بعد از مصاحبه کاری چه کارهایی باید انجام دهیم؟

بعد از مصاحبه کاری چه کارهایی باید انجام دهیم؟

همواره پیدا کردن شغلی مناسب جزء مهمترین دغدغه های افراد به حساب می آید. بسیاری در سایت های کاریابی رزومه های خود را قرار می دهند و موقعیت های شغلی مختلفی را بررسی می کنند. مسئولین استخدام نیز روزانه تعداد زیادی رزومه را بررسی کرده و از بین بهترین گزینه ها افرادی را برای مصاحبه دعوت می کنند. در مقالات پیشین در سایت خواندید که چگونه سعی کنیم به بهترین نحو مصاحبه ی استخدامی را پشت سربگذاریم. همچنین سوالات رایج مصاحبه ها را نیز باهم بررسی کردیم. اما بعد از اینکه مصاحبه انجام شد آیا بازهم لازم است کاری انجام دهیم یا باید منتظر واکنش مسئولین استخدام باشیم؟

زمانی که از جلسه ی مصاحبه بیرون می آیید، تقریباً خودتان می توانید حدس بزنید که آیا مصاحبه کننده از روند جلسه راضی بوده است یا خیر و اینکه آیا توانسته اید انتظارات او را محقق کنید یا خیر. بنابراین حدوداً می توان درنظر داشت که امکان تماس با شما وجود دارد یا خیر. 

در این بازه زمانی که شما منتظر واکنش از جانب شرکتی که مصاحبه رفته اید هستید، لازم است کارهای دیگری را پیگیری کنید. در این مقاله می خوانیم که در این فاصله باید دقیقاً چه کارهایی انجام داد؟!

1 . همچنان به دنبال موقعیت شغلی جدید بگردید و در جلسات مصاحبه شرکت کنید.

تا زمانی که با مجموعه ای قرارداد نبسته اید، هیچ چیز قابل اطمینان نیست و نباید موقعیت های خود را هدر دهید. بنابراین حتی اگر در جلسه ی مصاحبه ای همه چیز به بهترین نحو ممکن پیش رفت، بازهم در مدت زمان انتظار برای تأیید نهایی استخدامتان، بازهم برای موقعیت های شغلی دیگر تلاش کنید و مصاحبه بروید. ممکن است در بین همین مصاحبه ها موقعیت شغلی بهتری پیدا کرده و زودتر از موقعیت فعلی توانستید جذب یک مجموعه دیگر شوید.

در این میان نکته ی مهمی وجود دارد که لازم است بر آن تأکید ویژه ای کنیم، در صورتی که تا حد زیادی از جلسه ی مصاحبه ی یک شرکت خاطر جمع شدید، ممکن است ناخواسته در بقیه جلسات مصاحبه ای که حضور پیدا می کنید، چندان انرژی و انگیزه ی قبل را از خود نشان ندهید. اینکار بزرگترین اشتباه ممکن برای فردی است که به دنبال کار می گردد. پذیرفتن شما در یک مجموعه زمانی اتفاق می افتد که قرارداد همکاری با آنها را امضا کرده باشید. بر قول ها و وعده های استخدامی حین مصاحبه ها هیچ تضمینی نیست.

2 . سرعت پیگیری های خود را کم کنید.

همانطور که واکنش نداشتن به مصاحبه ها و پیگیری نکردن برای فردی که به دنبال کار می گردد مضرر است، پیگیری بیش از اندازه می تواند برای او پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد. یادتان باشد، مسئول استخدام به اندازه کافی مشغله های متعدد داشته و ایمیل شلوغی دارد. برای پیگیری جلسه ی مصاحبه ی خود تنها یک ایمیل (یا در صورت نیاز یک تماس تلفنی) کافیست. تعدد ایمیل و تماس ها قرار نیست روند رسیدگی به کار شما را تسریع کند.

3 . صبور باشید.

حتماً روزهای بعد از جلسه ی کنور را به خاطر دارید. سر جلسه هرآنچه که می توانستید را انجام دادید و در روزهای بعد تنها باید منتظر جواب اولیه، انتخاب رشته و جواب نهایی می ماندید. مصاحبه ی شغلی نیز روندی مشابه همین مسئله را دارد. هر کاری که از دستتان بر می آمده را در جلسه ی مصاحبه انجام دادید. بعد از چند روز ایمیل یا تماس تلفنی مبنی بر پیگیری نتیجه ی مصاحبه را نیز انجام داده اید. حالا باید منتظر پاسخ بود. البته در این زمان کارهای لازم که در مورد 1 و 2 مطرح شد را باید انجام دهید. اما یادتان باشد که رد شدن در مصاحبه های کاری نباید باعث تضعیف روحیه شما بشود. پذیرفته نشدن به معنای این نیست که الزاماً شما توانمند نیستید. یادتان باشد، خودتان بهترین فردی هستید که می توانید درباره روند انجام مصاحبه قضاوت کنید.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

چگونه به ۲۴ سوال رایج در مصاحبه ها پاسخ دهیم – قسمت اول

8 سوال کلیدی در مصاحبه شغلی و بهترین جواب ها 

زبان بدن در مصاحبه های کاری

 

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

10 − 1 =

بدون دیدگاه