شخصیت شناسی افراد با الگوی آبزیان و پرندگان

Character recognition - شخصیت شناسی افراد با الگوی آبزیان و پرندگان

به طور کلی ارتباط عبارتست از فرایند ایجاد، انتقال و درک مفاهیم و معانی یا انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده به گونه ای که برای هر دو قابل درک و فهم باشد. در صورت برقراری ارتباط صحیح قادر خواهیم بود پیام دیگران را درست و صحیح درک کرده و مفاهیم مورد نظر خود را به گونه ای به دیگران انتقال دهیم که ضمن انتقال کامل منظورمان، موجب ایجاد سوءتفاهم نشود. ایجاد ارتباط مؤثر موجب کاهش مقاومت دیگران در مقابل شما می شود و قدرت متقاعد سازی خود را افزایش می دهید.

عواملی چون تجربه طرفین، محیط آرام یا شلوغ، میزان وابستگی یا عدم وابستگی افراد به یکدیگر، جنسیت، هیجانات و شخصیت افراد می توانند بر مسیر و نتیجه یک ارتباط تأثیر مهمی بگذارند. در این میان شخصیت افراد موثرتر از موارد دیگر است که الگویی کارآمد از تجزیه و تحلیل ارتباطات بین فرد و دیگران محسوب می شود.

جوزف لوفت و هری اینگهام نظریه ای ارائه کردند و در آن به شناخت شخصیت توسط خود فرد و دیگران پرداختند. در بخشی از این نظریه به شناخت یک مدیر در قالب الگوهای حیوانات می پردازند که به دو بخش شخصیت و تئوری آبزیان و شخصیت و الگوی پرندگان تقسیم می شود.

شخصیت و تئوری آبزیان

این تئوری با سمبل قرار دادن ویژگی های برخی آبزیان به خوبی می تواند بگوید که یک مدیر در سطوح مختلف باید چگونه باشد. افراد مختلف با توجه به نوع تعاملات به نوعی در این طبقه بندی قرار می گیرند:

  • نهنگ قصاب: مدیری با اطلاعات، توانمندی و مهارتهای بالا بوده که دارای قدرت زیادی است. نهنگ قصاب حرفه ای است و در صورت لزوم با قدرت به دیگران حمله می کند ولی حمله ی وی برای شکل دادن به سیستم و اصلاح امور است نه برای آزار و تحقیر دیگران. توجه داشته باشید که ویژگی نهنگ، شنا در آب های عمیق است. همچنین نهنگ قصاب، دارای ابهت زیادی در محیط کار بوده و یکی از مدل های مقبول برای مدیریت سطوح عالی است.
  • کوسه: این فرد دارای دیدی محدود بوده و سطحی نگر است و توجهی به آینده ندارد. او نیز با قدرت حمله می کند ولی حمله وی برای اصلاح امور نیست بلکه برای این است که قدرت نمایی کند یا برتری خود را ثابت کند و فرد مقابلش را خوار کند. ویژگی کوسه شنا در آب های کم عمق است. افراد کوسه مزاج به این دلیل که دارای دید محدود هستند گاهی اوقات به کسانی که نباید حمله کنند، حمله می کنند و بنابراین محکوم به فنا می شوند.
  • دلفین: این فرد بسیار باهوش و زیرک بوده و دارای مهارتهای ارتباطی و تخصصی زیادی می باشد. دلفین ها به کسی حمله نمی کنند و نمی گذارند کسی به آنها حمله کند و چنانچه کسی بخواهد با گرفتن موضع خصم آلود به آنها حمله کرده و سبب آزارشان شود، با ذهن خلاق خود برنامه ریزی کرده و بسیار با سیاست پاسخ وی را می دهند. بنابراین افراد دانا به دلفین ها حمله نمی کنند.
  • شیر دریایی: فردی ضعیف و تو سری خور است که اعتماد به نفس پایینی دارد و دارای مهارتهای ارتباطی ضعیفی است. نه تنها قدرت حمله به دیگران را ندارند، بلکه از ترس اینکه خورده نشود (مورد حمله یا انتقاد کسی واقع نشود) از جمع کناره می گیرد.

با توجه به نکات گفته شده کوسه و شیر دریایی محکوم به فنا بوده و بهترین سبک ارتباطی مبتنی بر دلفین است. در برخی شرایط مدیران ارشد باید بتوانند سبک نهنگ قصاب را نیز ایفا نمایند.

شخصیت و الگوی پرندگان

این مدل نیز از جنبه ای دیگر شخصیت های گوناگون را  معرفی می نماید. با توجه به این الگو می توانیم ببینیم که خودمان دارای چه ویژگی هایی هستیم و دیگران چه ارزیابی ای از ما دارند. این طبقه بندی بدین شرح است:

  • عقاب تیز چنگال: حرفه ای، پر قدرت و دارای اشراف کامل به تمام سیستم، به خاطر منش و جاذبه رهبری حتی در نبود او هم کارها به خوبی انجام می شود. وی از افراد خود به شدت حمایت می کند و چنانچه خطایی مرتکب شوند نیز صریحاً گوش زد می نماید.
  • کلاغ سیاه: ویژگی هایی چون محافظه کاری و سیاسی کاری، مدل ذهنی محدود، عدم وفاداری به سازمان، حمله به افراد ضعیف تر برای کسب منفعت از مهم ترین ویژگی های این افراد است. کلاغ های سیاه مهم ترین منبع پخش شایعات در سازمان بوده و به خاطر عدم حس وفاداری به سازمان، چنانچه به منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، آن را به راحتی در اختیار رقبا قرار خواهند داد. این افراد اگر هم فندقی می دهند به دنبال آن هستند که گردو بگیرند.
  • پرستو: بسیار زیرک و حرفه ای بوده و موضع دوستانه می گیرند، در مقابل فرد بالا دستی در سازمان سعه صدر داشته و شکیبا هستند، در برابر افراد هم سطح، هوشیار بوده و ضمن عدم اجحاف به همکاران نمی گذارند که آنها نیز حق ایشان را ضایع کنند. پرستوها با زیر دستان خود رئوف هستند و از آنها به خوبی حمایت می کنند.
  • بلدرچین: زیرک، سازگار، بدور از مشاجرات و در هنگام حمله با دادن امتیاز کمی به دنبال صلح است. بلدرچین ها در تنش ها و درگیری ها به کلی موضع بی طرف می گیرند و منافع خود را هیچ وقت به خطر نمی اندازند. همچنین به دنبال ریسک و بلند پروازی نبوده و علاقمند به وضعیتی پایدار و مشخص هستند هر چند که عایدی آنها در این وضعیت اندک باشد.
  • شترمرغ: بهانه گیر، از زیرکار در رو، غیر حرفه ای و غیر ماهر، دائم در حال غر زدن است و دیگران از کار کردن با این آدم غرغرو اصلاً لذت نمی برند و مصداق بارز این ضرب المثل است که “به شترمرغ می گویند بار ببر می گوید من مرغم، می پرم. می گویند بپر، می گوید شترم، بار می برم.”

توجه کنید که همه افراد دقیقاً تمام خصایص یکی از شخصیت های معرفی شده را نداشته و ممکن است ویژگی دو یا سه شخصیت مختلف ذکر شده را داشته باشند. اما ما دیگران را بر اساس رفتار غالبشان می شناسیم نه بر اساس همه ویژگی هایشان.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

۸ نشانه غیرمنتظره ای که با دیدن آن باید کارمند اخراج شود

0

دیدگاه شما

10 + نه =

بدون دیدگاه