مفهوم سرمایه گذاری و انواع روش های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری را می توان ابزاری برای کسب دارایی دانست. سرمایه گذاری را می توان با سرمایه کم نیز شروع کرد. به این ترتیب با گذشت زمانی مشخص می توان درآمد بدست آورد. در واقع سرمایه گذاری انباشت پول در قسمت های مختلف است که برای شما کسب درآمد کند. در این مقاله قصد داریم مفهوم سرمایه گذاری را بررسی کنیم.

تعریف کلی مفهوم سرمایه گذاری

اگر بخواهیم یک تعریف ساده برای سرمایه گذاری ارائه کنیم، می توان گفت سرمایه گذاری هوشمندانه کارکردن است نه سخت کارکردن. به این ترتیب می توان گفت سرمایه گذاری یعنی سپرده گذاری، خرید یا فرآیندهای مشابه در کسب و کارها که بتوانند ارزش آفرینی کنند و در ازای سرمایه به آن سود بدهند. 

“سرمایه گذاری وسیله ای است برای اینکه آینده ای در رفاه تر و با کیفیت بهتر داشته باشید”

با توجه به دنیای اقتصاد در شرایط فعلی، اغلب افراد نیم نگاهی به آینده داشته و به دنبال این هستند که بتوانند در حال حاضر تمام تلاش خود را بکنند تا آینده ای بهتر و در رفاه بیشتر برای خود فراهم کنند. تقریباً اغلب این افراد به این نتیجه رسیده اند که حقوق عادی و در آینده بازنشستگی نمی تواند چندان تضمینی برای رفاه آینده باشد. بنابراین به این فکر می افتند که قدری از درآمد فعلی خود را سرمایه گذاری کنند. به این ترتیب این افراد برای مخارج خود اولویت بندی قائل می شوند. زیرا نمی توان هم پول خرج کرد و هم پول پس انداز کرد.

دسته بندی انواع سرمایه گذاری

به طور کلی در تعریف سرمایه گذاری یک انباشت سرمایه و در ازای آن دریافت پول به چشم می خورد. بنابراین می توان سرمایه گذاری را به سه گروه عمده تقسیم کرد:

  • سرمایه گذاری مالکیتی
  • سرمایه گذاری اعتباردهی
  • سرمایه گذاری معادل نقدی

هریک از این موارد خود شامل بخش های مختلفی می شود.

سرمایه گذاری مالکیتی 

وقتی حرف از سرمایه گذاری می شود، اولین چیزی که به ذهن می رسد، خرید و در تملک قراردادن چیزهاست. این نوع سرمایه گذاری پرخطرترین و پرسودترین نوع سرمایه گذاری محسوب می شود. در ادامه مثال های مختلفی درباره این نوع سرمایه گذاری را باهم مرور می کنیم:

  • سهام : مدرکی است که براساس آن شما به عنوان مالک سهمی از کارخانه یا یک شرکت خواهید بود. به این ترتیب براساس میزان سهم خود از ارزش بازاری آن شرکت به شما تعلق می گیرد. به طور کلی اوراق بهاردار را می توان نوعی سرمایه گذاری مالکیتی دانست.
  • کسب و کار : سرمایه گذاری در کسب و کارهایی که می خواهد به تازگی کار خود را شروع کنند و یا کارآفرینی نوع دیگری از سرمایه گذاری مالکیتی است که می تواند درآمد بسیاری را برای شما فراهم کند.
  • املاک و زمین : خرید ملک یا زمین و اجاره دادن آن یا بازسازی و فروش مجدد نیز نوع دیگری از این سرمایه گذاری است. درنظر داشته باشید که خانه ای که در آن زندگی می کنید را نمی توان سرمایه گذاری دانست زیرا این خانه نیاز فعلی شما را رفع می کند. این سرمایه گذاری از طرفی پرریسک و پرخطر نیز می باشد. رکورد بازار مسکن در سال های گذشته ایران و سال 2008 آمریکا تأکیدی بر این مطلب است.
  • کالاهای گران قیمت : در بین کالاهای گران قیمت، طلا و جواهر طرفدار بیشتری برای خرید و سرمایه گذاری دارد. اما می توان به اجناس عتیقه و کمیاب نیز اشاره کرد. اما این خرید ها نیز مثل ملک می تواند ریسک زیادی داشته باشد.

سرمایه گذاری اعتباردهی 

سرمایه گذاری اعتباردهی سازکاری دقیقاً مطابق بانک دارد و به نسبت سرمایه گذاری مالکیتی ریسک کمتری دارد. به همین نسبت سود آن نیز کمتر است.

  • حساب پس انداز : داشتن یک حساب بانکی خود یک سرمایه گذاری است. زیرا بانک براساس موجودی و مدت زمان سپرده با درصدی مشخص به شما سود می دهد. بنابراین ریسکی برای سرمایه شما وجود ندارد.
  • اوراق بهادار : اوراق بهادار دسته‌ی گسترده‌ای از سرمایه‌گذاری هستند که از اوراق خزانه‌داری و وام‌های بین‌المللی تا اوراق قرضه‌ی بنگاه‌های کوچک و تبادل افول اعتبار را شامل می‌شوند. خطر و بازگشت سرمایه‌ی اوراق قرضه‌ی مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد اما به‌طور کلی سرمایه‌گذاری اعتباردهی در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های مالکیتی خطر کم‌تری خواهد داشت و سود کم‌تری نیز به همراه می‌آورد.

سرمایه گذاری معادل نقدی

این نوع سرمایه گذاری حکم پول نقد را دارد و به سادگی قابل نقد شدن و سود آن نیز به راحتی قابل دستیابی است.

 

چه چیزهایی سرمایه گذاری به حساب نمی آید!

هر آنچه که مورد مصرف قرار گرفته و در گذر زمان دچار خرابی و استهلاک بالا شود، سرمایه گذاری به حساب نمی آید. مثلاً خرید خودرو، ماشین آلات خاص، تلویزیون و … که به مرور در اثر استفاده دچار افت قیمت هم می شوند نمی تواند سرمایه گذاری به حساب بیاید. اگرچه در سال های اخیر و باتوجه به تغییرات قیمت خودرو و برخی از کالا ها قیمت آنها از زمان خرید و پیش از مصرف بالاتر رفته اما نمی توان گفت اینها سرمایه گذاری به حساب می آیند.

 

پیشنهاد آیفوبلی:

سرمایه چیست؟

راه حل هایی برای گذر از دوران رکود اقتصادی

0

دیدگاه شما

20 + هفت =

بدون دیدگاه