد در مجموعه به حساب می آید.

عموماً ساعت کاری شرکت ها به طور مشخصی تنظیم می شود. خصوصاً کسب و کارها و اداراتی که ارباب رجوع دارند و یا باید برای انجام کارهای خود با سایر ادارات همکاری داشته باشند، باید با یک نظم کاری مشخصی جلو بروند. مثلاً همه ی کارمندان باید رأس ساعت 8 صبح در محل کار خود حضور پیدا کرده و تا ساعت 16 -17 می مانند. بعد از این ساعت بسته به قبول مدیریت و یا نیاز کار، هر میزانی که کارمند در شرکت بماند به عنوان اضافه کاری برای او محسوب می شود.

مشکل اصلی در محاسبه ساعت کاری این است که گاهاً برخی از افراد با وجود حضور در شرکت و زمان مشخص، بازده کافی را ندارند. از طرفی برخی دیگر در ساعت کاری کمتر تارگت لازم را پر می کرده و مشتری یا سازمان نیز از عملکرد او راضی است.

فرض کنید درباره کسب و کارهایی صحبت می کنیم که می توانند ساعت کاری انعطاف پذیر داشته باشند. در دنیا مقوله ی برنامه ریزی هفته ای بین 40 تا 44 ساعت کاری در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته و اینکه آیا می توان این زمانبندی را انعطاف پذیر در نظر گرفت؟

Lisa Horn مدیر منابع انسانی شرکت Millennials می گوید: اگر بتوان مشکل این مقدار ساعت کاری را حل کرد، می توان تمام شاخص های مفید کسب و کار را بالا برد. همچنین Ryan Carson بنیانگذار و مدیرعامل شرکت Portland نیز بر این باور است که ” حتی ماشین آلات هم نمی توانند همیشه و در همه شرایط 8 ساعت کامل در روز کار کنند. بنابراین نمی توان از کارمندان توقع داشت هرروز مثل یک ماشین 8 ساعت در روز کار کند”

بنابراین بنظر شما آیا می توان در صورتی که شرایط کاری کسب و کار اجازه دهد ساعت کاری را انعطاف پذیر کرد؟ در ادامه 3 راهکار پیشنهادی برای تغییرات ساعت کاری و بازدهی بیشتر را باهم مرور خواهیم کرد:

1. تفکر سخت گیرانه ی هفته ای 44 ساعت کار را از حذف کنید!

8 ساعت کار در روز اولین بار توسط هنری فورد (Henry Ford) در حدود سال های 1900 که بیشتر شیفت های کاری 12 ساعته شکل می گرفت، مطرح شد. بعد از آن جیسون فرید (Jason Fried) ساعت کاری روزانه را مطابق نیاز شرکت تعیین کرد. فرید می گوید: ” هیچ اتفاق خاص و مهمی در هفته ای 44 ساعت کار کردن وجود ندارد و این قانون را نمی توان یک تجویز کلی و خوب برای همه دانست”. یکی از بنیانگذاران Inc نیز معتقد است ساعت کاری کمتر و انعطاف پذیر می تواند باعث تمرکز بیشتر کارکنان و افزایش راندمان کاری آنها بشود.

2. برنامه ریزی

در درجه اول حذف تفکر سخت گیرانه ی بازه زمانی ساعت کاری روزانه و ساعتی را مطرح کردیم. اما همین امر باز می تواند در ذهن برخی از افراد، این تفکر را بوجود آورد که وظایف پی در پی پیگیری نخواهد شد. در مرحله ی اول این تفکر اشتباه بنظر نمی رسد و بدون وجود برنامه های مشخص کاری در واقع فضای لازم برای کم کاری کارمندان و عدم کنترل صحیح آنها فراهم شده است.

پس اگر قرار است ساعات کاری روزانه و هفتگی تغییری کند، باید برنامه ریزی و زمان سنجی مناسبی برای کارها و پروژه ها در نظر گرفته شود. بنابراین کارکنان طبق برنامه ریزی ( وجود چند برنامه ضروری است) خود را با آن مطابقت داده و کارها را انجام خواهد داد.

3. هماهنگی با ساختارهای ارزیابی عملکرد

برنامه ریزی های لازم برای انجام کارها صورت گرفته است. اما چون سیستم های کنترلی و ارزیابی عملکردی روتین و همیشگی در شرایط فعلی کارایی ندارند بازهم ممکن است این تفکر پیش بیاید که در انجام کارها فضا برای کم کاری فراهم می شود. بنابراین زمانی که می خواهید سیستم جدید را شکل دهید، در همان ابتدا در کنار تنظیم برنامه زمانی برای کارها،  باید به فکر روش های ارزیابی عملکرد متناسب با این روش نیز باشید. در این حالت بررسی عملکرد کارشناسان از میزان حضور در شرکت و ساعات کاری به بازدهی واقعی و میزان عملکرد آنها و پیشرفت پروژه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

راهکارهای ساده ای که در این مقاله مطرح شد، می تواند یک دید کلی به شما برای تنظیم برنامه زمانی و افزایش بازدهی کارمندان ایجاد کند. برای تغییر ساعات کاری لازم است درباره نحوه برنامه ریزی و روش های ارزیابی عملکرد در حوزه ی کاری خودتان بیشتر مطالعه کنید.

 

پیشنهاد آیفوبلی:

شاخص کلیدی عملکرد

0

دیدگاه شما

یازده + 15 =

بدون دیدگاه