روند تأمین مالی در استارتاپ ها

تامین سرمایه استارتاپ - روند تأمین مالی در استارتاپ ها

استارتاپ‌ها معمولاً فعالیت خود را با یک طرح، ایده یا نوآوری آغاز می‌کنند. در مسیر اجرایی کردن این ایده اگرچه امید، برنامه‌ریزی، الهام گرفتن از دیگران و البته صرفه‌جویی در هزینه‌ها از جمله ملزومات اصلی به حساب می‌آید، اما تامین منابع مالی مورد نیاز هم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

حساسیت درباره افشا نشدن ایده‌ها و حفظ حقوق مالکیتی، معمولاً مانع استقبال ایده‌پردازان برای جذب افراد جدید به عنوان سرمایه‌گذار می‌شود. اگرچه ایده‌پردازان در گام‌های نخست اجرایی کردن ایده خود، می‌توانند با تکیه بر سرمایه‌های خانوادگی و شخصی به دنبال جذب سرمایه‌های جزیی اولیه باشند، اما نمی‌توان این رویه را برای همیشه ادامه داد.

از آنجایی که کسب‌وکارهای نوپا پرریسک بوده و درصد بالایی از آنها موفق نمی‌شوند، بخشی از سرمایه‌گذاران اعتماد و تمایل لازم برای سرمایه‌گذاری روی این تیم‌ها را ندارند.

اولین مرحله از تأمین سرمایه موردنیاز یک استارتاپ در مرحله راه‌اندازی یا سرمایه‌گذاری، مرحله کشت ایده است که در آن، تأمین سرمایه، استارتاپ را قادر خواهد ساخت تا به رشد خود ادامه دهد. در این مرحله به دلیل ناشناخته بودن استارتاپ معمولا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری پیش قدم نشده و بانک ها نیز رقبتی به این کار ندارند.

اینجاست که  این ایده‌پردازان باید به دنبال سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر باشند که حاضرند از کسب وکارهای نوپا در بلندمدت حمایت مالی کرده و به آن‌ها در زمینه‌های مختلف مدیریت، بازاریابی، حسابداری،‌ فناوری، طراحی محصول، مسائل حقوقی و … مشاوره بدهند.

سرمایه‌‌گذاری‌های جسورانه بهترین روش تأمین مالی استارتاپ‌ها به شمار می‌روند، چرا که روش‌های دیگر تأمین مالی عمدتاً در قالب فعالیت‌های دولتی صورت می‌گیرد که بنا به ماهیت خود نمی‌توانند خلاء موجود در تأمین مالی استارتاپ‌ها را پوشش دهند.

به طور متوسط از هر ۱۰ شرکت نوپای سرمایه‌پذیر موجود در سبد سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، با گذشت کمتر از دو سال، شش شرکت در فضای رقابتی کسب‌و‌کار شکست می‌خورند. از چهار شرکت باقی مانده، فقط دو شرکت به حیات خود با حاشیه سود پایین ادامه می دهند، یکی از دو شرکت سودآور بین سه تا پنج برابر و دیگری بیش از ده برابر سرمایه‌گذاری اولیه بازدهی خواهد داشت. به همین دلیل در مجموع از سبد سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیران، سود بالاتری نسبت به سرمایه گذاری متعارف انتظار می‌رود.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

 

تأمین سرمایه برای کسب وکار های نوپا

 

سرمایه گذاری ریسک پذیر(venture capital) چیست؟

 

فرایند سرمایه گذاری ریسک پذیر(venture capital)

0

دیدگاه شما

پانزده + 5 =

بدون دیدگاه