چگونه به ۲۴ سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم – قسمت اول

interview part 1 - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

اگر این امکان وجود داشت که سوالات مصاحبه­ کاری خود را پیش ­بینی کنید آیا می­توانستید جلسه مصاحبه را بهتر پشت سر بگذارید؟! با اینکه ما نمی ­توانیم ذهن کارفرماهای مورد نظر شما را بخوانیم، اما در ادامه می­ توانیم به شما 24 سوال رایجی که در مصاحبه ­ها پرسیده می ­شود را به همراه بهترین جواب­ها ارائه کنیم.

با این وجود ما به شما حفظ کردن این جواب­ ها و ارائه عینا آن ها را توصیه نمی­ کنیم (در واقع اصلا درست نیست که شما همین جواب ها را استفاده کنید) اما با مطالعه این سوالات ذهن شما آماده شده و با آرامش بیشتری با توجه به توانمندی­ ها و شخصیتتان می­ توانید به سوالات پاسخ دهید. در پاسخ به سوالات صادق باشید.

سوالاتی که مصاحبه­ کننده از شما می­ پرسد:

        1) خودتان را در چند جمله معرفی کنید

این سوال به نظر ساده می ­آید اما اغلب مردم برای پاسخ به این سوال آماده نیستند. اغلب افراد بر این باورند که هرآنچه که لازم است را در رزومه ­ی خود پیشتر ذکر کرده ­اند. کلید پاسخ به این سوال در ارائه توضیحاتی صرفا براساس تجربه و مهارت­ های خود که با شغل مورد نظر مرتبط است؛ می­ باشد. از ارائه توضیحات اضافه در پاسخ به این سوال پرهیز کنید. سپس در ادامه به تجربه کاری 2-3 سال اخیر خود اشاره کنید و بعد درباره اینکه چگونه تجربیات گذشته باعث شده تا هم اکنون بتوانید در این نقش خاص قرار بگیرید صحبت را به پایان برسانید.

 

introduce yourself 1024x681 - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

        2) چگونه از اطلاعیه استخدام ما باخبر شدید؟

شاید این سوال نیز جز سوالات ساده و پیش­ پا افتاده به حساب ­آید، اما مصاحبه­­ گر با مطرح کردن این سوال قصد محک زدن شما را دارد. اگر دوست یا آشنایی این موقعیت شغلی را به شما معرفی کرده، حتما پیش از مصاحبه اطلاعات خود را درباره این موقعیت شغلی به روز کنید. اگر در خواندن مقاله­ ای به نام شرکت رسیدید درباره آن حتما صحبت کنید. یا حتی ممکن است در وبسایت شرکت یا سایت­ های کاریابی آگهی مربوطه را دیده باشید. به راحتی درباره این روند صحبت کنید.

« اما این نکته را فراموش نکنید که بهتر است حتما قبل از مصاحبه درباره موقعیت شغلی اطلاعات لازم را بدست آورید».

 

         3) درباره کسب و کار ما چه می­دانید؟

مصاحبه­ کننده جملات صفحه­ ی «درباره­ ی ما» در وبسایت شرکت را حفظ است. پس سعی نکنید در پاسخ به این سوال از این جملات استفاده کنید. بهتر است صحبت خود را با اهداف مجموعه شروع کرده و از چند کلمه یا عبارت کلیدی وبسایت استفاده کنید اما بلافاصله ادامه جملات را با ادبیات و استدلال خود ادامه دهید. می­ توانید جملات خود را این گونه ادامه دهید: « من واقعا به این رویکرد شرکت اعتقاد دارم چون…» و یک یا دو مثال شخصی را به اشتراک بگذارید.

 

DID YOU KNOW 1024x344 - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

          4) چرا این موقعیت شغلی را ­می­ خواهید؟

شرکت­ ها فردی را استخدام می­ کنند که نسبت به انجام کارها انرژی و انگیزه بیشتری داشته باشد،( با فرض اینکه توانایی و مهارت مصاحبه شوندگان یکسان باشد)، به همین دلیل باید جواب بسیار قابل قبولی برای این سوال داشته باشید. بهتر است در ابتدا به چند فاکتور کلیدی مرتبط با این موقعیت شغلی اشاره کنید (مثلا من کارکردن مستقیم با مشتریان را دوست دارم و …) و در ادامه دلیل علاقه خود به کارکردن در این شرکت را بیان کنید ( مثلا من همیشه به یادگیری بیشتر علاقه داشتم و فکر می­کنم محیط شما در این زمینه بهترین هست، بنابراین واقعا دلم می­ خواهد با شما همکاری کنم)

 

why do you want this job - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

          5) چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟

این سوال برای شما یک حرکت رو به جلو به حساب می آید. اگر بتوانید پاسخ مناسبی به این سوال بدهید می توانید موقعیت خود را در مصاحبه تثبیت کنید. حال در پاسخ به این سوال چه باید گفت؟

در پاسخ به این سوال 3 مورد اصلی بهتر است مطرح شود: اول اینکه شما نه تنها می توانید کاری که بهتان محول شده را انجام دهید، بلکه به فکر ارائه بهترین خروجی و نتیجه کار هستید و اینکه با فرهنگ و ساختار تیم می توانید به خوبی همراه و هماهنگ شوید. بنابراین می توانید گزینه مناسبی برای استخدام باشید.

