۸ سوال کلیدی در مصاحبه شغلی و بهترین جواب ها

8 سوال کلیدی در مصاحبه شغلی و بهترین جواب ها

فضای مناسب لینکدین www.Linkedin.com برای ارتباط با افراد متخصص در زمینه های مختلف کسب و کاری و مطالعه تجربه های سایر متخصصان و کارکنان در دنیای فعلی زمینه ساز بسیاری از مطالعات علمی و پژوهش ها در زمینه ی کسب و کار شده است. پیش از این در مقاله ی “چگونه به 24 سوال رایج در مصاحبه پاسخ دهیم؟”  هم با سوالات رایج آشنا شدیم و هم جواب های آنها را مورد بررسی قرار دادیم. اما می توان بعد از بررسی رزومه ها و دعوت از منتخبان برای مصاحبه حضوری، از آنها 8 سوال را به صورت ایمیل پرسید و جواب ها را بررسی کرد. در این مقاله 8 سوال شاخص که می تواند بیانگر کلیات اصلی کاندید استخدام باشد را بررسی می کنیم. این 8 سوال در مصاحبه ها نیز پرسیده شده و جزء سوالات شاخص و مهم در بررسی های کلی فرد به حساب می آید.

چه مدیر یا مسئول استخدام در مجموعه باشید و یا فردی که می خواهد در مجموعه ای استخدام شود، لازم است با ادبیات کلی مصاحبه آشنایی لازم را داشته باشید. بنابراین وقتی حدود سوالات یک مصاحبه را بدانید و برای آنها برنامه ریزی داشته باشید، به عنوان مدیر از جواب های ارائه شده به هرسوال می توانید تحلیل های خود را داشته باشید و اگر هم به عنوان فردی که شرکت کننده در جلسه مصاحبه این مطلب را می خوانید، می توانید با آمادگی بیشتری جلسه را پشت سر بگذارید.

در حالی که برخی از مصاحبه های شغلی با سوالات غیر معمول و یا Brainteaser (محرک یا به چالش کشاننده ی ذهن – تحقیقات نشان داده که مطرح کردن سوالات Brainteaser در مصاحبه چیزی جز اتلاف وقت نیست) مصاحبه شونده را در شرایط مختلفی قرار می دهد، اما عموماً مصاحبه ها از یک الگوی نسبتاً مشابه پیروی می کنند. برخی از سوالات مصاحبه برای مشخص شدن الگوی رفتاری فرد پرسیده می شود و مابقی در زمینه مهارت ها و تخصص فرد و موقعیت شغلی است. اما به طور کلی با پرسیدن این 8 سوال می توان تشخیص داد فرد برای همکاری با مجموعه مناسب است یا خیر؟!

8 سوال کلیدی در مصاحبه ها یا ایمیل های ارسالی

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، این 8 سوال را می توان هم در مصاحبه های حضوری مطرح کرد و هم به صورت ایمیل برای رزومه های منتخب ارسال کرد و جواب ها را مورد بررسی قرار داد. به این ترتیب پیش از حضور فرد در جلسه اصلی مصاحبه کلیاتی از شخصیت فرد در دست دارید و حتی اگر جواب های این 8 سوال برای مجموعه قابل قبول نبود، فرد را از روند استخدام حذف کنید.

  • سوال اول : درباره خودتان توضیح دهید.

مصاحبه کننده باید پیش از اینکه فرد در جلسه مصاحبه حضور پیدا کند، اطلاعات اولیه فرد را از طریق رزومه و یا شبکه های اجتماعی که در آن عضو است بدست آورد. هدف اصلی این سوال این است که مشخص شود، فرد تا چه اندازه خود و مهارت هایش را می شناسد و به آن باور دارد.

اگر قرار است به این سوال پاسخ دهید، بهتر است از نقاط ارتباط مسائل آنها را در ادامه ی هم بیان کنید. چرا در موسسه ی آموزشی X درس خوانید؟ چرا وارد شغل پیشین خود شدید؟ چرا آن را ترک کردید؟ در واقع با به هم ربط دادن قسمت های مختلف رزومه می توانید یک پیوستگی شخصیتی و هویتی از خود ارائه دهید.

به عنوان مصاحبه کننده به فرد اجازه دهید صحبت های خود را ادامه دهد و در پس سوالاتی که دنبال چیزهایی می گردد علت ها را هم جویا شوید.

سوال دوم : مهمترین نقاط قوت شما چیست؟

در رزومه مهارت ها و تخصص های فرد درج شده است. اما بازهم این سوال پرسیده می شود، تا ببینیم فرد چقدر به آنچه که در رزومه به عنوان مهارت ها و نقطه قوت خود نوشته باور دارد. در پاسخ به این سوال باید صادقانه و شفاف عمل کرد. هر آنچه که به عنوان نقاط قوت بیان می کنید، باید در ادامه سعی کنید آن را در برخوردهای خود نشان دهید و اثبات کنید. در واقع می توان گفت جلب توجه در آن لحظه کافی نیست و باید بتوانید آنچه گفته اید را ثابت کنید.

به عنوان مصاحبه کننده هم می توانید با زدن مثال های مختلف از شرایط متفاوت برای اثبات ادعاهای فرد اقدام کنید. مثلاً اگر فرد ادعا می کند که خلاقیت جزء نقاط قوتش محسوب می شود، از او مثال بخواهید یا سوالی کنید که نیاز به جواب خلاقانه دارد.

