اهمیت گزارشات مالی در کسب و کار

گزارشات مالی

تعداد زیادی کسب و کار هستند که فروش بالایی در ماه دارند و به درآمد زایی رسیده اند اما هرآنچه که درمی آورند را برای پوشش هزینه های تولید و دستمزد و مواد اولیه و … خرج می کنند و بازهم برای اینکه بتوانند خود را سرپا نگه دارند نیاز به پول بیشتر دارند.

صاحبان این گونه کسب و کارها اگر چشمش را بر روی واقعیت های کسب وکارش که در اعداد و ارقام گزارشات مالی آن منعکس می شود، ببندد، و تنها به قسمت شیرین داستان یعنی فروش بالا توجه کند، به زودی ممکن است شکست بخورد. اما اگر گزارشات سود و زیان، و تراکنش های مالی را بررسی کند می تواند راه کاری برای آن وضعیت پیدا کند.

مسائل مالی در یک کسب و کار،ابزارهایی هستند برای کمک به یک کارآفرین برای سنجش میزان سلامتی کسب و کارش در بازه‌های زمانی متفاوت.

سه گزارش مالی بسیار مهم برای کارآفرینان به شرح زیر است:

ترازنامه (بیلان): که سه قلم اطلاعاتی دارایی ها، بدهی ها و سرمایه را در پایان یک دوره مالی و یا در پایان هر ماه نشان می دهد.

صورتحساب سود و زیان: به زبان ساده صورت حسابی است که نشان می دهد در یک دوره مشخص چقدر درآمد داشته اید و چقدر خرج شده است.

صورتحساب گردش نقدینگی: میزان پول رد و بدل شده در فعالیت های سرمایه گذاری و مالی مربوط به کسب و کارتان را به طور خلاصه نشان می دهد.

یک کارآفرین از ابتدای راه اندازی کسب و کار خود باید هزینه ها را کنترل کند. تک تک هزینه ها باید ثبت شوند و از آنجایی که هر یک هزارتومانی ایی که در یک استارتاپ خرج می شود مهم است، کارآفرین باید به دقت بررسی و تحقیق کند که آیا صرف آن هزینه واقعاً لازم است و همچنین آیا راه دیگری می تواند بیابد که کار مورد نظر را با هزینه ای کمتر انجام دهد؟

یکی از دلایل اصلی شکست استارتاپ ها با توجه به اینکه زمان زیادی طول خواهد کشید که به درآمدزایی برسند، خرج شدن همه سرمایه و در نتیجه، بی پولی است. پس بهتر است از ابتدا نیم نگاهی هم به نقطه سربه سری، یعنی زمانی که از آن به بعد درآمد شما از مخارجتان بیشتر خواهد شد، داشته باشید.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

مرکانتیلیسم (mercantilism) چیست؟

0

دیدگاه شما

یک × دو =

بدون دیدگاه