لیبرا، ارز دیجیتال فیسبوک

لیبرا، ارز دیجیتال فیسبوک

پس از گذشت 15 سال کسب درآمد از طریق تبلیغات آنلاین به عنوان جریان اصلی درآمد، فیسبوک تصمیم گرفت تا با ورود به روند معاملات و پرداخت ها، در قلب فیسبوک تغییراتی را ایجاد کند. شبکه های اجتماعی بر رایگان بودن بستر پایه ی خود همچنان تأکید دارند و به کاربران خود این اختیار را می دهند که به صورت کاملاً رایگان از این بستر برای اشتراک گذاری هرآنچه که می خواهند (در چارچوب قوانین) استفاده کنند.

در روزهای اخیر فیسبوک از ارز دیجیتال خود به نام “لیبرا” رونمایی کرد. این ارز که با هدف استفاده برای معاملات درون شبکه ی نرم افزارهای مرتبط با فیسبوک مثل اینستاگرام و واتس اپ و مسنجر به کار می رود، در آینده قصد دارد تا در تبادلات بیرون این فضاها نیز قابل معامله باشد. در واقع لیبرا به فیسبوک محدود نخواهد بود و  اتحادیه ارز دیجیتال فیسبوک امیدوار است پس از راه اندازی رسمی آن از طریق فراهم کردن سرویس های مالی برای افرادی که به بانک دسترسی ندارند، میلیاردها دلار سرمایه جذب کند. این ارز به طور رسمی در سال 2020 منتشر خواهد شد.

اتحادیه ارز دیجیتال فیسبوک

ارز دیجیتال لیبرا توسط اتحادیه لیبرا که یک سازمان مستقل و هدفمند غیرانتفاعی است اداره خواهد شد. مقر این اتحادیه در ژنو سوییس خواهد بود. اتحادیه لیبرا دارای 28 سهم موسس خواهد بود که کمپانی های مطرحی چون مسترکارت، پی پال، ویزا، Ebay، اسپاتیفای، اوبر، لیف، و دافون و البته خود فیسبوک عضو آن هستند. این اتحادیه برای مدیریت و گسترش لیبرا تأسیس شده که بر مبنای شبکه بلاک چین لیبرا توسعه یافته و توسط یک صندوق دارایی به نام صندوق لیبرا پشتیبانی می شود. یکی از اهداف اصلی این گروه پشتیبانی ارز دیجیتال لیبرا به وسیله دارایی های واقعی است. به این ترتیب تصمیم گیری ها درباره این ارز بر عهده ی اتحادیه خواهد بود و تعهدات، مزایا و الزامات مالی تمام اعضای مشابه هم درنظر گرفته شده است.

هدف اصلی فیسبوک در بوجود آوردن ارز دیجیتال لیبرا

هدف اصلی فیسبوک در بوجود آوردن این نشان مجازی این است که به میلیاردها کاربر خود در فیسبوک، اینستاگرام، واتس اپ و… این امکان را بدهد تا پرداخت ها و تجارت الکترونیک خود را از طریق همین ارز انجام داده و از خدمات مختلف بهره مند شوند. فیسبوک برای مبادلات خارج از نرم افزارهای زیرمجموعه خود نیز می خواهد با استفاده از GlobalCoin فعالیت خود را ادامه دهد.

“لیبرا در صورت موفقیت، بزرگ‌ترین محصول تاریخ فیسبوک خواهد بود.”

در این پلتفرم فیسبوک قصد ندارد از سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی کند. به همین منظور از David Marcus رییس سابق PayPal که بر Facebook’s Messaging تمرکز داشت، خواسته که با گروه 50 نفره ای که روی Chainspace و راه اندازی Blockchain فیسبوک مشغولند، همکاری کرده و به رشد این قسمت کمک کند. دیوید مارکوس جزء اولین سرمایه گذاران بیت کوین و هیئت مدیره ی Coinbase بوده است.

برنامه های اتحادیه برای گسترش فعالیت خود

در ماه های اول اتحادیه لیبرا قصد جذب اعضای بیشتر و دریافت بازخورد از سمت قانون گذاران و سیاستمداران را دارد. این گروه امیدوار است در نهایت موفق به جذب بیش از صد عضو شود و پلتفرمش را به شکل یکسان در اختیار مصرف کنندگان، توسعه دهندگان و کسب و کارها بگذارد.

دیوید مارکوس، اعلام کرده با اینکه این اتحادیه غیر انتقاعی است، درآمدزایی از آن به کمک توسعه سرویس های مبتنی بر ارز دیجیتال لیبرا ممکن خواهد بود. علاوه بر این فیسبوک اعلام کرده از داده های استخراج شده از کالیبرا به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهند داشت.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

تأثیر بالقوه ی لیبرا، ارز دیجیتال فیسبوک در صنعت موسیقی

تراکنش‌‌‌‌ها چگونه در بلاک چین تأیید می‌‌‌‌شوند

2

دیدگاه شما

1 × دو =

2 دیدگاه

 • Mohsen ojagpor Mahmoodi
  1 سال پیش

  فیس بوک قصد تبلیغاتی دارد یا قصد حکومت؟

  • sohrab_smch
   1 سال پیش

   قطعا نه قصد تبلیغاتی دارد و نه قصد حکومتی