بیت کوین چیست ؟

Bitcoin - بیت کوین چیست ؟

بیت‌کوین (Bitcoin) یک رمز ارز و نظام پرداخت جهانی با کارکردهای مشابه پول بی‌پشتوانه است، ولی از نظر حقوقی هیچ کشوری آن را به عنوان پول قانونی به رسمیت نشناخته‌است.بیت‌کوین ها مثل دلار و یورو چاپ شده نیستند، آنها توسط کامپیوترها و نرم افزارهای رایگان در سراسر جهان تولید می‌شوند. بیت‌کوین اولین نمونه از چیزی است که امروزه آن را ارز رمزنگاری‌ شده می‌خوانیم ،یک کلاس دارایی در حال رشد که با تأییدی بر پایه علم رمز نگاری چند ویژگی از ارزهای سنتی را نیز در خود دارد.

چه کسی Bitcoin را به وجود آورده است؟

یک توسعه دهنده نرم افزار با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) بیت‌کوین را در سال 2008 به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر ریاضیات مطرح کرد. ایده این بود که یک وسیله مبادله ایجاد کند که مستقل از هرگونه جایگاه مرکزی باشد، ‌بتواند به طور الکترونیکی و در امنیت کامل منتقل شود، قابلیت اثبات را داشته باشد و در نهایت غیر قابل تغییر باشد. تا امروز کسی نمی‌داند که ساتوشی ناکاموتو واقعاً چه کسی است.

در چه مواردی با ارزهای سنتی متفاوت است؟

در صورتی که هر دو طرف تمایل داشته باشند از Bitcoin می‌توان برای پرداخت الکترونیکی و خرید کالا استفاده کرد. به این معنا که بیت‌کوین چیزی شبیه به دلار، یورو و یا ین قراردادی مرسوم است که به صورت دیجیتال هم مبادله می‌شود.

تمرکز زدایی (decentralization) مهم‌ترین ویژگی Bitcoin  است. هیچ ارگان یا سازمانی شبکه بیت‌کوین را کنترل نمی‌کند و توسط عده‌ای از برنامه‌نویسان داوطلب نگهداری و حفظ می‌شود و توسط یک شبکه باز و کامپیوترهای شخصی در سراسر دنیا اجرا می‌شود. بیت‌کوین افرادی را جذب خود می‌کند که از کنترل شدن پولشان توسط بانک‌ها و نهاد‌های دولتی ناراضی هستند. بیت‌کوین راه حلی برای “مشکل دوبار خرج کردن ” (Double spending) در ارزهای الکترونیکی (که به راحتی قابلیت کپی کردن و دوباره استفاده شدن را دارند) از طریق ترکیب هوشمندانه‌ای از علم رمزنگاری و انگیزه‌های اقصادی ارائه داد. تمام معاملات در بیت‌کوین توسط یک شبکه باز و توزیع شده که هیچکس صاحب آن نیست، نگهداری می‌شود.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

فناوری بلاک چین چگونه می تواند دنیای امروز را بهتر کند؟

 

0

دیدگاه شما

5 + 2 =

بدون دیدگاه