  • سوال سوم : مهمترین نقطه ضعف شما چیست؟

اغلب مصاحبه شوندگان ترفند پاسخ به این سوال را بلدند. یک نقطه ضعف را مطرح می کنند و سپس به صورت اعجاب آوری آن را به نقطه قوت تبدیل می کنند. مثلاً در یک مصاحبه فردی می گفت: مهمترین نقطه ضعف من این است که غرق کار می شوم. وقتی به خودم می آیم می بینم خیلی وقت است که ساعت کاری تمام شده و بقیه رفته اند. بنابراین از این نقطه ضعف عملاً این مسئله برداشت می شود که فرد تمرکز بالایی داشته و بسیار مسئولیت پذیر است.

اما یک پاسخ واقعی به این سوال بهتر از جوابهایی از این قبیل است. نقطه ضعف خود را که در حال تلاش برای بهبود آن هستید بیان کنید. هیچ کسی کامل نیست. پس بیان صادقانه ی نقطه ضعف ایرادی ندارد. 

  • سوال چهارم : چرا باید شما را استخدام کنیم؟

در پاسخ به این سوال، مخاطب نمی داند باید در مقایسه با چه معیاری انگیزه خود را توصیف کند. بنابراین سعی می کنند با استفاده از بیان ویژگی های خارق العاده به این سوال پاسخ دهند. برای مصاحبه گر این سوال فرصتی است تا فرد را بتواند بهتر بشناسد و این سوال را به یک مکالمه تبدیل کند.

برای مصاحبه شونده نیز فرصتی پیش می آید تا هرآنچه که در سوالات پیشین نمی توانسته درباره خود بیان کند، در پاسخ به این سوال بهتر جواب بدهد.

  • سوال پنجم : چرا می خواهید اینجا کار کنید؟

اغلب افراد در پاسخ به این سوال اشاره به بزرگی یا برند بودن نام شرکت می کنند. اما افراد ایده آل برای استخدام درباره استفاده از فرصت ها و برنامه ریزی های کوتاه یا بلند مدت خود صحبت می کنند. در واقع از تطابق اهداف خود با اهداف شرکت حرف می زنند.

این سوال برای بهترین افراد هم می تواند سخت باشد. بنابراین می توان سوالات تکمیلی مثل : “چرا می خواهید شغل فعلی خود را ترک کنید؟” و یا “شغل ایده آل خود را توصیف کنید” و یا “چه محیط کاری را دوست دارید؟” مسیر مصاحبه و سوالات را هدایت کنید.

  • سوال ششم : درباره تجربه ی خود زمانی که رهبر تیم یا گروهی بودید صحبت کنید.

این سوال خیلی کلی است. اما پاسخ های این سوال می تواند جنبه های مختلف رفتار فرد را نشان دهد. فرض کنید، فرد مدتی سرپرست تیمی بوده و می خواهد تجربه ی خود را در این مدت توصیف کند. او به جای اینکه بیشتر درباره تصمیمات و کارهای اجراشده اش صحبت کند، بیشتر به توصیف تیم و اتفاقات می پردازد. به این ترتیب این شخص نمی تواند گزینه ی مناسبی برای موقعیت شغلی سرپرستی باشد. زیرا ایده ای از خود برای این نقش ندارد.

  • سوال هفتم : درباره وضعیت خود در تیم صحبت کنید آیا موفق بوده اید یا نه؟

در پاسخ این سوال عموماً افراد درباره اینکه در تیم بسیار موفق عمل کرده اند صحبت می کنند. حتی گاهاً این مورد را بیان می کنند که منابع انسانی به خاطر موفقیت شان قصد دادن ترفیع به آنها را داشته است. اما فردی که برای کار مناسب تر است، از دستاوردهای موفقیت خود صحبت می کند.

بهتر است سوال را از جنبه های مختلف بپرسید. می توانید شرایط مختلفی را برای فرد بوجود بیاورید. مثلاً بپرسید در شرایطی که یکی از همکاران با شما مخالفت کند چگونه کار خواهید کرد؟ یا بپرسید در برخورد با نقطه نظرات منفی چه واکنشی نشان خواهد داد؟

  • سوال هشتم : همکارانتان شما را چگونه توصیف می کنند؟

هیچ کسی پیدا نمی شود که در پاسخ به این سوال بگوید، همکاران من دوست ندارند با من کار کنند. اما این سوال را باید در زمان مناسب مصاحبه پرسید. چه در ایمیل این سوال را بپرسید و چه در مصاحبه می توانید میزان صداقت افراد را محک بزنید. با توجه به آنچه که در سوالات پیشین پرسیده اید کلیتی از شخص دارید بنابراین میزان صداقت فرد در این سوال به خوبی دیده خواهد شد.

این سوالات جزء موارد اصلی و کلیدی است. به این ترتیب بر پاسخ این سوالات تمرکز کافی داشته باشید و بررسی کنید. به عنوان مصاحبه شونده نیز صداقت را درنظر بگیرید.

پیشنهاد آیفوبلی:

چگونه به ۲۴ سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم – قسمت اول

فرآیند استخدام نیروی انسانی

0

دیدگاه شما

پنج + 5 =

بدون دیدگاه