چرا باید جریان درآمد چندگانه داشت؟

چرا باید جریان درآمد چندگانه داشت؟

در این مقاله از دیدگاه یک بنیانگذار یا مدیر و یک کارمند به داشتن درآمد چندگانه خواهیم پرداخت.

فواید داشتن درآمد چندگانه برای کارآفرین

شروع یک کسب و کار مستلزم داشتن یک تمرکز قوی است. شما باید بتوانید خود و اهدافتان را توصیف کنید و رقبای خود را در زمینه ی فعالیتتان به خوبی بشناسید و از آنها اطلاعات کافی داشته باشید. به مرور این توانمندی شما با تمرکز، بیشتر می شود و می توانید بهتر در این زمینه عمل کنید.

اما برای آنکه بتوانید بهتر از سایر رقبا عمل کنید باید سایر بازوهای عملکردی خود را نیز تقویت کنید تا به یک تعادل نسبی برسید. به همین دلیل صاحب نظران در این زمینه توصیه می کنند تا برای خود شاخه های مختلف درآمدی ایجاد کرده و برای حساب بانکی خود نیز گردش مالی ایجاد کنید.

1 . تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید.

داشتن جریان درآمد چندگانه برای هر کسب و کاری می تواند مفید باشد. تحقیقات نشان داده که بعد از گذشت دو سال از شروع کسب و کار، بازهم فراز و نشیب های مختلفی وجود خواهد داشت. همچنین کارکرد مدیران و بنیانگذاران نیز می تواند این حالت را در پی داشته باشد. گاهی چند روز آنقدر در کار به خود فشار می آورند و یا گاهی یک یا چند روز اصلاً تمرکز کافی برای کار ندارند. در همین زمان های به ظاهر خالی گاهی ایده های مختلفی به ذهن افراد می رسد که می تواند برای کسب و کار ایجاد درآمد کند. پس به دنبال تمام فرصت های ممکن برای فراهم کردن شرایطی برای ایجاد درآمد در کنار فعالیت اصلی خود باشید یا در اصطلاح تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید.

2 . پروژه های جانبی می تواند خلاقیت را تقویت کند.

مهمترین ویژگی یک کارآفرین داشتن خلاقیت است. فرد خلاق می تواند ایده های تولید درآمد بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد. اما گاهی اوقات این مهارت ها مستلزم تمرین است. پروژه های جانبی در کنار خط اصلی کسب و کار می تواند تمرین خوبی برای تقویت خلاقیت باشد. برای مثال می توان بازاریابی را امتحان کرد. این تیپ پروژه ها نیازمند تجزیه و تحلیل بازار و مشتریان است. همین اطلاعات می تواند در کسب و کار اصلی خودتان نیز به شما کمک کند.

بنابراین با این کار علاوه بر اینکه یک درآمد جانبی پیدا کرده اید، بلکه توانسته اید اطلاعات و منابع جدید نیز بدست آورید که می تواند به شما در روند اصلی کمک قابل توجهی بکند. مهم است که بتوانید هنگام برخورد با مشتریان به آنها نشان دهید که هم در حوزه کاری خود اطلاعات کافی دارید و هم از وضعیت کلی بازار باخبرید.

3 . این کار می تواند به فرصت های شغلی جدید تبدیل شود.

هنگامی که به فکر کسب درآمد های جانبی می افتید، درواقع درهای جدید از فرصت ها و ارتباطات را به روی خود و کسب و کارتان باز می کنید. در این راه با افراد جدیدی آشنا می شوید که بعداً می توانید از آنها به نفع خود استفاده کنید. بازهم بازاریابی را مثال می زنم: برای اینکه بازاریابی محصولی را انجام دهید، در درجه اول با یک کسب و کار دیگر ارتباط خواهید داشت، پس از آن با بازار هدف و شناسایی رقبا و طیف مشتریان. اگر خوب به تمام این موارد نگاه کنید هر یک می تواند یک فرصت جدید برای شما به حساب بیاید.

فواید داشتن درآمد چندگانه برای کارمند

هر 3 موردی که باهم مرور کردیم، تنها مختص به کارآفرین یا صاحبان کسب و کار نیست. اگر شما کارمند یک مجموعه هستید، این نکته را در نظر داشته باشید که با مدیریت زمان می توانید کارهای دیگری نیز انجام دهید که به مرور می تواند جهت های بسیار خوبی در مسیر شغلی شما ایجاد کند.

  • در درجه اول با تمام توان خود را بر یک کار قرار نداده اید و اگر روزی مجبور به ترک آن شرکت شوید، بازهم درآمد دارید.
  • به واسطه ی کارهای جانبی که انجام داده اید، مهارت های بیشتری یاد گرفته اید و خلاقیت خود را در کار افزایش داده اید.
  • کار کردن با افراد مختلف می تواند برای شما فرصت های جدید شغلی نیز ایجاد کند که در کار فعلی تان بسیار بهتر باشد.

 

پس در هر موقعیت شغلی که هستید از فرصت هایی که وجود دارد حداکثر استفاده را ببرید. فرصت ها مثل یک قطار تنها یک بار از مقابل شما رد می شود و آدم های داخل قطار بعدی و فرصت های همراه آن همیشه یکسان نخواهند بود.

 

پیشنهاد آیفوبلی : 

چه عواملی بر روی قیمت بیت‌کوین تأثیر دارند؟

0

دیدگاه شما

20 + هجده =

بدون دیدگاه