چه عواملی بر روی قیمت بیت‌کوین تأثیر دارند؟

چه عواملی بر روی قیمت بیت‌کوین تاثیر دارند؟

مهمترین و اصلی‌ترین دلیلی که بر قیمت بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد، نظام عرضه و تقاضاست؛ در کنار این موضوع دلایل دیگری نیز وجود دارند که به صورت جزیی و کلی بر قیمت این ارز تأثیر می‌گذارند. در این مقاله به بررسی این عوامل پرداخته شده است.

مهم‌ترین دلیلی که می‌تواند بر قیمت بیت‌کوین تأثیر بگذارد، استقبال از خرید آن است. در سال 2009 قیمت هر بیت‌کوین حتی یک دلار هم نبود و اولین معامله‌ای که در دنیا با بیت‌کوین انجام شد، خرید یک پیتزا به قیمت 10000 بیت‌کوین و به ارزش 25 دلار بود؛ اما طی سالیان متوالی و با استقبال از خرید و فروش و استخراج بیت‌کوین قیمت آن به حد بسیار زیادی افزایش یافت.

یکی از مثال‌های خوب در مورد تأثیر تقاضا بر بازار بیت‌کوین این است که در پاییز سال ۲۰۱۳، به‌دلیل تقاضای چینی‌ها قیمت آن تا ۱۰ برابر بیشتر شد. تعداد اولیه بیت‌کوین در هنگام شروع به کار آن فقط یک میلیون عدد بود و بقیه بیت‌کوین‌هایی که در حال حاضر در شبکه وجود دارند، توسط قوانینی که در شبکه وجود دارد استخراج شده‌اند. در حال حاضر بیش از ۱۶ میلیون بیت‌کوین وجود دارد و بیش از ۱۴ میلیون نفر دارای کیف پول بیت‌کوین هستند. این تعداد به سرعت در حال رشد است و از آن‌جا که تعداد بیت‌کوین‌ها ثابت است، قیمت همچنان افزایش خواهد یافت. اخبار رسانه‌های جمعی همیشه با خبرهای خوب و بد باعث واکنش سرمایه‌ گذاران می‌شوند و بیت‌کوین نیز از این شرایط جدا نیست.

به طور مثال هنگامی که خبر هک صرافی بزرگ Mt.Gox منتشر شد قیمت بیت‌کوین کاهش یافت. رویدادهای سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان نمی تواند باعث شود که قیمت بیت‌کوین مانند ارزهای نقدی، تحت دخالت دولت‌ها قرار گیرد و هیچ دولتی نمی‌تواند برای سود خود قیمت آن را تغییر دهد، اما گاهی تصمیمات برخی دولت‌ها با تأثیرگذاری بر سیستم عرضه و تقاضای بیت‌کوین ، قیمت آن را به نوسان می‌اندازد. به طور نمونه هنگامی که دولت‌های چین و کره جنوبی محدودیت‌های زیادی برای صرافی‌های بیت‌کوین قرار دادند، قیمت‌ آن کاهش یافت و یا هنگامی که دولت ژاپن بیت‌کوین را به عنوان ابزار پرداخت در ژاپن پذیرفت، قیمت آن افزایش یافت. از دیگر مثال‌هایی که می‌توان برای این موضوع آورد، بحران اقتصادی قبرس در سال 2013 است که موجب افزایش قیمت بیت‌کوین شد.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

بیت کوین چیست ؟

تراکنش‌‌‌‌ها چگونه در بلاک چین تأیید می‌‌‌‌شوند

0

دیدگاه شما

7 + 14 =

بدون دیدگاه