سر و صدای محیط کار

سر و صدای محیط کار

سر و صدای محیط کار می تواند هم مفید باشد و هم برای کارمندان آزاردهنده به حساب بیاید. فرض کنید در واحد تحلیل اطلاعات و دیتای یک شرکت مشغول به کار هستید، مسلماً کار شما نیاز به تمرکز دارد تا بتوانید حجم دیتا را کنترل و پردازش کنید. اما گاهی هم سر و صدای محیط می تواند به جنبه مثبتی از طراحی محیط کار تبدیل شود. در این مقاله قصد داریم به چگونگی استفاده از این مورد بپردازیم.

“به جای تلاش برای از بین بردن سر و صدای محیط، سعی کنید از آن به نفع خود بهره برداری کنید و به عنوان یک فرهنگ الهام بخش بین کارکنان از آن استفاده کنید.”

تنها مسئله ای که تمام کارمنان یک مجموعه بر سر آن اتفاق نظر دارند این است که “سر و صدا برای آنها آزاردهنده و مزاحم است”. وجود عواملی که باعث حواس پرتی می شوند، جزء اولین شکایت های کارمندان هر مجموعه است. بعد از آن عدم وجود حریم شخصی مورد دوم شکایت کارکنان در اغلب مجموعه هاست. در تمام فرهنگ ها استفاده از هدفون در محیط کار تنها یک معنی می دهد: “سر و صدای محیط برای من قابل تحمل نیست و من مجبورم به این طریق تمرکز خود را حفظ کنم”.

با این که 80% محیط های کاری در آمریکا به دنبال طراحی به صورت Open Design (طراحی فضای باز) هستند، اما هنوز این سوال مطرح است که آیا شرکت ها می توانند با این مسئله کنار بیایند؟ یکی از راه های این طراحی، دکوراسیون و استفاده از مبلمان های مناسب تر و آکوستیک کردن در سقف به ویژه برای مکان هایی مثل انبار یا دفتر کار در کنار هم است که هم زیبایی محیط کار را بیشتر می کند و هم آرامش فضا بیشتر حفظ می شود. دیوارهای متحرک و پارتیشن های چند منظوره برای فضاسازی نیز می تواند گزینه های خوبی باشد.

صدای محیط : نبض هر مجموعه است!

اگر دید خود را نسبت به سر و صدای محیط تغییر بدهیم چه اتفاقی می افتد؟ با کمی تأمل، کنترل و بررسی می توان از همین مسئله به نفع مجموعه استفاده کرد. به حداقل رساندن صدا در محیط یک مجموعه می تواند به نوع دیگری باعث استرس و حواس پرتی باشد. کارکردن در محیطی که سکوت مطلق است، این حس را ایجاد می کند که فرد باید با دقت مضاعفی کار کند و یا هنگام بلند شدن از پشت میز خود یا هر کاری مزاحم بقیه نشود. همین توجه بیش از اندازه برای تولید نکردن صدا به مرور برای افراد آزاردهنده می شود. مهندسین آمریکایی در زمینه طراحی فضای کاری توصیه می کنند که صدای محیط بهتر است بین 49 تا 58 دسیبل باشد تا برای کارمندان هم آزاردهنده نباشد.

یک شرکت تولیدی در زمینه غذا و نوشیدنی، دفتر خود را به تازگی بازسازی کرده و تغییراتی را در آن ایجاد کرده اند. آنها آکوستیک را حفظ کردند و اما محیط را با چوب ظرف هایی که برای تولید نوشیدنی استفاده می شد، طراحی کردند. همچنین سایر موارد مثل لوستر و چراغ های استفاده شده در محیط را نیز بر همین اساس سفارش دادند. در گوشه ای از محیط قسمتی را برای دور هم جمع شدن کارمندان و استراحت و صرف نوشیدنی یا خوراکی در نظر گرفتند. برای حفظ حریم شخصی از پارتیشن هایی که گفته شد استفاده کرده و اتاق های جلسات را با دیوارهای شیشه ای و پلاستیکی از فضا جدا کردند. استفاده از چوب در همان فضا، خود بر کاهش میزان صدای محیط کمک می کند. به این ترتیب تغییرات اعمال شده فضای کاری را برای کارمندان دلنشین تر کرد.

صدا مروج فرهنگ است!

صدای محیط اگر کنترل شده و معقول باشد می تواند بیانگر و مروج فرهنگ آن مجموعه باشد. وجود یک صدا در بک گراند مجموعه مثل صدای آب و … هم گاهی در برخی از مجموعه ها استفاده می شود. همان طور که پیش تر هم گفته شد، تمام مجموعه ها نمی توانند از صدا و Open Design استفاده کنند و صحبت ما درباره مجموعه هایی است که این قابلیت می تواند در آنها پیاده شود. همان طور که از یک مجموعه که کار بررسی حفاظت و تحلیل دیتا را دارد نمی توان انتظار داشت که محیط شلوغی باشد، از واحد مرکز تماس و پشتیبانی فروش هم نمی توان انتظار سکوت داشت.

فضای کسب و کار و محیط کاری کتابخانه نیست!

از محیط کار نمی توان این انتظار را داشت که مثل کتابخانه ساکت باشد. کارمندان باید بتوانند با تُن صدای عادی باهم صحبت کنند و در عین حال هم مزاحم سایرین نباشند.می توان تیم ها را به این سمت تشویق کرد که در عین همکاری خودشان میزان صدای تولیدی را کنترل کنند. همچنین واحدها و تیم هایی که به تمرکز بیشتری احتیاج دارند را از سایرین جدا کرد. به این ترتیب لازم نیست کار خیلی پیچیده ای برای کنترل صدای محیط انجام دهید. در این شرایط اکثریت و اقلیت هم راحت تر می توانند کار کنند.

اگر قرار باشد برای کنترل صدای کل مجموعه در فضای کاری باز بخواهید برنامه ریزی و هزینه کنید، رقم قابل توجهی فقط باید صرف همین مسئله شود. بنابراین به جای این کار بهتر است بر حسب نیاز تیم ها فضای کار را تقسیم بندی کنید. قرار نیست این واحد ها را ایزوله کنید و دور از سایرین باشند اما با کمی تغییرات در دکوراسیون و چیدمان می شود فضا را برای آنها بهبود داد.

بنابر آنچه که گفته شد، سر و صدای فضای کار اگر تا حد قابل قبولی کنترل شده باشد، معرف و هویت واحدها و تیم هاست. پس سعی نکنید تا آن را حذف کنید. سکوت بیش از اندازه در محیط باعث می شود تکاپو و انگیزه ی کارمندان هم برای کار کمتر شود (در واحدهایی که نیاز به سکوت و تمرکز ندارند).

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

شخصیت شناسی افراد با الگوی آبزیان و پرندگان

0

دیدگاه شما

16 − 16 =

بدون دیدگاه