زبان بدن در مصاحبه های کاری

کاربرد زبان بدن در مصاحبه های کاری

آن روزهایی که افراد جویای کار، مجبور بودند سوابق کاری و تحصیلی خود را بر روی کاغذ نوشته و آنها را به سازمانها ارسال کنند، به پایان رسیده است. امروزه با وجود کامپیوتر و تکنولوژی های پیشرفته، بیشتر افراد سازمان های online را ترجیح می دهند و در اینترنت به دنبال کار می گردند. ولی یک چیز ثابت است، و آن زبان بدن در حین انجام مصاحبه و تأثیر اولیه به هنگام وارد شدن به اتاق مصاحبه است.

متناسب با زبان بدن شما، مصاحبه کننده نسبتاً از اینکه اعتماد به نفس کافی دارید یا نه، اینکه خجالتی هستید یا صمیمی و دوستانه، تک رو هستید و یا با دیگران کار می کنید و حتی اینکه راست می گویند یا دروغ، آگاهی پیدا می کند. او نسبت به توانایی شما در انجام کار نیز می تواند نظر بدهد. متناسب با سوالهای مطرح شده، مصاحبه کننده نه تنها به آنچه شما می گویید، بلکه به شیوه ی پاسخ شما نیز دقت می کند. در واقع او تمام نکاتی را که با مشخصه های مورد نظر سازمان مطبوعش مطابقت دارد از شما می گیرد و مد نظر قرار می دهد. اینکه شما چگونه زبان بدن فرد مصاحبه کننده را متناسب با زبان بدن خودتان رمز گشایی کنید، مرزی بسیار باریک در گرفتن و یا نگرفتن شغل محسوب می شود.

  • برای مصاحبه به موقع و سروقت برسید.

مهمترین نکته ی مصاحبه شغلی سر وقت رسیدن است. مصاحبه کاری از جمله قرارهای بسیار مهم تلقی می شود و سر وقت نبودن و دیر کردن از جرایمی محسوب می شود که موجب از دست دادن فرصت شغلی می گردد. اگر وقت شناس نباشید، پیغامی ناخوشایند به استخدام کننده ارسال می کنید و از حرفه ای نبودن شما حکایت می کند. در ترافیک گیر کردن از جمله دلایل بسیار غیر قابل گذشت محسوب می شود. همیشه حتی یک ساعت زودتر رسیدن بهتر از یک دقیقه دیر رسیدن است.

  • برای دست دادن با مصاحبه کننده هرگز شما پیش قدم نشوید. 

وقتی مصاحبه کننده وارد اتاق می شود، هرگز دست خود را به علامت دست دادن جلو نبرید مگر اینکه خود مصاحبه کننده این کار را انجام دهد. استوار و محکم دست دهید، دستتان را فشار ندهید و ارتباط چشمی را حفظ کنید. در طی فرآیند مصاحبه، حالت قرار گرفتن بدن شما بسیار مهم است و شما می توانید خود را با وضعیتی که شرح داده می شود تطبیق دهید. در ابتدای مصاحبه، صاف روی صندلی بنشینید، به گونه ای که پشت شما مماس به پشت صندلی باشد. قوز نکنید و در سر جای خود مدام جابه جا نشوید چرا که ممکن است این عمل، بی علاقگی و یا خستگی شما را به مصاحبه کننده انتقال دهد. به علاوه، بر لبه ی صندلی نشستن نیز پیغامی از این که شما اندکی مضطرب هستید و شرایط مطابق با خواسته ی شما نیست را منتقل می کند. وقتی فرد مصاحبه کننده مطلبی را مطرح می کند، پیشنهاد می شود کمی به جلو خم شوید. این کار، علاقه و اشتیاق شما به آنچه وی می گوید را نشان می دهد. سر خود را نیز می توانید کج کنید، این نشان از آن است که شما با دقت در حال گوش دادن هستید.

  • به طرز نشستن خود توجه کافی داشته باشید.