 

          6) بهترین نقاط قوت شما چیست؟

در پاسخ به این سوال دقیق و واقع بین باشید. مصاحبه کننده انتظار دارد که شما نقاط قوت واقعی خود را مطرح کنید و در رفتار شما به دنبال آنچه که گفته اید خواهد گشت. پس از بیان صفات و ویژگی هایی که ایده آل ذهن شماست پرهیز کنید. از ویژگی های خوب خود که با فضا مناسبت دارد بیان کنید. نقاط قوتی که خاص تر هستند را بیان کنید و برای آن مثال بیاورید.

 

strengh - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

          7) به نظرتان چه نقاط ضعفی دارید؟

آنچه که مصاحبه گر با مطرح کردن این سوال به دنبالش است، بررسی میزان صداقت و روراستی شماست. پس صادقانه به این سوال پاسخ دهید. گفتن “من برای زندگیم نمی توانم برنامه ریزی کنم” و یا اینکه بگویید: ” من هیچ نقطه ضعفی ندارم” هم جمله ی قابل قبولی نیست. بهترین حالت برای جواب دادن به این سوال رعایت حد وسط است. مثلا ” من در جمع صحبت کردن چندان قوی نیستم اما در تلاشم تا این مورد را حل کنم”.

 

wickness - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

          8) بهترین و بزرگترین دستاورد حرفه ای شما چه بوده است؟

برای پاسخ به این سوال اگر دستاورد خارق العاده ای ندارید، از جمله ی ” استخدام من در اینجا بزرگترین دستاورد من حساب می شود” پرهیز کنید. اما خجالت هم نکشید و درباره آنچه که باعث بهبود خروجی و نتیجه کارهای پیشین شما شده است صحبت کنید. مثلا ” من زمانی که مسئول ساخت گزارشات مدیریتی بودم، به مرور روند ساخت گزارشات را ساده تر کردم. با اینکار هم خطاهای محاسباتی کاهش پیدا کرد و هم زمان بیشتری برای تحلیل بهتر اطلاعات فراهم شد”.

 

how to answer whats your greatest achievement 1024x536 - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

         9) یکی از چالش هایی که در محیط کاری با آن روبه رو شدید چه بوده و چگونه با آن برخورد کرده اید؟

مصاحبه کننده با این سوال می خواهد بداند که شما هنگام مواجه شدن با چالش ها و درگیری ها چگونه برخورد و عمل می کنید. با استفاده از روش S-T-A-R می توانید به راحتی به این سوال پاسخ دهید. این روش نوعی شیوه ساختاری به سوال مصاحبه کننده بر پایه ی رفتار و موقعیت است. روش S-T-A-R در مورد وضعیت (Situation)، وظیفه (Task)، نحوه عملکرد (Action) و نیتجه (Result) آنچه که نیاز به توصیف است را جهت می دهد.

 

challenge 1024x721 - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

         10) 5 سال آینده خود را کجا می بینید؟

صادقانه در مورد اهداف آینده ی خود صحبت کنید. مسئول استخدام با طرح این سوال می خواهد بداند که

  1. شما تا چه اندازه واقع نگرید.
  2. تا چه حد جاه طلبی دارید.
  3. آیا می توانید موقعیت خود را براساس اهدافتان ارتقا دهید.

اشکالی ندارد که بگویید اطمینان کامل از پیشامدهای آینده ندارید اما اهداف و آنچه که با خصوصیات و ویژگی های شما قابل تحقق است را بیان کنید.

         11) شغل ایده آل شما چیست؟

یادتان باشد که مصاحبه کننده با پرسش این سوال قصد دارد بداند که شما تا چه اندازه مناسب موقعیت شغلی و اهداف آن مجموعه هستید! پس “بهترین بازیگر تئاتر شدن” چیزی نیست که او بخواهد از شما بشنود. پس بازهم با توجه به روش S-T-A-R به این سوال پاسخ دهید.

 

Ideal Job 1024x576 - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

         12) چرا می خواهید شغل فعلی خود را ترک کنید؟ ( چرا از کار قبلی خود بیرون آمده اید؟)

در پاسخ به این سوال قطعا منطقی ترین کار این است که مثبت صحبت کنید. نیازی نیست از کارفرمای پیشین خود بد بگویید. پس تمامی موارد را جوری کنار هم بچینید که بنظر بیاید شما دنبال فرصت های جدیدتر و قرار گرفتن در شرایط و مسیر پیشرفت هستید. 

 

ct job quitting 0212 biz 20150211 1024x844 - چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم - قسمت اول

 

 

 

پیشنهاد آیفوبلی :

چگونه به ۲۴ سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم – قسمت اول

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

16 + 12 =

بدون دیدگاه