تراکنش‌‌‌‌ها چگونه در بلاک چین تأیید می‌‌‌‌شوند

blockchain transaction - تراکنش‌‌‌‌ها چگونه در بلاک چین تأیید می‌‌‌‌شوند

بلاک چین غیرمتمرکز است، یعنی توسط هیچ یک از مقامات کنترل نمی‌شود. این غیرمتمرکز بودن به معنی عدم نیاز به یک واسطه جهت تأیید انتقال وجوه نیز می‌‌‌‌باشد.

در این صورت تراکنش‌‌‌‌ها چگونه تأیید می‌‌‌‌شوند؟ این جاست که موضوع جالب می‌‌‌‌شود!

بلاک چین یک پلتفرم انجمن مبنا است، یعنی در اغلب موارد هر کسی می‌‌‌‌تواند برای کمک به تأیید تراکنش‌‌‌‌ها با شبکه همکاری کند. آنها این کار را با کمک نیروی محاسباتی خود انجام می‌‌‌‌دهند و از این طریق قادر به پشتیبانی از شبکه می‌‌‌‌باشند.

حال سوال مهم این است که شبکه چگونه می‌‌‌‌داند که تراکنش معتبر است و کاربر واقعاً به وجوه دسترسی دارد؟

بلاک چین‌‌‌‌ها با پیروی از قوانین ” رمزنگاری”، که منشأ واژه “cryptocurrency” از آنجا آمده است، به توافق می‌‌‌‌رسند. رمزنگاری یک حوزه واقعاً پیشرفته ریاضیات است که بر اساس پازل‌‌‌‌های الگوریتمیک می‌‌‌‌باشد. وقتی که بلاکچین و جامعه داوطلبان آن قادر به حل پازل الگوریتمی باشند، قوانین رمزنگاری بیان می‌‌‌‌کنند که یک تراکنش معتبر و قابل اعتماد است.

دچار سردرگمی شدید؟ نگران نباشید. در ادامه برایتان مثالی ذکر خواهد شد!

از بلاک چین بیت‌‌‌‌کوین توسط الگوریتم اجماعی با نام “اثبات کار” (PoW)* پشتیبانی می‌‌‌‌شود. پازل به قدری دشوار است که هیچ انسانی نمی‌‌‌‌تواند آن را به تنهایی حل کند، به همین دلیل مردم باید برای حل آن از قدرت محاسباتی کامپیوتر خود استفاده کنند. هر رایانه‌‌‌‌ای که به شبکه متصل است (که یک “گره” نامیده می‌‌‌‌شود) تلاش می‌‌‌‌کند تا پازل را با بیشترین سرعت ممکن حل کند. هر کس اولین پازل را حل کند، پاداش (بیت‌‌‌‌کوین جدید رایگان) دریافت می‌‌‌‌کند.

*: Proof Of Work

پروتکل بلاک چین می‌‌‌‌تواند یک معامله را بدون وجود یک واسطه تأیید کند و هیچ یک از مقامات شبکه را کنترل نمی‌‌‌‌کنند. به همین دلیل است که بلاکچین غیر متمرکز است. اما چرا این مسأله مهم است؟ اولاً، غیرمتمرکز بودن با خود امنیت به همراه دارد. در حقیقت، ویژگی‌‌‌‌های امنیتی یک بلاکچین غیرمتمرکز، آنقدر امن است که هک شدن آن تقریباً غیرممکن است.

بیایید سازمانی مانند یاهو را در نظر بگیریم. یاهو یکی از بزرگترین شرکت‌‌‌‌های جهان است که خدمات فراوانی مانند ایمیل، اخبار و محتوای ویدیویی ارائه می‌‌‌‌دهد. تمام اطلاعات آنها بر روی یک سرور متمرکز ذخیره می‌‌‌‌شود که از خیلی لحاظ خوب است. اما اگر سرور متمرکز نتواند به درستی عمل کند چه اتفاقی می‌‌‌‌افتد؟ این دقیقاً همان چیزی است که در سال 2016 اتفاق افتاد، زمانی که گروهی از هکرها توانستند کنترل سرورهای یاهو را به دست بیاورند و با این کار توانستند به بیش از 3 میلیارد حساب ایمیل خصوصی دسترسی پیدا کنند. امکان وقوع دوباره این اتفاق وجود دارد. می‌‌‌‌خواهد رسانه‌‌‌‌های اجتماعی، بانک‌‌‌‌ها یا ارائه دهندگان خدمات اینترنتی باشد یا حتی انتخابات ایالات متحده؛ سرورهای متمرکز همیشه هک می‌‌‌‌شوند. با این حال، خبر خوب این است که هک کردن سرورهای غیر متمرکز تقریباً غیرممکن است.

پس اگر بخواهد اتفاق بدی بیفتد باید نیمی از گره های همزمان هک شود که این غیر ممکن است و باز هم اگر این اتفاق بیفتد هکر فقط توانسته یک بلوک از بلاک چین را هک کند.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

بلاک چین تا چه حد ناشناس است؟

http://www.ifobel.ir/definition/whats-blockchain/

 

0

دیدگاه شما

سیزده − 10 =

بدون دیدگاه