۶ نشانه ی اثر استرس کار بر زندگی شخصی

6 نشانه ی اثر استرس کار بر زندگی شخصی

اگر فردی سخت کوش در کار باشید و برای خود هدف های مشخصی در مسیر شغلی و برنامه ریزی شغلی داشته باشید، قطعاً با پشتکار بیشتری کار می کنید و زمان می گذارید تا بتواند در کار خود موفق تر عمل کرده و پیشرفت کنید. اما گاهی این تلاش مضاعف می تواند شما را از زندگی شخصیتان دور کند و اثر بدی بر آن بگذارد. اما کسی که در کار غرق شده شاید خودش هرگز این احساس را نداشته باشد و کارکرد مضاعف خود را نقطه ی قوت بداند. در چنین شرایطی فرد چگونه می تواند متوجه این اتفاق شود؟ در این مقاله 6 نشانه ای که بیانگر این اتفاق است را باهم بررسی می کنیم.

1 . تک بعدی شدن و کنسل کردن برنامه های غیرکاری برای کار

وقتی غرق کار می شوید، یک تماس تلفنی کاری می تواند تمام برنامه های روزی که به خانواده یا خودتان یا گردش با دوستانتان اختصاص داده اید را کنسل کند و یا عقب بیندازد. به مرور دفعات این اتفاق ها بیشتر می شود و روز به روز از زندگی شخصی خود بیشتر دور می شوید و کار را بر مسائل شخصی خود ترجیح می دهید.

برای رفع این مسئله سعی کنید به مرور ارتباط خود با کار در زمان های غیر کاری را قطع کنید. اگر حتی لازم است تلفن خود را خاموش کنید و برنامه ریزی که برای خود داشته اید را ادامه دهید.

2 . هدف گذاری های بیش از حد توان و خارج از نیاز واقعی

درون هر شخص حس رقابت با خود و به چالش کشیدن برای دستیابی به اهداف وجود دارد. هدف گذاری انجام می شود و شخص تلاش می کند تا به آنها دست پیدا کند. تا اینجا همه چیز برای پیشرفت و بهبود خوب است. اما زمانی این کار می تواند برای افراد خطرساز شود که اهداف بیش از حد توان تعیین شود. در واقع هدف این طور تعریف می شود که شخص هرچه زمان بیشتری برای آن هم اختصاص دهد باز هم انگار قرار نیست به آن برسد. بنابراین برای آنکه به این چالش درونی خود پاسخ دهد، از هر زمانی که دارد می زند و بی رویه انرژی خود را بر آن متمرکز می کند.

هدف گذاری خوب است اما توانایی های خود را بشناسید و براساس آن هدف گذاری کنید. زندگی شخص تان را فدای کار نکنید.

3 . تمایل به انجام کارهای خارج از وظایف خود

کمک کردن به افراد خوب است. اعضای یک تیم موفق در پی این هستن که با کمک به یکدیگر بتوانند موفق تر عمل کنند. اما گاهی این احساس غریزی باعث می شود تا از زمان های شخصی خود برای انجام آن مجبور شوید استفاده کنید. که همین مسئله به مرور برای شما می تواند بد باشد. فرض کنید چند نفر جسم سنگینی را می خواهند بلند کنند. احساس غریزیتان ممکن است به شما بگوید که بهتر است به آنها کمک کنید. اما این کار از طرفی می تواند برای شما ضرر داشته باشد و آسیب بزند. اگر غریزه بر شما غلبه کند، پس داوطلبانه خود را در معرض خطر قرار داده اید.

بنابراین روابط نزدیک خود را مدیریت کنید و تا زمانی که از شما درخواست کمک نشده، داوطلبانه خود را در موقعیتی قرار ندهید که زمان شخصی شما را مختل کند.

4 . متکی شدن به غرایز

در کار اغلب مجبور می شوید تصمیم هایی بگیرید که ادامه ی روند کار و نتیجه به آن متکی است. دخالت غریزه در تصمیم گیری باعث می شود که به سرعت و عجولانه تصمیم بگیرید. دخالت غرایز در تصمیمات، جزء بدترین اتفاق ها در کار است. بهتر است غریزه در زندگی شخصی خود را نشان دهد. برای همین گذراندن زمان کافی با دوستان و خانواده می تواند این خصلت را در شما به تعادل برساند.

5 . محاصره و محدود کردن خود با افراد آینده نگر

اغلب کارآفرینان و افرادی که می خواهند به سرعت پیشرفت کنند، به دنبال معاشرت و ارتباط بیشتر با افراد آینده نگر هستند و به مرور معاشرت با افراد عادی تر برایشان کم رنگ و کم رنگ تر می شود و به مرور زندگی در لحظات را از یاد می برند. مشغول شدن بیش از حد فکر به آینده باعث می شود نتوانید بر زندگی خود تمرکز کنید و روند طبیعی آن را پیش بگیرید. تعادل مهم است!

6 . همیشه به دنبال حل کردن مشکلات بودن

مدیران و کارآفرینان همواره به دنبال نظارت، کنترل و برطرف کردن مشکلاتند و به مرور این وضعیت در آنها به یک عادت تبدیل می شود که همیشه و در همه ی محیط ها بخواهد این نقش را ادامه دهند. برای زندگی شخصی این حالت مناسب نیست. کسی که به این رویه عادت کرده، نمی تواند از ساعت 5 عصر در محیط خانه و خانواده جور دیگری عمل کند. پس حواستان باشد که دارید به عادت ها و رفتارهای خود چه شکلی می دهید.

6 نشانه ای که بررسی شد، نشان می دهد تا چه حد از زندگی شخصی خود دور شده اید. سعی کنید بین کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار کنید. انسانی موفق است که بتواند هردو را به خوبی مدیریت کند.

 

پیشنهاد آیفوبلی:

۱۸ راهکار برای تأثیرگذاری بیشتر در محیط کار

0

دیدگاه شما

یک × 5 =

بدون دیدگاه