دست به سینه ننشینید چرا که حس تدافعی به دیگری انتقال می دهید. آزادانه دستان خود را روی ران خود دهید و یا آنها را بر روی دسته های صندلی خود بگذارید. بدین وسیله، شما قادر خواهید بود آنچه را می گویید با حرکت دستتان حمایت کنید. در هنگام صحبت کردن، سر خود را به منظور توضیح مطالب خود و معنا بخشیدن هر چه بیشتر به آن تکان دهید. حرکت های دست نیز می تواند طعم بیشتری به مصاحبه ببخشد. مصاحبه کننده با دیدن حرکت های دست شما تصور می کند که در این روند، احساس آرامش و راحتی می کنید. البته خیلی جالب نیست که در ابتدای مصاحبه از دستان خود به شدت استفاده کنید. روش مناسب تر آن است که در طی روند مصاحبه، این حرکت ها را به سخنان خود اضافه نمایید.

  • به حرکات و زبان بدن مصاحبه کننده توجه کنید.

به حرکت های دست فرد مصاحبه کننده نیز توجه کنید. اگر آنها با حرکت های دست خود بر اهمیت موضوعی بیشتر اشاره می کنند، شما نیز همانند او کنید و یا اگر خیلی از حرکت های دست استفاده نمی کنند شما نیز کمتر از آن استفاده کنید، این باعث ایجاد توافقی بین شما و مصاحبه کننده می شود. مشاهده و آگاهی از زبان بدن فرد مصاحبه کننده، به همان اندازه ی حرکت ها و زبان بدن خودتان مهم است. زبان بدن آن، از نظر او راجع به شما در طی فرآیند مصاحبه خبر می دهد. اینکه با استفاده از زبان بدن به گونه ای رفتار کنید که گویی آرام هستید، می تواند شانس شما را در قبول شدن در مصاحبه بالا برد. می توانید از این دانش در جهت مخفی کردن استرس خود استفاده کنید ولی نباید خیلی نگران آن باشید. 

  • از حرکت های غیر ارادی خود نیز آگاه باشید.

بعضی از اعمال که موجب خشمگین شدن مصاحبه کننده می شود، عبارتند از:

  • به میز ضربه زدن با انگشتان
  • کشیدن پاها به زمین
  • جویدن ناخن ها
  • بازی کردن با یک خودکار

هر یک از این حرکات می تواند یک پالس منفی از جانب شما به مصاحبه کننده باشد. بنابراین حتما توجه داشته باشید که حرکات غیر ارادی خود را کنترل کنید.

  • بر هیجانات، استرس و به طور کلی احساسات خود مسلط باشید.

بسیاری از متقاضیان در طی فرآیند مصاحبه هیجان دارند، ولی نمی خواهند فرد مصاحبه کننده از حس درونی آنها آگاه شود، با اینکه کاملاً قابل درک است که فرد در چنین شرایطی مضطرب باشد ولی این بسیار عادی است.

حتی اضطراب شما می تواند بیانگر آن باشد که چقدر گرفتن این کار برای شما ارزش دارد. اگر اصلاً مضطرب نباشید و مانند فردی شاد و خوش شانس رفتار کنید، این طور به نظر می رسد که این کار آنقدرها هم برای شما ارزش ندارد.

مصاحبه نه تنها راهی است برای دریافتن اینکه یک متقاضی تا چه اندازه برای شغل مورد نظر مناسب است، بلکه طی آن، مصاحبه کننده سعی در شناخت هر چه بیشتر فرد متقاضی دارد. در واقع، مصاحبه، اولین مواجهه با فردی است که ممکن است به زودی با مصاحبه کننده همکار شود. اگر این موضوع مد نظر باشد، فرد مصاحبه کننده (که ممکن است رئیس آینده شما باشد) نیز همان وضعیت شما را دارد، یعنی اضطراب همراه با هیجان.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

چگونه به ۲۴ سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم – قسمت اول

بعد از مصاحبه کاری چه کارهایی باید انجام دهیم؟

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

2 + 17 =

بدون دیدگاه