چگونه برنامه ریزی مالی می تواند به بقای استارتاپ کمک کند

fiancial planning - چگونه برنامه ریزی مالی می تواند به بقای استارتاپ کمک کند

با توجه به تغییرات سبک زندگی جامعه امروزه تعداد بیشتری از افراد به دنبال راه اندازی کسب و کار و استارتاپ خود افتاده اند. اما آیا واقعاً هر رویایی قابل دستیابی است و هر کسب و کاری می تواند بقا داشته باشد؟

در وهله ی اول هر کارآفرین با ناشناخته ها و ترس های بسیاری روبه رو می شود. اما یک کارآفرین موفق با توسعه برنامه های مالی دقیق آماده می شود تا اطلاعات مهمی را پیش بینی کرده و منابع مالی خود را به خوبی به کارهای مختلف تخصیص دهد. پس برنامه ریزی مالی هوشمندانه بسیار مهم است و باید تلاش کرد تا به خوبی این برنامه را تدوین کرد.

در این مقاله با چند اصول و ابزار خودکار برای کمک به کارآفرینان و پیش بینی هزینه های راه اندازی و ایجاد یک طرح مالی مناسب برای هر ایده آشنا خواهیم شد.

برای اینکه بتوانید برنامه ریزی مالی مناسبی تدوین کنید می توانید از اطلاعات موجود در اینترنت و مقالات معتبر مدارس کسب و کار، Web-SBA (SBA: Small Business Administration) سایت های ادمین برای کسب و کارهای کوچک می توان برای محاسبه هزینه های واقعی شروع به کار برای راه اندازی کسب و کارها کمک گرفت. فرقی نمی کند در کجا و چه کسب و کاری را می خواهید راه اندازی کنید. این منابع به شما یک برنامه ریزی واقعی نشان می دهد.

در ادامه چند اصل کلی که هنگام برنامه ریزی مالی باید درنظر گرفته شود، را مرور می کنیم.

  • پیش بینی هزینه راه اندازی

افراد به دلایل مختلفی به فکر راه اندازی کسب و کار جدید می افتند و هرکدام با خلاقیت و دانش و مهارت های متفاوت در حوزه های مختلفی قصد ورود دارند. در این میان افرادی که از دانش مالی بیشتری برخوردارند می توانند بهتر از سایرین عمل کنند. یک کارآفرین می تواند ایده های زیادی را در سر داشته باشد. اما مهم این است که از بین تمام آنها برای تحقق ایده ای تلاش کند که با توجه به شرایط و امکانات قابل تحقق باشد. بنابراین در چنین شرایطی لازم است از روند راه اندازی هر کدام برآورد هزینه صورت پذیرد.

  • آماده شدن برای سال اول

بدون داشتن یک تصویر کلی از آنچه که در یک سال اول رخ می دهد، نمی توان ریسک کرد و شروع به راه اندازی کرد. حتی اگر برآورد هزینه راه اندازی با بودجه و امکانات مطابقت داشته باشد. بنابراین خطرات جدی در خصوص تأمین منابع و تخصیص آن را در سال اول به خوبی برآورد کند. با داشتن این تجزیه و تحلیل می توان کار جذب سرمایه را نیز انجام داد. هرچه گزارش اقدامات سال اول کامل تر باشد می تواند استناد بیشتری به آن کرد و حتی از بانک وام گرفت یا سرمایه گذار جذب کرد.

  • مشورت گرفتن از یک مشاور ارشد

در نظر داشته باشید که اعداد تنها نمی توانند جوابگوی کامل تمام سوالات و کارها باشند. بنابراین بعد از انجام کارهایی که گفته شد لازم است با یک مشاور یک یا چند جلسه بر حسب نیاز مشورت بگیرید و از تجارب او استفاده کنید. اگر امکان این کار را ندارید می توانید نحوه عملکرد کارآفرینان برتر را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. با بررسی روند کاری آنها می توانید نکاتی را مشاهده کنید که می تواند به شما کمک شایانی بکند.

 

پس با توجه به آنچه که خواندیم سه نکته مهم در شروع راه باید انجام شود. هر مرحله می تواند اتفاقات دیگری را رقم بزند پس لازم است در هر مرحله با دقت کافی کارهای لازم را انجام داد.

 

پیشنهاد آیفوبلی :

ارزیابی استارتاپ

 

0

دیدگاه شما

11 + پانزده =

بدون دیدگاه