کارآموزی می تواند مسیر شغلی شما را تعیین کند

کارآموزی می تواند مسیر شغلی شما را تعیین کند

اگر می خواهید مسیر درستی را برای ورود به بازار کار طی کنید لازم است، قدم های اولیه برای شروع را به درستی بردارید. به عنوان کسی که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده و یا ترم های آخر را می گذراند، همچنین کسی که می خواهد دوباره مسیر شغلی خود را از نو بسازد، کارآموزی مناسب می تواند نقش تعیین کننده ای در ادامه فعالیت های کاری جدی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم اثرات کارآموزی مناسب را بررسی کنیم.

اغلب رشته ها عموماً واحد درسی به نام کارآموزی دارند و بسته به رشته ی تحصیلی گاهاً خود دانشگاه حتی سازمان هایی را برای گذراندن این دوره به شما معرفی می کند. پس ممکن است زمانی که این مقاله را می خوانید این دوره را گذرانده باشید و یا در حال انتخاب بهترین مکان برای این دوره باشید. در همین ابتدا باید با خودتان رو راست باشید. آیا می خواهید مسیر شغلی خود را در زمینه ی رشته تحصیلی خود ادامه دهید یا به کار دیگری علاقه دارید و مهارت های دیگر شما می تواند تعیین کننده مسیر شغلی تان باشد. اگر این مسئله را با خود حل کرده اید پس قدم اولیه برای انتخاب راه خود را گذرانده اید.

شرکت ها برای استخدام رزومه های مختلفی را بررسی کرده و از بین آنها مناسب ترین افراد را برای مصاحبه دعوت می کنند. اگر سابقه ی کار رسمی برای موقعیت شغلی مد نظر نباشد، سابقه ی کارآموزی و مهارت هایی که دارید می تواند تعیین کننده ی قبول یا رد شدن رزومه ی شما باشد. بنابراین کارآموزی در یک شرکت حرفه ای و قوی می تواند فواید زیر را برایتان داشته باشد:

1 . کارآموزی تجربه شما برای حضور در محیط کار و ارتباط با افراد را بالا می برد.

اگر بتوانید فضای حرفه ای و قابل قبولی را برای گذراندن دوره کارآموزی خود انتخاب کنید، می توانید یک تجربه واقعی از محیط کار و ارتباطات کاری را تجربه کنید. با فرهنگ فضای کار و برخورد های حرفه ای آشنا شوید و از متخصصانی که در شرکت مشغول فعالیتند ایده بگیرید و کار یاد بگیرید.

 

internship 2 1024x698 - کارآموزی می تواند مسیر شغلی شما را تعیین کند

 

2 . می توانید آنالیز کاملی از شخصیت خودتان داشته باشید.

اگر می خواهید در زمینه کاری موفق باشید، اول باید خودتان و ویژگی های مهارتهایتان را به خوبی بشناسید. ممکن است احساس کنید به کاری علاقه دارید و با توجه به دوره های آموزشی که گذرانده اید، فکر کنید که از پس مسئولیت و کار برمی آید. اما در دنیای واقعیت می تواند این تجربه با تصور شما بسیار متفاوت باشد.

از طرفی دوره کارآموزی می تواند باعث توسعه فردی و شناخت و درک بهتر از اهداف آینده و نحوه دستیابی به آنها باشد. فرض کنید شما فارغ التحصیل رشته بازاریابی هستید، تا در محیط کاری و این فضا قرار نگیرید نمی توانید مهارت های خود را برای کار ارزیابی کنید.

3 . ارتباطات حرفه ای خود را می توانید بسازید و توسعه دهید.

ارتباطات نقش به سزایی در آینده شغلی شما می تواند داشته باشد. کارآموزی در یک محیط مناسب می تواند شبکه ارتباطی شما را از همین ابتدا به خوبی بسازد و زمینه ساز ارتباطات بهتری نیز باشد.

طبق نظر تیموتی باتلر Timothy Butler استاد مدرسه کسب و کار هاروارد : “بزرگترین اشتباه افراد این است که به فکر ساخت و توسعه شبکه ارتباطات کاری و حرفه ای خود نیستند.”

4 . کارآموزی مناسب می تواند مانع حذف رزومه شما از بررسی شرکت ها باشد.

داشتن یک رزومه ی قابل قبول در فرآیند استخدام می تواند راه شما را آسان تر کند. در فرآیند استخدام اول روزمه ها بررسی می شوند سپس شرکت ها با افراد برگزیده برای مصاحبه تماس می گیرند. بنابراین مهم است که شما در کجا و با چه تیمی این دوره را گذرانده باشید.

5 . براساس کارکردتان ممکن است جذب همان مجموعه برای موقعیت شغلی مناسب بشوید.

بلافاصله وارد شدن در محیط کار بعد از فارغ التحصیلی می تواند اثرات مخربی هم در رزومه و هم آینده مسیر شغلی تان داشته باشد. زیرا ممکن است  فضای کاری که شتاب زده انتخاب کرده اید، با آنچه که در تصور داشته اید مطابقت نداشته باشد و مجبور به ترک آنجا شوید. این مسئله در رزومه کاری شما می تواند اثرات بدی داشته باشد. (می توانید در مقاله “ترک شغل در کمتر از یک سال چقدر می تواند بد باشد اثرات مخرب این مورد را بخوانید). بنابراین فرصت های کارآموزی می تواند از این امر جلوگیری کند زیرا در رزومه ی خود لازم نیست تمام این موارد را درج کنید.

همچنین کارآموزی در مجموعه های مناسب می تواند فرصت خوبی برای نشان دادن استعداد و مهارت ها باشد. در چنین فضایی می توانید دانش و مهارت های خود را به نمای بگذارید و از آن به خوبی در کار استفاده کنید. به این ترتیب مورد توجه سازمان قرار گرفته و ممکن است به عنوان نیروی کار جدید در همان مجموعه استخدام شوید.

با توجه به مطالبی که گفته شد، حتما در روند انتخاب مجموعه ها برای کارآموزی دقت کافی را داشته باشید. در حین کارآموزی هر آنچه که می تواند به کارکرد شما کمک کند را یاد بگیرید. بعد از وارد شدن به فضای کار جدی ممکن است آنچنان فرصتی برای یادگیری مواردی از پایه نداشته باشید.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

با مدیرتان که شما را از کار کنار گذاشته چگونه باید برخورد کنید؟!

0

دیدگاه شما

نه − یک =

بدون دیدگاه